Nicolas Sarkozy, bývalý francouzský prezident, usvědčen z korupce: NPR

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy (L) přijede, aby si v pondělí vyslechl verdikt v procesu s korupcí v soudní síni v Port de Clichy v Paříži.

Bloomberg / Bloomberg prostřednictvím Getty Images


Skrýt titulek

Přepnout titulek

Bloomberg / Bloomberg prostřednictvím Getty Images

Aktualizováno v 10:55 ET

V pondělí obžaloval pařížský soud bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho z pokusu podplatit soudce a zneužít vliv od jeho funkčního období. Byl odsouzen ke třem letům vězení s podmíněným odkladem na dva roky.

V procesu, který byl ukončen v prosinci, prokurátoři obvinili Sarkozyho a jeho právníka, že se pokusili podplatit soudce výměnou za utajované informace o vyšetřování, které se zabývalo dřívějšími obviněními, že během prezidentské kampaně v roce 2007 dostal Sarkozy nelegální platby od dědice L’Oréal, Lilian . Bettencourt. Bettencourtův případ byl později zrušen.

Sarkozy (66 let) směl požádat o uvěznění v domě, Zpráva France24. Soud odsoudil Sarkozyho na tři roky vězení, ale na dva roky mu byl pozastaven, což znamená, že mu hrozí roční vězení.

Sarkozy také samostatně čelí několika dalším právním výzvám.

Soudci Gilbertovi Azibertovi, který byl v té době jedním z hlavních soudců odvolacího soudu, byla údajně nabídnuta pohodlná práce v Monaku výměnou za informace. Prokurátoři uvedli, že Sarkozy nabídku práce učinil prostřednictvím svého právníka Thierryho Herzoga, který byl v procesu spoluobviněn, a také Oseberta. Soud také obžaloval Herzoga a Ozeperta.

Obvinění ze Sarkozyho z něj dělá druhého bývalého francouzského prezidenta v posledních letech, který byl odsouzen za korupci. Jeho předchůdce Jacques Chirac byl odsouzen v roce 2011.

V souhrnu by obvinění mohla vést k maximálnímu trestu 10 let a pokutě ve výši 1 milionu EUR (1,2 milionu USD). Podle France24.

READ  Festival Medusa ve Španělsku si po zhroucení jeviště vyžádal jednoho mrtvého a desítky zraněných

Navrhovatelé požadovali trest odnětí svobody na ne méně než čtyři roky a byl by požádán o polovinu z toho.

Prokurátor Jean-Luc Blachon řekl soudu v prosinci podle France 24: „Události by se nestaly, kdyby bývalý prezident a právník zohlednil velikost, odpovědnost a povinnosti své kanceláře.“ .

Sarkozy také v prosinci svědčil a popíral jakékoli provinění.

Soud řekl: „Nikdy. Nezneužil jsem svůj údajný ani skutečný vliv.“ „Jaké je jejich právo tahat mě takto blátem po dobu šesti let? Neexistuje právní stát?“

Případ státu spočíval hlavně v odposlechu mezi Sarkozym a jeho právníkem Thierrym Herzogem, ve kterém diskutovali o úplatkářství. Sarkozyho obhájce popsal zaznamenané rozhovory jen jako „rozhovory mezi přáteli“.

Obhajoba rovněž uvedla, že skutečnost, že soudce nezískal dotyčné zaměstnání, je důkazem skutečné korupce. Soud však tento argument odmítl a odmítl rozlišovat mezi úspěšným pokusem o korupci a neúspěšným.

Očekává se také Sarkozyho proces Tvrdí, že překročil limit výdajů na kampaň 22,5 milionu eur (24 milionů dolarů) během své nabídky na znovuzvolení v roce 2012 a poté se snažil to zakrýt.

Mohl by také čelit právním problémům vyplývajícím z vyšetřování obvinění, že za kampaň v roce 2007 dostal miliony dolarů od libyjského diktátora Muammara Kaddáfího, který byl v roce 2011 svržen a zabit.

V lednu zahájili francouzští prokurátoři vyšetřování pákového efektu proti bývalému prezidentovi poté, co se objevily zprávy, že v roce 2019 podepsal s ruskou pojišťovací společností poradenskou smlouvu v hodnotě 3 milionů eur (3,6 milionu dolarů).

Eleanor Beardsley z NPR v Paříži přispěla k této zprávě.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *