Nová mapa Marsu vám umožní „vidět celou planetu najednou“

Nová mapa Marsu vám umožní „vidět celou planetu najednou“

Nová globální mapa Marsu nabízí nový pohled na planetu.

Mapa vydaná začátkem tohoto měsíce byla sestavena z 3000 snímků pořízených kosmickou lodí SAE a ukazuje rudou planetu v jejím pravém světle.

„To jsou všechny normální barvy na Marsu,“ řekl Dimitra Atre, vědecký pracovník Centra pro vesmírné vědy na NYU Abu Dhabi.

Hlavním vědeckým cílem Hope, která vstoupila na oběžnou dráhu kolem Marsu před více než dvěma lety, je studovat, jak prachové bouře a další atmosférické podmínky v blízkosti povrchu ovlivňují rychlost, kterou marťanský vzduch uniká do vesmíru.

Orbiter ale nese i kameru.

Když Dr. Atree uviděl první obrázek, který Hope poslal, řekl: „Byl jsem unesen kvalitou obrázku, který ukazuje celý disk.“ „Takhle jsem Mars ještě nikdy neviděl.“

Mapy Marsu nejsou žádnou novinkou. V 90. letech 19. století použil americký obchodník Percival Lowell své jmění k vybudování Lowellovy observatoře ve Flagstaffu v Arizoně, a když se díval na Mars 24palcovým dalekohledem, nakreslil to, co považoval za umělé kanály postavené marťanskou civilizací. (Všiml si paprskovitých struktur na Venuši; později se ukázalo, že možná neúmyslně otočil svůj dalekohled k zrcadlu a díval se na zadní část své oční bulvy.)

V kosmickém věku mnoho kosmických lodí proletělo nebo vstoupilo na oběžnou dráhu kolem Marsu.

Ale dřívější orbitery, jako je Mars Global Surveyor společnosti NASA a Mars Reconnaissance Orbiter společnosti NASA, se obecně přiblížily velmi blízko povrchu Marsu, obvykle na drahách navržených tak, aby přelétaly přes určité místo ve stejnou denní dobu. Tyto snímky poskytovaly stále ostřejší detaily povrchu, včetně dun, roklí a balvanů, které se valily z kopců.

„Jsou to úžasné, krásné obrázky,“ řekl Dr. Atre. „Ale vy nevidíte celou planetu najednou.“ Světelné podmínky, které se liší místo od místa, ztěžují vytvoření jediného globálního pohledu.

READ  Astronomové odhalují zcela nový způsob, jak hvězdy umírat

U jiných typů map nejsou světelné podmínky problémem. Globální skener držel výškoměr, který odrážel laserový paprsek od povrchu. Měřením času, za který se puls světla dostane na povrch a zpět, dokáže přístroj změřit výšku každého zákoutí a skuliny na povrchu. Vědci použili data k vytvoření podrobné topografické mapy.

Pro diváka ve viditelném světle může Hubbleův vesmírný dalekohled, který je na oběžné dráze Země, vidět jednu celou stranu Marsu. Vědci spojili mnoho z těchto snímků do globální mapy podobné nové mapě sondy Hope.

Ale Mars je ve svém nejbližším bodě zhruba 34 milionů mil od Země, takže snímky HST postrádají ostrost. Hope cestuje kolem Marsu po eliptické dráze, která se pohybuje od 12 400 mil do 27 000 mil nad povrchem Marsu. To je mnohem výše než Mars Reconnaissance Orbiter, ale mnohem blíže než Hubble.

„Mysleli jsme si, no, měli bychom mít atlas, protože bychom mohli být schopni zobrazit Mars v průběhu několika let,“ řekl Dr. Atree. „Takže bychom nejprve měli mít atlas, kde bychom nejen zmapovali celou planetu, ale také ukázali, jak se mění v průběhu marťanského roku.“

Dr. Atree dokázal najít fotografie s podobnými světelnými podmínkami, aby je spojil, a vynechal fotografie, kde mraky zakrývaly povrch. Proces trval měsíce. „Je velmi obtížné odstranit všechny hranice a tak,“ řekl.

Dr. Otri řekl, že on a jeho kolegové v současné době píší vědeckou práci popisující algoritmus, který vytvořili. Stejná metoda by mohla být aplikována na další kosmické lodě navštěvující jiné světy, včetně Jupiter Icy Moons Explorer nebo Juice od Evropské vesmírné agentury, která odstartovala v pátek.

„Tyto ledové měsíce vypadají velmi krásně,“ řekl doktor Atri. „Takže bychom měli být schopni použít stejnou metodu.“

READ  Astronomové právě našli nejbližší pár supermasivních černých děr, jaký byl kdy objeven

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *