Noční obloha tento týden

Noční obloha tento týden

Každé pondělí vybírám nejpozoruhodnější severoamerické nebeské objekty na týden dopředu (což platí i pro střední severní šířky severní polokoule), ale zpětně Podívejte se na můj hlavní zdroj Pro podrobnější články o pozorování hvězd, astronomii, zatměních a dalších.

Noční obloha tento týden: 1.–7. ledna 2024

Pokud jste si mysleli, že byste mohli začít svůj rok pozorování hvězd potichu, zamyslete se znovu. Nejprve přichází meteorický roj Kvadrantid, jeden z méně známých, ale plodných projevů „meteorů“ tohoto roku. Pokud se chcete dostat ven a vidět nějaké ohnivé koule (ultra jasné meteory), poslední čtvrtměsíc tohoto týdne zaručí temnou oblohu. Jasnou oblohu však není snadné předvídat, na rozdíl od pohybů Země, které ji tento týden přiblížily ke Slunci.

Zde je vše, co tento týden potřebujete vědět o pozorování hvězd a astronomii:

Úterý 2. ledna: Země v perihéliu – je to „superslunce?“

Oběžná dráha Země kolem Slunce není dokonalým kruhem. Dnes je „perigee“, bod, ve kterém je Země po celý rok nejblíže Slunci. Slovo pochází z řeckých slov pyri (blízko) a helios (slunce). Dnes to bude 91,4 milionu mil (147 100 632 km) od Slunce, zatímco v apogeu 5. července bude 94,5 milionu mil (152 099 968 km) daleko, podle timeanddate.com.

Je to proto, že Země obíhá kolem Slunce po mírné elipse, což znamená, že Slunce se bude jevit o něco větší než obvykle, podobně jako „superměsíc“, když je nejblíže Zemi. Někdo „Super Sun“? I když to bude těžké ocenit, zkuste se dnes podívat na slunce přes brýle na zatmění Slunce, které jste si připravili na úplné zatmění Slunce 8. dubna.

Více z ForbesuEclipse 2024: Nejpozoruhodnější přírodní událost na planetě přichází do Ameriky

Středa – čtvrtek 3. – 4. ledna: Kvadrantidový meteorický roj

Pokud jde o meteorické roje, Kvadrantidy nejsou tak známé, ačkoli ve svém vrcholu způsobují asi 120 „meteorů“ za hodinu, což se děje dnes v noci. Poháněn 2003 EH1, možným asteroidem nebo „kamennou kometou“, podle NASAKvadrantidy jsou také známé svými jasnými sférickými meteory – a mohou se objevit kdekoli na noční obloze. Jeho zářivý bod je však blízko konce rukojeti Velkého vozu.

Souhvězdí měsíce: Quadrans Muralis

Na noční obloze je 88 souhvězdí, všechna kodifikovaná Mezinárodní astronomickou unií, tak proč se obtěžovat hledáním souhvězdí, které už oficiálně neexistuje? Tento týden uvidíme meteorický roj Kvadrantid, který dostal své jméno, protože „padající hvězdy“ zřejmě pocházejí ze souhvězdí, které se kdysi nazývalo Quadrans Muralis. To ztratilo smysl, když Mezinárodní astronomická unie představila oficiální seznam. Leží mezi souhvězdími Potes a Draco, blízko konce rukojeti Velkého vozu, podle NASA.

Konkrétní časy a data platí pro střední-severní zeměpisné šířky. Přesnější informace o konkrétních stránkách získáte v online planetáriích, jako je např Stellarium A Sky Live. Kontroly Planeta stoupá / sada planet, západ slunce východ slunce A Východ/západ Měsíce Časy, kde jste.

Jsem expert na noční oblohu a autor knih Pozorování hvězd v roce 2024: 50 snadných věcí k vidění na noční obloze ze Severní Ameriky. Chcete-li získat nejnovější události týkající se oblohy a úplného zatmění Slunce, přihlaste se k odběru nebo Podívejte se na můj hlavní zdroj Pravidelně dostávat nové články.

Přeji vám jasnou oblohu a rozšířené oči.

Následuj mě Cvrlikání nebo LinkedIn. vyplácení pro mě webová stránka Nebo některá z mých dalších prací tady.

READ  Mise Artemis I NASA pořizuje nejbližší snímky měsíčního povrchu

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *