Německo rozčiluje partnery v EU kvůli reformě pravidel výdajů – EURACTIV.com

Berlín v úterý (14. března) frustroval členy EU tím, že na poslední chvíli požadoval změny v dříve dohodnutém textu o reformě rozpočtových pravidel, když se německá domácí politika přelila do Evropy.

Německo již dříve tento měsíc rozzlobilo partnery tím, že zablokovalo přelomovou dohodu o zákazu nového prodeje aut na fosilní paliva od roku 2035.

Dohoda se měla stát formálním zákonem, ale Berlín svou podporu stáhl poté, co kancléř Olaf Scholz ustoupil tlaku mladšího partnera ve vládnoucí koalici.

Německo v úterý rozvířilo další potíže tím, že hledalo příležitost, jak se bránit plánovaným reformám fiskálních pravidel během jednání ministrů financí v Bruselu.

Evropská komise, výkonná složka EU, v listopadu navrhla přepracování Paktu stability a růstu, který omezuje částku, ze které si země EU mohou půjčovat.

Dohoda uvádí, že veřejné deficity zemí by neměly překročit 3 % HDP a dluh by měl zůstat pod 60 % HDP.

Švédská ministryně financí Elisabeth Svantessonová, jejíž země předsedá Evropské unii, během tiskové konference uvedla, že Německo nyní trvá na tom, aby výbor znovu konzultoval členské státy, než bude moci navrhnout legislativu pro tyto reformy.

Německému ministru financí Christianu Lindnerovi se podařilo zavést změnu textu, který byl již schválen začátkem tohoto měsíce na úrovni velvyslanců EU.

„Vlak nemůže opustit nádraží, dokud nebude jasné, kam jede,“ řekl Lindner novinářům. „Zbývá ještě dlouhá cesta, než Německo přijme dohodu.“

Německo, největší ekonomika v Evropské unii, se obává, že nová pravidla budou méně přísná a umožní členům hromadit více dluhů.

„Lindner na komisi trochu tlačil, ale text byl přijat, aniž by se změnil jeho obsah,“ řekl evropský diplomat.

Jiný diplomat uvedl, že „se zdá, že jde hlavně o něco, co Lindner potřebuje pro domácí spotřebu“ poté, co Lindnerova liberální strana utrpěla řadu porážek v německých regionálních volbách.

READ  V Istanbulu hořké volby vedení odhalují linie Interpolu

Místopředseda Komise Valdis Dombrovskis nezmínil konkrétní datum, kdy bude předložen legislativní text.

Nyní existují obavy, že schválení reformy by mohlo trvat déle, než se očekávalo, ale evropský zdroj uvedl, že cílem je oznámit návrh „ve druhé polovině dubna“.

Poté se problematika vrací k diskusi v Evropské radě, která zastupuje členské státy, a v Evropském parlamentu.

Spor o prodej nových aut zatím není vyřešen.

Ministři dopravy z osmi zemí EU, včetně Česka, Německa, Maďarska, Itálie, Polska, Portugalska, Rumunska a Slovenska, se v pondělí sešli ve Štrasburku, aby našli kompromis.

Z jednání ale nevyplynulo nic konkrétního.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *