Nigérijské letadlo: exploze videa údajného sestřelení Boko Haram

Nigérijské letadlo: exploze videa údajného sestřelení Boko Haram

V Nigérii se objevily konfliktní zprávy o videu sestřelení letadla poté, co letectvo země zpochybnilo tvrzení Boko Haram, že jeho stíhači sestřelili letadlo.

V pátek vydala Boko Haram sedmiminutové video, na kterém je vidět nigerijské letadlo Alpha létající nad jeho stíhačkami. Pak došlo ve vzduchu k výbuchu.

Při bližší analýze výbuchu však výbuch zahrnuje jemnou stopu kouře přímo nad rovinou – působí proti její trajektorii. Kouřová stopa a tvar a barva ohnivé koule odpovídají výbuchu vrtulníku ve vzduchu nad syrským městem Maarat al-Numan poblíž Idlibu v roce 2012.

Video, které zveřejnila skupina SITE Intelligence Group a které se šíří nigerijskými médii, ukazuje několik stíhaček střílejících ve vzduchu před výbuchem, který osvětlí oblohu, když letadlo vzplanulo a dopadlo na zem. Potom se klip přenáší na bojovníky stojící kolem toho, co se jeví jako vrak.

Video nebylo pořízeno oficiálními médii ISIS. Boko Haram je přidružená organizace ISIS.

Záběry ukazují letadlo s nápisem „NAF 475“, stejné identifikační číslo letadla, které nigerijské letectvo ve středu hlásilo, že ve středu s dvěma piloty vystoupilo z radaru.

Vojenští analytici tvrdí, že o Boko Haram není známo, že má takové zbraně, které dokáží sestřelit rychle letící proudové letadlo ve výšce, například rakety země-vzduch. Videoklip trosek také naznačuje, že jeho velká část byla nalezena ve stísněné oblasti, což je v rozporu s atmosférickým výbuchem.

The Nigerijské letectvo (NAF) Silně zpochybnil pravost Boko Haram sekce. NAF uvedla, že k havárii došlo v důsledku letecké nehody.

„Je zřejmé, že s většinou částí videa bylo záměrně manipulováno, aby vzbudil mylný dojem, že letadlo bylo sestřeleno,„ když šlo o „jednoznačně leteckou nehodu“, uvedly letectvo v pátek ve svém prohlášení na Facebooku.

Národní letectvo označilo upravený klip jako „falešnou propagandu“ a vyzvalo Nigerijce, aby „ignorovali obsah videoklipů o prohlídkách, dokud nebudou dokončena veškerá vyšetřování způsobená havárií letadla“.

READ  Spojené státy říkají, že ponorka třídy Ohio dorazila na Blízký východ, což je poselství odstrašení uprostřed války mezi Izraelem a Hamasem

Národní letectvo uvedlo, že letadlo se ve středu ztratilo se dvěma piloty na palubě.

Mluvčí CNN ve čtvrtek řekl CNN, že stíhací letoun byl nasazen poblíž státu Borno na severovýchodě Nigérie, aby poskytl leteckou podporu pozemním silám, které se před ztrátou kontaktu s radarem dostaly pod palbu od bojovníků Boko Haram.

„Příčina havárie i místo pobytu pilotů stále nejsou známy,“ uvedlo letectvo dříve v pátek. „Dva piloti jsou poručík John Apollarino a létající poručík Ibiakbo Shabelle.“

Videoklip na jednom místě ukazuje spálenou mrtvolu a poté samostatně ukazuje, co se jeví jako skvrna na zemi, se jménem John Apollarino.

Boko Haram zvýšila své útoky proti nigerijské armádě, když se pokouší získat kontrolu nad ztracenými územími v enklávách na severovýchodě země.

Časté nálety nigerijské armády nadále otřásaly rebely – a vyháněly je z úkrytů.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *