Neptun právě zažil nevysvětlitelný posun teploty

Astronomové, kteří pozorovali Neptun posledních 17 let pomocí několika pozemských dalekohledů, sledovali náhlý pokles globálních teplot pro ledovou obří planetu, po kterém pak následoval trend velkého oteplování na jižním pólu planety.

Neptun, který obíhá kolem Slunce ve vzdálenosti 2,8 miliardy mil (4,5 miliardy km), prochází obdobími jako Země – trvají déle. Jeden rok na Neptunu trvá asi 165 pozemských let, takže jedna sezóna může trvat asi 40 let. Na jižní polokouli Neptunu je léto od roku 2005.

Astronomové se rozhodli sledovat teploty atmosféry planety, jakmile toho roku nastal jižní letní slunovrat.

Téměř 100 termálních snímků Neptunu pořízených od té doby ukázalo, že velká část Neptunu se postupně ochlazuje a mezi lety 2003 a 2018 klesá o 8 °C.

V pondělí byla zveřejněna studie o tomto jevu Planetární vědecký žurnál.

„Tato změna byla neočekávaná,“ ​​uvedl v prohlášení vedoucí autor studie Michael Roman, postdoktorandský výzkumník na univerzitě v Leicesteru. „Protože jsme pozorovali Neptun na začátku jižního léta, očekávali jsme, že teploty budou vyšší, nikoli chladnější.“

Poté došlo v letech 2018 až 2020 k výraznému oteplení na jižním pólu Neptunu a teploty vzrostly o 20 stupňů Fahrenheita (11 stupňů Celsia). Tento teplý polární vír zcela zvrátil jakékoli ochlazování, ke kterému předtím došlo.

Tento druh polárního oteplování nebyl na Neptunu dosud pozorován.

Zvýšenou jasnost lze pozorovat na jižním pólu Neptunu v letech 2018 až 2020, což naznačuje trend oteplování.

„Naše data pokrývají méně než polovinu sezóny Neptunu, takže nikdo neočekával, že zaznamená velké a rychlé změny,“ uvedl v prohlášení spoluautor studie Glenn Orton, hlavní výzkumný pracovník NASA Jet Propulsion Laboratory.

Snímky byly pořízeny pomocí Very Large Telescope Evropské jižní observatoře a Gemini Southern Telescope v Chile, spolu s Hawaii Subaru Telescope, Keck Telescope a Gemini North Telescope, stejně jako data z již vysloužilého Spitzer Space Telescope NASA. Infračervené světlo vyzařované ze stratosféry Neptunu, neboli z atmosférického pásma nad aktivní vrstvou počasí, pomohlo astronomům detekovat teplotní výkyvy.

READ  Astronauti NASA jsou „příliš zaneprázdněni“ před nedělní procházkou vesmírem na Mezinárodní vesmírnou stanici

Mrazivý Neptun má teplotu minus 340 stupňů Fahrenheita (minus 220 stupňů Celsia) a astronomové stále nevědí, co tyto teplotní změny způsobuje.

V tuto chvíli se domnívali, že neočekávané změny mohou být způsobeny řadou faktorů.

„Teplotní změny mohou souviset se sezónními změnami v chemické chemii Neptunu, což může změnit, jak efektivně se atmosféra ochlazuje,“ řekl Roman. „Ale náhodné změny ve vzorcích počasí nebo dokonce reakce na 11letý cyklus sluneční aktivity mohou mít také vliv.“

Když Neptun získal svůj úžasný detailní záběr: Průlet Voyageru 2 o 30 let později

Ke skutečnému prozkoumání těchto možností bude zapotřebí více pozorování. Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude koncem tohoto roku pozorovat Uran a Neptun. Středně infračervený přístroj vesmírné observatoře dokáže zmapovat chemii a teploty v atmosféře Neptunu a může určit příčinu tohoto posunu.

Neptun je více než 30krát dále od Slunce než Země a je jedinou planetou v naší sluneční soustavě, kterou ze Země nelze vidět pouhým okem. Do blízkosti Neptunu, což se stalo v roce 1989, zatím proletěla pouze sonda Voyager 2 NASA.

„Myslím, že Neptun je sám o sobě pro mnohé z nás zajímavý, protože o něm stále víme tak málo,“ řekl Roman. „To vše ukazuje na složitější obraz atmosféry Neptunu a toho, jak se mění v průběhu času.“

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.