Nová česká vláda čeká na prezidentské kývnutí; No a co?

Show pokračuje na cestě

Jakmile však tyto palčivé problémy sejdou z cesty, pravděpodobně do dvou let ve funkci, hrozí nebezpečí, že se začnou objevovat rozpory mezi pěti stranami – navzdory oslabení Pirátů, kteří získali pouze čtyři mandáty. Volby mohou pomoci udržet problémy pod pokličkou.

„Ve skutečnosti jde spíše o ‚kdy‘ než o ‚jestli‘ některé z těchto obtížných problémů vyvstanou a po nějaké době napadnou alianci,“ říká Factor.

Zatímco Fiala ji možná překvapil, ODS má silné euroskeptické křídlo. Top 09 a hackeři jsou však horlivými zastánci přijetí eura. Zdá se, že urovnání pravděpodobně povede k určitým přípravám na jednotnou měnu, i když je mizivá šance, že euro v příštích čtyřech letech nahradí korunu.

Když obě menší strany začnou zvažovat své vyhlídky na příští hlasování plánované na rok 2025, pravděpodobně budou také uvažovat o tom, že se budou bít s KDU-ČSL a ODS v sociálních otázkách, jako jsou sňatky osob stejného pohlaví.

Analytici mezitím poukazují na to, že přístup nové vlády k zelené dohodě EU a energetické transformaci bude pro liberálnější strany v koalici pravděpodobně velkým zklamáním. Zatímco styl se změní, s hořkou rétorikou Babes proti klimatickým snahám Bruselu odsouzeným k zániku v minulosti, většina lidí očekává, že podnikání bude omezeno a byznys bude diktovat politiku z velké části jako obvykle, kromě malého pokroku v zemědělství.

To vše na budoucnost nové vlády příliš nesází. „Nevypadá to moc stabilně,“ říká Kopeček. „Není jasné, zda tato vláda vydrží celé funkční období.“

To naznačuje, že dlouhodobé priority, mezi které patří tolik potřebné vzdělávání a důchodová reforma a také digitalizace státu, bude obtížné dosáhnout.

Udržení těchto rozporů u ledu bude kriticky záviset na Villalovi jako na vůdci jak vlády, tak nejmocnější a krajně pravicové strany v koalici.

READ  České obce, jejichž prostředky jsou zmrazeny v ruských bankách, žádají o pomoc stát

Bývalý univerzitní profesor si během předvolební kampaně vedl obdivuhodně, když zahnal potenciálně problematická témata a udržel anti-Pappesův vagon na silnici. Zda si však v horkém křesle dokáže zachovat svou pečlivě choreografickou image hlasu rozumu v české politice, se teprve uvidí.

Na druhou stranu je zřejmé, že Fiala zastává silně konzervativní společenské názory, které mohou způsobit jeho střet s koaličními partnery a Evropskou unií. Ale zároveň se o jeho soukromém životě nebo jeho názorech ví poměrně málo, a to i přes jeho vedení DDP od roku 2014.

„Je velmi konzervativní, ale rozhodně není vůči EU moc podezřívavý,“ zdůrazňuje Kubischek. „Chce být velmi aktivní vůči Bruselu a rozhodně nechce jít stejnou cestou [Polish PiS leader Jaroslaw] Kaczynski nebo Urban.“

Analytici dospěli k závěru, že „Celkově je to velmi dobrý makléř a může udělat hodně pro udržení vlády pohromadě.“

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.