Německo křičí v pravidlech EU pro zelené investice kvůli jaderné energii

Celkový pohled na jadernou elektrárnu, jejíž poslední blok bude odstaven na přelomu roku, v německém Gundremmingenu, 29. prosince 2021. REUTERS/Lukas Barth/File Photo

Zaregistrujte se nyní a získejte ZDARMA neomezený přístup na Reuters.com

  • Berlín posílá do Bruselu oficiální námitku
  • Německo považuje jadernou energii za neudržitelnou

Berlín, 22. ledna (Reuters) – Vláda tří koaličních stran německého kancléře Olafa Scholze vyjádřila své námitky k návrhu plánu Evropské unie na označení jaderných elektráren za udržitelný zdroj energie ve formálním dopise do Bruselu, uvedli v sobotu ministři.

Taxonomie EU si klade za cíl stanovit zlatý standard pro zelené investice, pomáhat projektům šetrným ke klimatu přitahovat soukromý kapitál a potlačovat „greenwashing“, kdy investoři a společnosti přeceňují své ekologické vlastnosti.

„Jako federální vláda jsme znovu jasně vyjádřili své odmítnutí začlenění jaderné energie. Je to riskantní a drahé,“ uvedl vicekancléř a ministr hospodářství Robert Habeck ve společném prohlášení s ministryní životního prostředí Steffi Lemke, oba vysoce postavení členové strana zelených.

Zaregistrujte se nyní a získejte ZDARMA neomezený přístup na Reuters.com

Německá vláda ve svém dopise do Bruselu, který zveřejnilo ministerstvo hospodářství na svých webových stránkách, rovněž poukázala na požadavky na nedostatek bezpečnosti jaderných elektráren.

„Nelze vyloučit vážné havárie s velkým, přeshraničním a dlouhodobým nebezpečím pro člověka a životní prostředí,“ uvedl Berlín ve svém dopise s tím, že otázka, kam radioaktivní odpad dlouhodobě skladovat, stále zůstává nezodpovězena.

Habeck a Lemke uvedli, že pokud Evropská komise nevezme v úvahu námitky Německa a ponechá návrh plánu beze změny, měl by Berlín podle jejich názoru plán odmítnout.

Německé vládní zdroje však začátkem tohoto měsíce agentuře Reuters řekly, že koaliční strany se chtějí vyhnout eskalaci sporu o EU a dohodly se v koaličních rozhovorech za zavřenými dveřmi, že se zdrží jakéhokoli nadcházejícího hlasování. Přečtěte si více

READ  Český vyslanec v Kuvajtu se omlouvá za vztyčení izraelské vlajky

DLOUHÉ ZPOŽDĚNÍ

Pravidla EU byla dlouho odložena, země se rozcházejí v otázce, zda si jaderná energie a zemní plyn zaslouží zelený odznak. Rakousko již uvedlo, že podnikne právní kroky, pokud Evropská komise přistoupí k návrhu plánu označit obojí jako udržitelné investice.

Německá vláda ve svém dopise uvedla, že podporuje dočasnou zelenou značku pro zemní plyn jako mostní řešení na cestě bloku ke klimatické neutralitě.

„Plynové elektrárny mohou usnadnit rychlý přechod na obnovitelné energie a snížení emisí v energetickém sektoru jako celku,“ uvedlo.

Během měsíců debaty o návrzích Německo a další členské státy EU tvrdily, že jsou zapotřebí investice do plynu, které jim pomohou skončit s více znečišťujícím uhlím. Jiní uvedli, že označení fosilního paliva za zelené by obecně zvýšilo důvěryhodnost EU, protože se snaží být globálním lídrem v boji proti změně klimatu.

Podobně rozděluje jaderná energie bez emisí. Francie, Česká republika a Polsko patří mezi ty, kteří říkají, že jaderná energie by měla hrát velkou roli při omezování globálního oteplování. Proti jsou Rakousko, Německo a Lucembursko.

Komise doufá, že konečné znění přijme do konce měsíce.

Zaregistrujte se nyní a získejte ZDARMA neomezený přístup na Reuters.com

Reportáž od Michaela Nienabera; Střih Alex Richardson

Naše standardy: Zásady důvěry Thomson Reuters.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *