[News Focus] Korea je v růstu za druhé čtvrtletí na 12. místě z 15 zemí OECD

[News Focus] Korea je v růstu za druhé čtvrtletí na 12. místě z 15 zemí OECD
Sejong – Nedávné údaje o růstu HDP ukázaly, že ekonomika Jižní Koreje je ve druhém čtvrtletí letošního roku ve srovnání s velkými ekonomikami nedostatečná.

Korea vykázala ve druhém čtvrtletí roku 2021 růst HDP o 0,7 procenta, což ji řadí na 12. místo z 15 členů-včetně USA, Německa, Francie a Itálie-v Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.

Přestože OECD nezhromažďovala ani nevyráběla průměrná čísla pro dalších 22 zemí z 37 členů, Korea výrazně zaostala za současným průměrem za druhé čtvrtletí, který činil 2 procenta pro země eurozóny a 1,9 procenta pro Evropskou unii.

Výzkum pařížské organizace měří růst na čtvrtletní bázi, což znamená, že nejnovější čísla odrážejí růst ve srovnání s prvním čtvrtletím roku 2021.

Výzkum ukázal, že Spojené státy a hlavní evropské země v této oblasti překonaly Koreu.

Spojené státy se umístily na šestém místě a jejich ekonomika expandovala o 1,6%. Mexiko se umístilo na sedmém místě s 1,5 procenta.

Španělsko a Itálie se umístily na čtvrtém a pátém místě s růstem HDP 2,8% a 2,7%, zatímco Německo a Francie se také umístily výše než Korea s 1,5% a 0,9%.

Portugalsko je na prvním místě s růstem 4,9 procenta, následuje Rakousko (druhé) s 4,3 procenta a Lotyšsko (třetí) s 3,7 procenta. Belgie a Švédsko také překonaly Koreu s 1,4%, respektive 0,9%.

Ačkoli se tři země Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) umístily níže než Korea, jejich počty nebyly daleko za Koreou na 0,7%. Česká republika a Kanada zaznamenaly růst HDP o 0,6 procenta a Litva o 0,4 procenta.

Údaje OECD také ukázaly, že některé nečlenské země vykázaly vyšší sazby než Korea, přičemž Čína a Indonésie za stejné období zaznamenaly 1,3% růst.

Výzkum není založen na ročním růstu, který srovnává druhé čtvrtletí roku 2021 se stejným čtvrtletím roku 2020. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj navíc stanovila tato čísla u některých z 15 členů- což odhalilo druhé- čtvrtletní růst – být prozatímní.

READ  „Bangladéš zdůrazňuje spolupráci v indicko-pacifickém regionu pro společnou prosperitu“

Odhaduje se však, že hlavní rozvinuté země zaznamenaly relativně rychlý odraz v ekonomických ukazatelích ve srovnání s Koreou, uvedl makléřský analytik v Soulu.

„Navíc s ohledem na úplné uzavření mnoha evropských zemí ve druhém čtvrtletí loňského roku se také odhaduje, že jejich roční růst překročil růst v Koreji,“ řekl.

Výzkumník v Sejongu odhadoval, že programy aktivního očkování v Evropě a ve Spojených státech, které byly zahájeny v prosinci 2020, měly pozitivní dopad na ekonomické aktivity v období od dubna do června.

Řekl, že mistrovství Evropy ve fotbale 2020, fotbalová událost, kterou po ročním zpoždění pořádá v červnu 2021 11 evropských zemí, by mohla významně podpořit chorou ekonomiku kontinentu.

Je jisté, že je třeba počkat na nadcházející údaje o růstu HDP ve třetím čtvrtletí, které potvrdí ekonomickou normalizaci, protože počty nakažených COVID-19 v USA a Evropě opět rostou kvůli globálnímu šíření variant koronavirů, a to navzdory vysoké míře očkování.

Jižní Korea vykázala záporný čtvrtletní růst v prvním (mínus 1,3%) a druhém (mínus 3,2%) čtvrtletí roku 2020, kdy pandemie zasadila ekonomice silnou ránu.

Poté, co se projevily příznaky oživení dosažením kladného růstu 2,2 procenta ve třetím čtvrtletí roku 2020, 1,1 procenta ve čtvrtém čtvrtletí roku 2020 a 1,7 procenta v prvním čtvrtletí roku 2021, růst ve druhém čtvrtletí od roku 2021 zpomalil na 0,7 procenta .

Od Kim Wan Si ([email protected])

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *