Noční oblohu tento měsíc rozzáří dvojité meteorické roje

Noční oblohu tento měsíc rozzáří dvojité meteorické roje

Tento měsíc bude svědkem nádherné nebeské události, která nám nabídne podívanou daleko od obvyklého. V noci 30. července si všichni užijeme, že noční oblohu rozzáří dva meteorické roje za rok současně.

Meteory Delta Aquarius a Alpha Capricorn vyvrcholí a poskytnou fascinující ukázku padajících hvězd.

Tento vzácný úkaz poskytne pozorovatelům hvězd jedinečnou příležitost, protože uvidí obrovské množství meteorů střílejících po obloze, díky nimž bude tato noc nezapomenutelná.

Abyste si akci užili, najděte si tmavé místo daleko od městských světel. To vám pomůže vychutnat si úžasnou scenérii.

Tajemství meteorických rojů

Hvězdná událost zabere především jižní oblohu. Bude to úžasný pohled pro ty, kteří žijí na jižní polokouli. Užívat si ho mohou i lidé žijící v jižních zeměpisných šířkách severní polokoule.

Může být trochu obtížné rozlišit, které padající hvězdy patří do kterého souhvězdí. Tyto meteory budou pocházet z různých nebeských planet, jako je Orion, Perseus a Gemini, a vytvoří tak na obloze okouzlující a atraktivní směs světel.

Každá z padajících hvězd se třpytí na noční obloze a dodává vesmírnému zobrazení jedinečnou jiskru. Pozorovatelé s úžasem pozorují velkolepost vesmíru.

Pochopení meteoritů

Nejprve si ujasněme nějakou terminologii. Meteority, meteority a meteority se často používají zaměnitelně. Nicméně, ačkoli každé slovo odkazuje na totéž, odkazují na různé fáze cesty vesmírné skály.

Meteority jsou malé kameny vyrobené z minerálů, které se pohybují vesmírem úžasnou rychlostí. Když vstoupí do zemské atmosféry, obvykle se pohybují rychlostí mezi 25 000 a 160 000 mil za hodinu (40 000 až 260 000 kilometrů za hodinu).

Když meteory vstupují do zemské atmosféry, nazýváme je „meteory“. Jejich vysoká rychlost způsobuje tření, díky kterému září a vytvářejí jasné pruhy po obloze, které známe jako „padající hvězdy“.

READ  Bezprecedentní objev meteoritu zpochybňuje astrofyzikální modely

Nakonec, pokud se kousek této vesmírné horniny dostane na zemský povrch, nazýváme jej meteorit.

Jak vznikají meteorické roje?

Meteoroidy a meteority pocházejí z naší sluneční soustavy a obvykle začínají svou cestu v pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem.

Některé také pocházejí z komet. Jak se komety přibližují ke Slunci, ztrácí materiál, což může způsobit meteorické roje, když jim Země zkříží cestu.

Typy a velikosti

Meteority a meteoroidy se liší velikostí a složením.

  • Kamenné meteority: Skládá se převážně ze silikátových minerálů
  • Železné meteority: Skládá se převážně ze železa a niklu
  • Železné kamenné meteority: Směs silikátů a železa

Pokud jde o velikost, meteority se mohou pohybovat od malých prachových částic až po masivní balvany. Většina meteoritů viditelných ze Země je relativně malá, obvykle váží méně než několik liber.

Hvězdy show

Hvězdná noc začíná jedinečnou atmosférou Kouzla jižního Vodnáře Meteorické přeháňky. Sprcha Aquarid, největší z přeháněk, je považována za pozůstatek komety 96P Machholz.

Podívaná, kterou tyto deště vytvářejí, je naprosto ohromující – na vrcholu dešťů je každou hodinu svědkem až 25 padajících hvězd, pokud je jasná obloha.

Pro nejlepší výhled se podívejte na jihovýchodní oblast oblohy, kde se nachází souhvězdí Vodnáře.

Měli byste však mít na paměti, že pozorování Vodnáře může být docela problém. I po rozsáhlých instruktážích a letech mapování hvězd to mnozí stále považují za obtížné.

Věnujte pozornost hvězdným znamením, jako je Kozoroh, Orel nebo Ryby. Obklopuje Vodnáře a je snadno rozpoznatelné. Jakmile jej najdete, budete vědět, že se díváte správným směrem.

Noc se zlepšuje

Čeká nás toho víc. Meteorický roj Alfa Kozoroha sdílí nebeskou fázi téže noci.

Vedle Vodnáře se nachází souhvězdí Kozoroha, což je souhvězdí, ze kterého pochází meteorický roj Kozoroha.

READ  NASA sdílí fotografii Měsíce a Země pořízenou společně z Mezinárodní vesmírné stanice

Tato magická sprcha přidává každou hodinu na nebeské zobrazení pět padajících hvězd navíc, takže každé dvě minuty je k vidění něco nového.

Tato rytmická podívaná s jasnými liniemi světla zářícími po noční obloze může upoutat pozornost malých dětí a podnítit jejich zájem o astronomii.

Je to magický zážitek, který poskytuje dokonalou příležitost pro hvězdáře i rodiny, aby se sešli a užili si divy vesmíru.

Tipy pro sledování meteorických rojů

Abyste si zajistili, že tento výjimečný dvojitý meteorický roj využijete na maximum, je klíčová příprava.

Nejprve najděte místo daleko od jasných světel městských oblastí; Ideální jsou venkovské oblasti nebo parky s tmavou oblohou.

Dejte svým očím dostatek času, aby si zvykly na tmu – asi 20 až 30 minut by mělo stačit – protože to výrazně zlepší vaši schopnost vidět slabé meteory.

Vybavte se polohovacím křeslem nebo dekou, abyste si mohli pohodlně lehnout a užívat si celé nebe bez stresu.

Dalekohled není nutný pro sledování meteorických rojů a ve skutečnosti může omezovat váš výhled.

Červená baterka může být užitečná pro kontrolu jakýchkoliv hvězdných map, aniž by to zničilo vaše noční vidění, a nezapomeňte na občerstvení a teplé nápoje, které vás během čekání zahřejí.

Dodržování těchto jednoduchých kroků může změnit váš zážitek z pozorování hvězd z dobrého na nezapomenutelný.

Kdy a kde se dívat

Načasování je zásadní, pokud jde o pozorování meteorických rojů v jejich plné kráse. Vrchol meteorické aktivity obvykle nastává v hodinách před úsvitem, kdy je obloha nejtmavší a pozorovací podmínky jsou ideální.

Zkontrolujte efemeridy, zda neobsahují přesná data deště, a pokuste se naplánovat pozorování hvězd během fáze novoluní, abyste minimalizovali interferenci světla z Měsíce.

Vyvýšená místa bez znečištění atmosféry poskytují nejlepší výhledy.

READ  Kvantový fázový přechod detekován v globálním měřítku hluboko na Zemi

S těmito znalostmi můžete očekávat skutečně úžasné setkání s vesmírem, díky kterému si nenechte ujít úžasnou přírodní světelnou show.

———

Líbilo se vám, co jste četli? Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a získejte zajímavé články, exkluzivní obsah a nejnovější aktualizace.

Seznamte se s námi na EarthSnap, bezplatné aplikaci, kterou vám přináší Eric Ralls a Earth.com.

———

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *