Neobvyklá lebka T-Rex terorizovala Patagonii před 80 miliony let

K fosilizovaným zbytkům Llukalkan aliocranianus patří nádherně zachovalé neporušené zbytky objevené ve formaci Pago de la Carba v Argentině. Llukalkan znamená „ten, kdo vyvolává strach“ v původním jazyce Mapuche, a aliocranianus znamená „mimořádná lebka“.

Tvor, který byl součástí rodiny dinosaurů zvaných abelisaurids, byl velmi podobný Tyrannosaurus rex s malými krátkými zbraněmi. Ale neobvykle krátká hluboká lebka, která měla často hřebeny, výčnělky a rohy, ji odlišuje. Llukalkan aliocranianus je nejméně 5 metrů dlouhý – velký jako slon – a potuloval se Patagonií a dalšími oblastmi prehistorického jižního subkontinentu v Gondwaně, kam patřila Afrika, Indie, Antarktida, Austrálie a Jižní Amerika.

Jeho nejvýraznějším rysem je přítomnost malé, vzduchem vyplněné dutiny v oblasti středního ucha, která nebyla dosud pozorována u žádného jiného dosud nalezeného abilisuridního zvířete, podle výzkumu zveřejněného v úterý v časopise Journal of Vertebrate Paleontology.

To znamená, že Llukalkan pravděpodobně slyšel jinak a možná lépe než jiné druhy abilisoridů – podobnější slyšení současného krokodýla.

„Zvláštností tohoto dinosaura je, že obsahuje dutiny v oblasti uší, které jiní apelisosaurové nedisponovali, což by tomuto druhu mohlo poskytnout různé sluchové schopnosti a možná i větší sluchový rozsah. To, spolu s jeho intenzivním čichem, kvůli jeho skvělé schopnosti predátora tohoto druhu, řekl CNN v e-mailu hlavní autor Federico Giancini, paleontolog na San Luis National University v Argentině.

Fosilní pozůstatky Llukalkan aliocranianus zahrnovaly nádherně zachovaný neporušený kužel

Giancini uvedl, že fosilní pozůstatky byly objeveny v roce 2015 náhodou při vykopávkách na místě známém jako La Invernada poblíž města Rincon de los Sauces v provincii Neuquen. Hlavním účelem výkopu bylo objevit sauropod (velké, propíchnuté býložravce), kterého našli o rok dříve, ale několik dní před dokončením výkopu si všiml, jak na povrchu Země vybuchují kosti.

Unikátní mechanismus sluchu dinosaurů naznačuje, že jablkům se dařilo před vyhynutím dinosaurů před 67 miliony let.

READ  Barva světla nemá žádný vliv na spánkový režim nebo vnitřní hodiny • Earth.com

„Tito dinosauři stále experimentovali s novými evolučními cestami a rychle se diverzifikovali, než zcela vyhynuli,“ uvedla v tiskové zprávě Ariel Mendes, spoluautorka studie a paleontologka z Patagonia Institute of Geology and Paleontology v Argentině.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *