Nová sonda Marsu NASA zasáhne červenou, prašnou cestu, první let 21 stop

Cape Canaveral, Florida (AFP) – Nejnovější sonda Marsu NASA je tento týden na Dirt Red Road a při své první testovací jízdě umístí 21 stop na počítadlo kilometrů.

Pohyblivá sonda vyrazila ze svého místa přistání ve čtvrtek, dva týdny poté, co přistála na rudé planetě, a hledala známky minulého života.

Zpáteční cesta tam a zpět trvala pouhých 33 minut a proběhla tak dobře, že v pátek a v sobotu byla pro šestikolu k dispozici další jízda.

„Toto je opravdu začátek naší cesty sem,“ řekl Rich Ripper, inženýr NASA, který zmapoval trasu. „Bude to jako Odyssey a dobrodružství na cestě, a doufám, že tam nebudou žádní Cyclopsi, a jsem si jistý, že o tom bude napsáno mnohem více příběhů.“

Při své první jízdě Tenacity postupoval vpřed o 13 stop, zatočil doleva o 150 stupňů a poté se odrazil o 8 stop zpět. Během páteční tiskové konference laboratoř Jet Propulsion Laboratory NASA v Pasadeně v Kalifornii sdílela fotografie svých stezek po malých skalách a kolem nich.

Inženýr Anis Zarifyan řekl: „Nemyslím si, že jsem byl šťastnější než kdy jindy, když jsem viděl stopy po kolech, a viděl jsem mnoho z nich.“

Letoví kontroloři stále kontrolují všechny systémy Perseverance. Zatím vše vypadá dobře. Například robotické rameno 7 stop dlouhého vozidla v úterý poprvé napnulo svaly.

Než se rover o velikosti automobilu vydá do prastaré říční delty, aby sbíral kameny a nakonec se vrátil na Zemi, musí odhodit takzvanou ochrannou „břišní pánev“ a vypustit experimentální vrtulník s názvem Ingenuity.

Jak se ukázalo, Perseverance přistála přímo na okraji potenciálního heliportu pro vrtulník – podle Rebera docela plochá skvrna. Plán je tedy vystoupit z přistávací dráhy, vypustit fritézu a poté se vrátit k vašemu dlouho očekávanému letovému testu vynalézavosti. To vše musí být dokončeno do pozdního jara.

READ  Kapsle NASA přináší domů vzorky asteroidů pocházejících z doby zrodu sluneční soustavy

Vědci diskutují o tom, zda se vydat plynulejší cestou k blízké deltě, nebo snad přísnějším přístupem se zajímavými zbytky z toho vodnatého času před 3 miliardami až 4 miliardami let.

Perseverance – dosud největší a nejpodrobnější kosmická loď NASA – se stala devátou americkou kosmickou lodí, která 18. února úspěšně přistála na Marsu. Čína doufá, že přistane se svým menším vozem, který nyní obíhá kolem rudé planety, za několik měsíců.

Vědci z NASA mezitím v pátek oznámili, že pojmenovali místo přistání Perseverance na počest zesnulého spisovatele sci-fi Octavie E. Butlera, který vyrostl hned vedle Jet Propulsion Laboratory v Pasadeně. Byla jednou z prvních afrických Američanů, která získala pozornost hlavního proudu sci-fi. Mezi její práce patřily „Dítě krve a jiné příběhy“ a „Jako farmář“.

Oddělení Associated Press pro zdraví a vědu je podporováno divizí přírodovědného vzdělávání Howarda Hughese Medical Institute. Za veškerý obsah nese výhradní odpovědnost společnost AP.

Copyright © 2021 Associated Press. Všechna práva vyhrazena. Tento materiál nemusí být publikován, vysílán, přepisován nebo redistribuován.

Obrázky

Související příběhy

Další příběhy, které by vás mohly zajímat

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *