Nízkokalorická dieta může oddálit rozvoj cukrovky a posílit imunitní systém

Střevo se silnými bakteriemi a bakteriemi. Kredit: © CMFI / Leon Kokkoliadis

Nízkokalorická strava mění střevní mikrobiom a oddaluje imunitní stárnutí

Nízkokalorická dieta může nejen oddálit rozvoj metabolických onemocnění, ale má také pozitivní vliv na imunitní systém. Vědci nyní poprvé prokázali, že tento efekt je způsoben změnou střevního mikrobiomu, která zpomaluje pokles imunitního systému do vysokého věku (imunogenní stárnutí). Výzkumná studie byla publikována v časopise mikrobiom.

střevní mikrobiom

Střevní mikrobiom je termín používaný k popisu souhrnu střevních mikroorganismů a bakterií v gastrointestinálním traktu. Mimo jiné ovlivňuje imunitní systém a metabolismus svého hostitele.

Přibližně 2 miliardy lidí na celém světě trpí nadváhou. Obezita zvyšuje riziko rozvoje vysokého krevního tlaku, srdečního infarktu nebo cukrovky 2. typu. Může také způsobit zánět v těle, který oslabuje imunitní systém prostřednictvím nahromadění specifických paměťových T a B buněk. Tento proces se nazývá imunitní stárnutí a je to změna imunitního systému související s věkem.

U obézních lidí může nízkokalorická dieta oddálit rozvoj metabolických onemocnění, jako je diabetes typu 2. Navíc je taková dieta prospěšná pro imunitní systém. Není však jasné, jak přesně jsou pozitivní účinky indukovány a jakou funkci v tomto procesu hraje střevní mikroflóra. Vědci nyní v nové studii prozkoumali vztahy mezi nízkokalorickou dietou, mikrobiomem, metabolismem a imunitním systémem.

Nízkokalorická strava mění střevní mikrobiom

Za tímto účelem nejprve analyzovali, jak nízkokalorická dieta (800 kcal/den po dobu 8 týdnů) ovlivnila střevní mikrobiom obézní ženy. V dalším kroku vědci transplantovali střevní mikroflóru před a po dietním zásahu do bezmikrobních myší, aby vytvořili model gnotobiotických myší. řekl Rainer Gembertz von Schwarzenberg, autor nejnovější studie a vědec z Institutu pro výzkum diabetu a metabolických onemocnění v Helmholtz Mnichov na univerzitě v Tübingenu, partner německého centra pro výzkum diabetu (DZD). Studii vedl s Hansem-Dieterem Volkem a Joachimem Sprangerem z Charité.

READ  Sonda Juno od NASA objevuje více o Jupiterově Velké rudé skvrně

Dietou upravený střevní mikrobiom zlepšuje metabolismus a oddaluje imunitní stárnutí

Transplantací zárodků modifikovaných stravou se zlepšil metabolismus glukózy a snížilo se ukládání tuku. Kromě toho cytometrie ukázala, že hladina specifických paměťových T a B buněk byla také snížena. „To ukazuje na opožděné stárnutí imunitního systému,“ řekla Julia Sbiersky-Kinde, první autorka studie.

„Tato zjištění naznačují, že pozitivní účinky nízkokalorické diety na metabolismus a imunitní systém jsou zprostředkovány prostřednictvím střevního mikrobiomu,“ řekl Sbierski-Kind. Autoři studie však zdůrazňují, že výzkum byl dosud proveden pouze s použitím mikrobiomu jedné osoby a že pro potvrzení výsledků je nutné experimenty opakovat s dalšími subjekty. Nové poznatky by mohly být zajímavé i pro dlouhodobou lékařskou praxi. „Lepší pochopení komplexní interakce mezi stravou, mikrobiomem a imunitním systémem může připravit cestu pro vývoj nových terapeutických přístupů založených na mikrobiomu k léčbě metabolických a imunitních onemocnění,“ řekl Jumpertz von Schwarzenberg.

Reference: „Účinky omezení kalorií na střevní mikrobiom jsou spojeny se stárnutím imunity“ od Julia Spersky-Kinde, Sophia Greenkowitz, Stefan Schleichiser, Arvid Sandforth, Marie Friedrich, Desiree Kunkel, Rainer Globin, Sebastian Brax, Knut May a Andrea Thor . Alexander Radunk, Oliver Dreschel, Peter J.
DOI: 10.1186 / s40168-022-01249-4

o studiu:

Cílem studie bylo zjistit interakce mezi dietou s omezeným příjmem kalorií, mikrobiomem a imunitním systémem. Za tímto účelem byl experiment lidské nutriční intervence kombinován s gnotobiotickými experimenty, ve kterých byla imunofenotypizace stanovena multidimenzionální monocytární cytometrií. Zúčastnily se tyto výzkumné ústavy a zařízení:

  • Německé centrum pro výzkum diabetu (DZD)
  • Institut pro výzkum diabetu a metabolických onemocnění (IDM) v Helmholtz Mnichov na univerzitě v Tübingenu
  • IV. interní klinika (ředitel: prof. Andreas Birkenfeld), Fakultní nemocnice Tübingen
  • EXC 2124 „Mikrobiální kontrola pro kontrolu infekcí“ (CMFI) Cluster of Excellence, Univerzita v Tübingenu
  • Institut lékařské imunologie, Charité – Universitätsmedizin Berlin, zakládající člen Freie Universität Berlin, Humboldt University of Berlin
  • Katedra endokrinologie a metabolismu, Charité – Universitätsmedizin Berlin, zakládající člen Freie Universität Berlin, Humboldt University of Berlin
  • Berlínský institut hygieny na Charité – University of Berlin, Basic Cell Flow and Mass Center, Berlín
READ  Mise NASA DART s cílem narazit kosmickou loď do asteroidu plánovaného ke startu – sledujte to živě

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *