Nová funkce mozečku

Nová funkce mozečku

Souhrn: Mozeček hraje hlavní roli při ukládání pozitivních i negativních vzpomínek na emocionální události.

zdroj: Univerzita v Basileji

Cerebellum je primárně známý pro regulaci pohybu. Vědci z Basilejské univerzity nyní zjistili, že mozeček hraje důležitou roli i při zapamatování emocionálních zážitků.

Studie se objeví v časopise PNAS.

Pozitivní i negativní emoční zážitky se dobře ukládají do paměti. Tento jev je důležitý pro naše přežití, protože si nebezpečné situace musíme pamatovat, abychom se jim v budoucnu vyhnuli.

Předchozí studie ukázaly, že hlavní roli v tomto jevu hraje mozková struktura zvaná amygdala, která je důležitá při zpracování emocí.

Emoce aktivují amygdalu, která zase usnadňuje ukládání informací v různých oblastech mozku.

Současný výzkum vedený profesorem Dominiquem de Quervainem a profesorem Andreasem Papasoteropoulosem na univerzitě v Basileji zkoumá roli mozečku při ukládání emocionálních zážitků. V rozsáhlé studii vědci ukázali 1418 účastníkům emocionální a neutrální obrázky a zaznamenali mozkovou aktivitu lidí pomocí magnetické rezonance.

V později provedeném paměťovém testu si účastníci pamatovali pozitivní a negativní obrázky mnohem lépe než neutrální obrázky. Zlepšené ukládání emocionálních obrazů bylo spojeno se zvýšenou mozkovou aktivitou v oblastech mozku, o kterých je již známo, že hrají určitou roli.

Tým však také identifikoval zvýšenou aktivitu v mozečku.

Mozeček v komunikaci s mozkem

Vědcům se také podařilo prokázat, že mozeček vykazuje silnější spojení s různými oblastmi mozku během procesu zvýšeného ukládání emocionálních obrazů. Přijímá informace z cingulárního gyru – oblasti mozku důležité pro vnímání a hodnocení emocí.

Kromě toho mozeček vysílá signály do různých oblastí mozku, včetně amygdaly a hippocampu. Ten hraje ústřední roli při ukládání paměti.

Cerebellum (aktivace červeně) komunikuje s různými oblastmi mozku (aktivace zeleně), aby se zlepšilo ukládání emocionálních informací. Kredit: MCN, Univerzita v Basileji

„Tato zjištění naznačují, že mozeček je nedílnou součástí sítě odpovědné za zlepšení ukládání emočních informací,“ říká de Quervain.

I když je zlepšená paměť na emocionální události kritickým mechanismem přežití, má stinnou stránku: v případě vysoce negativních zážitků může vést k opakované úzkosti.

READ  Juno právě pořídila některé z dosud nejlepších a nejčistších snímků Io: ScienceAlert

To znamená, že zjištění, která byla nyní publikována, mohou být také relevantní pro pochopení psychologických stavů, jako je PTSD.

Basilejský výzkum emocí a paměti

Současná studie je součástí rozsáhlého výzkumného projektu prováděného Výzkumnou platformou pro molekulární a kognitivní neurovědy (MCN) na Univerzitě v Basileji a Univerzitní psychiatrické kliniky (UPK) v Basileji.

Cílem tohoto projektu je lépe porozumět emočním a kognitivním procesům a přenést poznatky ze základního výzkumu do klinických projektů.

viz také

Zdá se, že tento muž drží hlavu a rozbité sklo

O těchto novinkách v oblasti neurovědy a výzkumu paměti

autor: Angelica Jacobsová
zdroj: Univerzita v Basileji
Kontakt: Angelica Jacobs – Univerzita v Basileji
obrázek: Obrázek připsán MCN, University of Basel

původní hledání: otevřený přístup.
Lidský mozeček a cerebelárně-kortikální spojení se podílejí na posilování emoční pamětiNapsal Dominique de Quervain et al. PNAS


souhrn

Lidský mozeček a cerebelárně-kortikální spojení se podílejí na posilování emoční paměti

Emoční informace se pamatují lépe než neutrální informace. Rozsáhlé důkazy naznačují, že amygdala a její interakce s jinými oblastmi mozku hrají důležitou roli při posilování účinku emočního vzrušení při posilování paměti.

Zatímco bylo zjištěno, že mozeček je zapojen do podmiňování strachu, jeho role v emočním zlepšení epizodické paměti je méně jasná.

K vyřešení tohoto problému jsme použili celomozkový funkční MRI přístup u 1418 zdravých účastníků. Nejprve jsme identifikovali skupiny, které byly významně aktivovány během kódování vylepšené paměti negativních a pozitivních emočních obrazů. Kromě známých oblastí mozku spojených s emoční pamětí jsme identifikovali shluk v mozečku.

Poté jsme použili dynamické kauzální modelování a identifikovali několik cerebelárních spojení se zvýšenou konektivitou odpovídající zvýšené emoční paměti, včetně jedno-skupinových spojení přes amygdalu a hippocampus a obousměrných spojení zahrnujících přední cingulární kortex.

Současná zjištění naznačují, že mozeček je nedílnou součástí sítě zapojené do emočního posílení epizodické paměti.

READ  Vědci našli v Austrálii fosílii „obřího“ dinosauřího pavouka

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *