Německo se chce stát centrem pro LNG a zásobovat své evropské sousedy

Německo se chce stát centrem pro LNG a zásobovat své evropské sousedy

BERLÍN: Německo plánuje přeměnit svůj rodící se sektor zkapalněného zemního plynu (LNG) na čerpací centrum pro některé ze svých sousedů, zatímco Evropa hledá alternativy k ruským tokům.

Od loňského roku se největší ekonomika kontinentu rychle spoléhá na zkapalněný zemní plyn kvůli obavám z nedostatku plynu způsobeného ruskými omezeními dodávek. Nyní chce zvýšit kapacitu pro manipulaci s kryogenními palivy, aby mohla v příštích letech zvýšit export do zemí „převážně východní Evropy“.

Německo již urychlilo několik projektů LNG – včetně terminálů ve Wilhelmshavenu a Lubmenu – a v nadcházejících měsících a letech plánuje otevřít další plovoucí a pozemní zařízení. Vláda vidí potřebu zvýšit kapacitu pro zajištění energetické bezpečnosti, ačkoli kritici tvrdí, že masivní nadměrná kapacita pro přepravu fosilních paliv ohrožuje klimatické cíle.

Odeslání do evropských zemí

Berlín očekává, že letos do evropských zemí dodá asi 5,5 miliardy metrů krychlových paliva, v roce 2026 vzroste na 6,7 ​​miliardy, uvádí zpráva ministerstva hospodářství pro rozpočtový výbor. Vidí poptávku po zásilkách z České republiky, Slovenska, Rakouska, Ukrajiny a Moldavska.

Vzhledem k tomu, že stávající infrastruktura nepostačuje k uspokojení poptávky doma i v zahraničí, je expanze podle zprávy v souladu s tím, co je potřeba „a nezbytné z hlediska evropské solidarity“.

Zpráva ukázala, že do roku 2024 by šest plovoucích skladovacích a znovuzplyňovacích jednotek mohlo umožnit zpracovatelskou kapacitu nejméně 37 miliard metrů krychlových ročně. Po otevření stálých pozemních terminálů v Brunsbuettelu, Stade a Wilhelmshavenu do roku 2026-27 by toto číslo mohlo dosáhnout 54 miliard krychlových metrů.

To se podle údajů EU blíží současné kapacitě dovozu LNG ve Španělsku. Studie Institutu energetické ekonomiky kolínské univerzity pro vládu ukázala, že i když terminály LNG nejsou vždy plně využívány, pomohly by Evropě žít bez ruského plynovodu.

READ  Hlavy států osmičky Evropské unie vyzvaly k jednání o členství Ukrajiny

Obchod s plynem mezi evropskými zeměmi loni vzrostl, když země s diverzifikovanými zdroji dodávek – jako je LNG – posílaly potrubím více paliva do sousedních zemí, zejména ve východní Evropě.

Spojené království loni v létě zvýšilo dodávky paliva na kontinent na rekordní maximum a pokračovalo v dodávkách i během topné sezóny. Británie obvykle dováží plyn z pevninské Evropy v chladnějších měsících, protože nemá zásoby na pokrytí špičkové poptávky po vytápění. Mírná zima a silný dovoz LNG však udržely ceny plynu ve Spojeném království nižší než ceny v EU, což podporuje vývoz.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *