Německo a Česká republika obviňují Rusko z kybernetických útoků

Německo a Česká republika obviňují Rusko z kybernetických útoků
Německá ministryně vnitra Nancy Wieserová a její český protějšek Veit Rakosan si potřásli rukou na konci společné tiskové konference na německém velvyslanectví v Praze 3. května 2024. [AFP]

Německo a Česká republika v pátek obvinily Rusko ze série nedávných kybernetických útoků, což přimělo Evropskou unii varovat Moskvu před důsledky jejího „zlomyslného chování v kyberprostoru“.

Tato obvinění přicházejí v době, kdy jsou vztahy mezi Moskvou a Západem napjaté po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022 a podpoře Kyjeva ze strany Evropské unie.

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbock uvedla, že nedávno ukončené vládní vyšetřování dospělo k závěru, že kybernetický útok zaměřený na členy Sociálně demokratické strany provedla skupina známá jako APT28.

Skupinu APT28 „řídí ruská vojenská rozvědka“, řekl Baerbock novinářům během návštěvy Austrálie.

„Jinými slovy, byl to státem podporovaný ruský kybernetický útok na Německo, který je neúnosný a zcela nepřijatelný a bude mít následky.“

APT28, známý také jako Fancy Bear, byl obviněn z desítek kybernetických útoků v zemích po celém světě.

Rusko popírá, že by za takovým jednáním stálo.

Kybernetický útok na Sociálně demokratickou stranu německého kancléře Olafa Scholze byl oznámen loni. Podle Berlina hackeři zneužili dříve neznámou zranitelnost v aplikaci Microsoft Outlook ke kompromitaci e-mailových účtů.

V pátek si Berlín kvůli incidentu předvolal úřadujícího chargé d’affaires ruského velvyslanectví.

Ruská ambasáda v Německu uvedla, že její vyslanec „kategoricky odmítl obvinění, že se na dotyčném incidentu podílely ruské státní orgány… a označil je za nepodložená a nepodložená“.

Zbraně a cílový vzdušný prostor: Berlín

Německá ministryně vnitra Nancy Weiserová uvedla, že kybernetická kampaň byla organizována ruskou vojenskou zpravodajskou službou (GRU) a začala v roce 2022. Dodala, že se zaměřila i na německé společnosti v zbrojním a kosmickém sektoru.

Na společné tiskové konferenci v Praze se svým českým protějškem Vítem Rakosanem uvedla, že takové kybernetické útoky představují „hrozbu pro naši demokracii, naši národní bezpečnost a naše svobodné společnosti“.

READ  Evangelický závodní automobilista hledá přijetí v rockové opeře „Wicked Babylon“

Weser dodal: „Znovu vyzýváme Rusko, aby tyto aktivity zastavilo.“

Některé státní instituce se také staly terčem kybernetických útoků obviňovaných z APT28, opět zneužitím zranitelnosti v Microsoft Outlooku v roce 2023, uvedli čeští vládní úředníci.

Český ministr vnitra Rákošan uvedl, že infrastruktura jeho země byla nedávno svědkem „desítek“ takových útoků.

„Česká republika je cílem. Ruská federace ji dlouhodobě vnímá jako nepřátelský stát,“ řekl novinářům.

Odsouzení Evropské unie a NATO

Německé a české výsledky vyvolaly silné odsouzení ze strany Evropské unie.

„Zlomyslná kybernetická kampaň demonstruje pokračující ruský vzor nezodpovědného chování v kyberprostoru tím, že se zaměřuje na demokratické instituce, vládní subjekty a poskytovatele kritické infrastruktury v celé EU i mimo ni,“ uvedl koordinátor EU pro zahraniční věci Josep Borrell.

Dodal, že Evropská unie „využije celou škálu opatření, aby zabránila, odrazovala a reagovala na škodlivé chování Ruska v kyberprostoru“.

Státní instituce, agentury a subjekty v jiných členských státech včetně Polska, Litvy, Slovenska a Švédska byly v minulosti cílem APT28, dodalo prohlášení.

Nejnovější obvinění přicházejí den poté, co NATO vyjádřilo „hluboké znepokojení“ nad ruskými „hybridními akcemi“ včetně dezinformací, sabotáží a kybernetických zásahů.

Spor přichází také v době, kdy se miliony Evropanů připravují k volbám na červnové volby do Evropského parlamentu, a obavy ze zahraničního vměšování rostou.

„Veřejné ukazování prstem na konkrétního útočníka je důležitým nástrojem ochrany národních zájmů,“ řekl agentuře AFP český ministr zahraničí Jan Libavski.

Jedním z nejsledovanějších incidentů, který byl Fancy Bear dosud obviňován, byl kybernetický útok v roce 2015, který ochromil počítačovou síť dolní komory německého parlamentu, Bundestagu. Přinutilo celou organizaci offline několik dní, zatímco byla opravena.

V roce 2020 Evropská unie kvůli incidentu uvalila sankce na jednotlivce a subjekty spojené se skupinou APT28.

READ  Česká vláda zavádí blokování tří provincií zasažených virem

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *