Neodpisujte zlatá evropská víza po fDi Intelligence – vašem zdroji informací o přímých zahraničních investicích

Rozhodnutí Irska a Portugalska ukončit své programy rezidenčního pobytu podle investice (RBI) vedlo ke zvýšené kontrole podobných programů v EU. Ale jeho rostoucí popularita mezi outsidery spolu se vznikem nových možností RBI v celém bloku naznačuje, že tu zůstane.

Po náhlém zastavení programu RBI irskou vládou 15. února následovalo o dva dny později oznámení portugalské vlády, že učiní totéž. Vyplývá to z rostoucí kritiky Evropské komise za takzvaná „zlatá víza“, která cizincům udělují povolení k pobytu výměnou za investice.

Programy RBI zvyšují „bezpečnostní rizika, praní špinavých peněz, daňové úniky a korupci“ jak pro příslušný členský stát, tak pro EU jako celek, uvedla mluvčí Evropské komise pro vnitřní záležitosti Anita Heberová. fDi.

Uzavření programů Irska a Portugalska vyvolalo srovnání s programy zaměřenými na občanství EU podle jednotlivých investic, které byly rovněž v posledních letech zrušeny. Malta je nyní jediným členským státem, který nabízí takzvané „zlaté pasy“, které nabízejí občanství výměnou za kvalifikované investice. Evropská komise postoupila svou vládu k Evropskému soudnímu dvoru s odůvodněním, že program porušuje právo EU.

Odborníci na investiční imigraci se ale domnívají, že zlatá víza čekají jinou budoucnost. „nějaký [programmes] Objeví se a ostatní se zavřou. „Nemyslím si, že je to jednosměrná ulice,“ řekl Dimitri Kochenov, profesor ústavního práva v Evropské unii a předseda Rady pro investiční migraci.

Zlatá víza dnes nabízí 17 zemí Evropské unie. Přepisy z posledního zasedání Evropské komise o občanství a pobytu pro investory zveřejněné v listopadu ukazují, že Nizozemsko končí svůj program, zatímco Česká republika a Lucembursko zvažují, že udělají totéž. Mezitím, v nadcházejících měsících, bude italský parlament hlasovat o návrhu zákona o rozšíření typů investic, které otevírají dveře „Dulce Visa“, a Finsko prověřuje možnost otevření prvního programu RBI.

READ  Oceněná česká nevládní organizace získala grant ve výši 1 milionu EUR na školení žen a mládeže v oblasti informačních technologií | Deník sociálních projektů

Poptávka navzdory kontroverzi

Globální zájem o zlatá víza nadále roste, podle imigrační poradenské firmy Henley & Partners, která v roce 2022 obdržela rekordní počet dotazů. Zájem o evropské programy sleduje podobný trend, řekl Christiaan Kaelen, předseda Henley, přičemž USA nedávno předběhly Čína, poslední. let jako nejvyšší zdroj zájmu.

Nejnovější index RBI Henley zařadil portugalský program jako nejatraktivnější na světě a Astons, další firma zabývající se přistěhovalectvím investorů, předpovídá, že Řecko nahradí iberský národ jako místo volby pro americké investory RBI.

Ale skandály kolem programů zlatých pasů na Kypru a Bulharsku – stejně jako vyšetřování korupce v portugalských zlatých vízech z roku 2014 – udělaly z investic do rezidence kontroverzní téma. „Je třeba zlepšit typy kontrol, které se u žadatelů provádějí,“ řekla Maira Martini, expertka na zkorumpované peněžní toky z Transparency International.

Organizace vyzvala vlády, aby přestaly zajišťovat outsourcing prověření spolehlivosti a celoevropskou legislativu stanovující minimální standardy pro RBI, ale Evropská komise prosazuje regulaci oblasti prostřednictvím stávajících pravidel pobytu.

Zastánci zlatých víz tvrdí, že evropské programy jsou dostatečně silné a že nejsou náchylnější ke zneužití než jiné systémy. „Banky vědí, že z každých 1 000 zákazníků, kteří je zadají, se určitý počet ukáže jako pochybné povahy. Takže zavřou účty a spolupracují s úřady. S těmito programy je to stejné,“ řekl pan Kaelin.

Zlatá víza pro nákupy nemovitostí vyvolala největší odpor, protože se často skládají z jednorázové peněžní injekce s minimálním pobytem nebo jinými průběžnými požadavky. Ale pan Kaelin zdůrazňuje, že je využívají také investoři, kteří otevírají místní podniky. EU potřebuje podnikatele, investory a lidi, kteří vytvářejí pracovní místa. Výměnou za to potřebují povolení k pobytu.

Výzkum provedený Oxfordskou univerzitou ukazuje, že do roku 2020 programy zlatých víz umožnily v EU investice v hodnotě 20 miliard EUR.

READ  „Je to katastrofa“: Petra Kvitová se zavazuje věnovat část svých prize money na záchranné fondy v České republice

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *