Německá válečná loď míří do Jihočínského moře uprostřed napětí s Pekingem

BERLÍN – Reuters

Čína si nárokuje rozsáhlé pruhy Jihočínského moře a zřídila vojenské základny na umělých ostrovech ve vodách, které obsahují bohatý plyn a rybářská pole.

Americké námořnictvo v projevu síly proti čínským územním nárokům provádí takzvané operace „svobody plavby“, při nichž jeho lodě proplouvají poblíž některých sporných ostrovů. Čína zase protestuje proti americkým misím s tím, že nepomáhají podporovat mír nebo stabilitu.

Washington postavil konfrontaci s Čínou do středu své národní bezpečnostní politiky a snaží se shromáždit partnery proti tomu, co říká, že Peking je stále více donucovací ekonomickou a zahraniční politikou.

Úředníci v Berlíně uvedli, že se německé námořnictvo bude držet společných obchodních cest. Neočekává se, že by fregata proplouvala Tchajwanským průlivem, což je další běžná americká aktivita, kterou Peking odsuzuje.

Berlín však dal jasně najevo, že mise slouží ke zdůraznění skutečnosti, že Německo neakceptuje územní nároky Číny.

Německo kráčí po laně mezi svými bezpečnostními a ekonomickými zájmy, protože Čína se stala nejdůležitějším obchodním partnerem Berlína. Německý export tam pomohl zmírnit dopad pandemie COVID-19 na největší evropskou ekonomiku.

Německá ministryně obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová odcestovala do přístavu Wilhelmshaven, aby si prohlédla fregatu Bayern na její sedmiměsíční plavbě, která ji zavede do Austrálie, Japonska, Jižní Koreje a Vietnamu.

Očekává se, že loď přeplula Jihočínské moře v polovině prosince a stane se první německou válečnou lodí, která regionem propluje od roku 2002.

„Chceme, aby byly respektovány stávající zákony, aby námořní trasy byly volně splavné, aby komunity byly otevřené a aby obchod dodržoval spravedlivá pravidla,“ řekl Kramp-Karrenbauer.

Země jako Británie, Francie, Japonsko, Austrálie a Nový Zéland také rozšířily svou činnost v Pacifiku, aby čelily čínskému vlivu.

READ  Singapur staví první „bublinový“ hotel na světě pro obchodní cestující, kteří obcházejí karanténu

Editace Alison Williams

Naše kritéria: Zásady důvěryhodnosti společnosti Thomson Reuters.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *