Nerudová porazila Pavla a Babiše v českém prezidentském klání

Podle listopadového průzkumu agentury Ipsos vede v boji o českého prezidenta bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danos Nerudová.

V prvním kole stále vede miliardářský populista a lídr opozice Andrej Babiš s 29,7 %, následovaný exgenerálem Petrem Pavlem s 25,3 %, Nerudová ale poskočila na 25 %.

Tím se otevírá možnost vyloučení Pavla z druhého kola, nebo dokonce vyloučení Babiše a druhé kolo může být mezi průběžnými kandidáty podporovanými vládní koalicí.

Babiš oproti předchozím průzkumům prohloubil rozdíl na Pavla, ale zdá se, že největší zisky má Nerudová.

O Pavlově minulosti v komunistické armádě před rokem 1989 se v médiích stále častěji mluví poté, co se historik Peter Blažek vytrvale snaží vykreslit Pavla tak, že neodhalil vše, co se dá říci o elitním výcviku v posledních letech komunistického režimu, což podle historika naznačuje. že mu bylo souzeno pracovat jako špión.

Pavlova význačná kariéra po roce 1989, která zahrnuje velitelské funkce v několika misích v zahraničí, stejně jako jeho službu ve funkci šéfa české armády a nejvyššího postavení v NATO ze zemí bývalého východního bloku, možná nevyváží mocnou protikomunistickou rétoriku. který má v současné české politice stále velký vliv.

Nerudová také srovnávala se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, i když může působit jako „prázdná schránka“, jak poznamenala novinářka a komentátorka Apolina Rychlíková, spolu s osobním příběhem Čaputové o právničce, která hájí slabé. Tato nestranická „prázdná schránka“ však může přilákat voliče, kteří jsou unaveni stranickými střety během nedávných politických kampaní v zemi.

Vzestup bývalého rektora Mendelovy univerzity přiměl řadu komentátorů k úvahám, zda by Babiš mohl být poražen v prvním kole, vzhledem k úzkým vyhlídkám na hlasování mezi třemi favority.

Analytik z volebních místností Pavel Ranucha řekl: „Pavel a Nerudová budou muset ukrást kandidáty za nimi.“ Aktuálně.czDodal, že Babiš by měl počítat se stabilní volební účastí strany ANO pohybující se kolem 25 %.

READ  Ukrajina zaznamenala první oběti, když Kyjev řekl, že Rusko zahájilo „rozsáhlou invazi“

Zbývajících šest kandidátů vedou senátoři Pavel Fischer s 6,4 %, Marek Helser se 4,2 %, následuje krajně pravicový kandidát SPD a bývalý kariérní diplomat Jaroslav Bašta s 3,6 %, odborový šéf Josef Střídola s 3,1 %, věřící a obhájce. Prezidentka Svazu dlužníků Denisa Rohanová s 1,5 % a bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima s 1,2 %.

První kolo hlasování se bude konat od 13. do 14. ledna.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.