Německo nesnáší jadernou energii v pravidlech EU pro zelené investice | Peníze

Německý kancléř Olaf Scholz v Berlíně 11. listopadu 2021. – foto AFP

Berlín 22. ledna (Reuters) – Vláda tří koaličních stran německého kancléře Olafa Schulze vyjádřila v oficiálním dopise do Bruselu nesouhlas s návrhem plánu Evropské unie popsat jaderné elektrárny jako zdroj udržitelné energie, uvedli dnes ministři.

Klasifikace EU si klade za cíl stanovit zlatý standard pro zelené investice, pomáhat projektům šetrným ke klimatu přilákat soukromý kapitál a eliminovat „greenwashing“, kdy investoři a společnosti nadhodnocují svůj ekologický kredit.

„Jako federální vláda jsme opět dali jasně najevo, že odmítáme zahrnutí jaderné energie. Je to riskantní a nákladné,“ uvedl vicekancléř a ministr hospodářství Robert Habeck ve společném prohlášení s ministrem životního prostředí Steviem Lemkem, oba vysoce postavení členové Strana zelených.

Německá vláda ve svém dopise do Bruselu, který zveřejnilo ministerstvo hospodářství na svých stránkách, rovněž uvedla, že ohledně jaderných elektráren neexistují žádné bezpečnostní požadavky.

„Nelze vyloučit vážné havárie s významnými, přeshraničními a dlouhodobými riziky pro člověka a životní prostředí,“ uvedl Berlín ve svém dopise s tím, že otázka, kde je radioaktivní odpad dlouhodobě skladován, zůstává nezodpovězena.

Pravidla EU jsou již dávno platná a země jsou rozděleny v otázce, zda si jaderná energie a zemní plyn zaslouží zelený odznak. Rakousko již uvedlo, že podnikne právní kroky, pokud Evropská komise bude pokračovat ve svém návrhu plánu klasifikovat obě investice jako udržitelné investice.

Německá vláda ve svém dopise uvedla, že podporuje dočasnou zelenou značku pro zemní plyn jako mostní řešení na cestě bloku ke klimatické neutralitě.

„Plynové elektrárny mohou usnadnit rychlý přechod na obnovitelné energie a snížit emise v energetickém sektoru jako celku,“ řekla.

Během měsíců debaty o návrzích Německo a další členské státy EU tvrdily, že investice do plynu jsou nezbytné, aby jim pomohly skončit s více znečišťujícím uhlím. Jiní uvedli, že označování fosilních paliv jako zelených by podkopalo důvěryhodnost EU, která se snaží být globálním lídrem v boji proti změně klimatu.

READ  Inflace v České republice v červenci stoupá

Stejně tak jaderná energie s nulovými emisemi rozděluje. Francie, Česká republika a Polsko patří mezi ty, kteří tvrdí, že jaderná energie by měla hrát hlavní roli při omezování globálního oteplování. Mezi odpůrci jsou Rakousko, Německo a Lucembursko.

Komise doufá, že konečné znění přijme do konce měsíce. – Reuters

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.