Nejnovější zprávy o ukrajinsko-ruské válce: živé aktualizace

Jako odrazový můstek pro útok na ukrajinské hlavní město Kyjev možná nebyla tou nejlepší volbou černobylská uzavřená zóna, jedno z nejtoxičtějších míst na Zemi. Ale to nezdálo se vadit ruským generálům, kteří dobyli místo v raných fázích války.

„Řekli jsme jim, aby to nedělali, je to nebezpečné, ale oni nás ignorovali,“ řekl v rozhovoru Valerij Semjonov, hlavní bezpečnostní inženýr jaderné elektrárny v Černobylu.

Ruské síly, zjevně nezastrašené bezpečnostními obavami, bušily do země buldozery a tanky, kopaly zákopy a bunkry – vystavovaly se tak potenciálně škodlivým dávkám radiace přetrvávající pod povrchem.

Při návštěvě nedávno osvobozené jaderné elektrárny, která byla v roce 1986 místem nejhorší jaderné katastrofy na světě, vítr rozfoukal víry prachu podél silnic a scény s lhostejností k bezpečnosti byly všude, ačkoli ukrajinští jaderní představitelé tvrdí, že tomu tak není. velký únik radioaktivních látek kvůli ruské vojenské okupaci po dobu jednoho měsíce.

Jen na jednom místě hloubení příkopů pár set metrů od Černobylu vykopala ruská armáda složitý labyrint propadlých chodeb a bunkrů. Nedaleko stál opuštěný obrněný transportér.

Vojáci očividně tábořili týdny v radioaktivním lese. Zatímco Mezinárodní odborníci na jadernou bezpečnost Tvrdí, že nepotvrdili žádné případy nemoci z ozáření mezi vojáky a že rakovina a další potenciální zdravotní problémy spojené s ozářením se mohou rozvinout až po desetiletích.

Semjonov řekl, že ruská armáda nasadila důstojníky z jaderné, biologické a chemické jednotky a také odborníky z Rosatomu, ruské státní jaderné energetické společnosti, kteří se radili s ukrajinskými vědci.

Podle něj se ale zdá, že ruští jaderní experti nemají na vojenské vůdce příliš velký vliv. Zdálo se, že vojáci jsou více zaujatí plánováním útoku na Kyjev, a pak se jim to nepodařilo a použili Černobyl jako únikovou cestu do Běloruska pro své špatně napadené síly.

READ  Tisíce lidí blokují silnice po celém Srbsku na protest proti vládě

„Přišli a dělali, co chtěli“ v oblasti kolem nádraží, řekl pan Semjonov. Navzdory úsilí on a dalších ukrajinských jaderných inženýrů a techniků, kteří zůstali na místě během okupace, pracovali 24 hodin denně a nemohli odejít s výjimkou jedné výměny na konci března, tuhnutí pokračovalo.

Výkop nebyl jediným případem neuváženého zacházení s místem tak jedovatým, že stále mělo potenciál šířit radiaci za hranice Ukrajiny.

Zvláště nerozumným činem ruský voják z jednotky chemické, biologické a jaderné ochrany holýma rukama sebral zdroj kobaltu-60 na úložišti odpadu a vystavil se během několika sekund takovému záření, že pan . Podle něj není jasné, co se muži stalo.

Nejznepokojivější okamžik, řekl Semjonov, nastal v polovině března, kdy chladicí nádrž, ve které byly uloženy tyče vyhořelého jaderného paliva, které obsahovaly několikrát více radioaktivního materiálu, než bylo rozptýleno při katastrofě v roce 1986. Ukrajinci se obávali, že v případě varu vypukne požár. voda ochlazuje palivové tyče a vystavuje je vzduchu, i když tato možnost byla Odborníci rychle odmítnuti.

Ruské síly při stahování z Černobylu vyhodily do vzduchu most v uzavřené zóně a kolem zaniklé stanice nastražily husté bludiště protipěchotních min, odpalovacích drátů a nástražných látek. Ukrajinská vládní agentura, která místo provozuje, uvedla, že minulý týden dva ukrajinští vojáci zašlapali miny.

Zvláštním závěrečným znamením dobrodružství jednotky je, že ukrajinští vojáci našli na silnicích v Černobylské oblasti vyřazená elektronická zařízení a zboží. Ty byly zřejmě uloupeny z měst hluboko na Ukrajině a byly zlikvidovány z důvodů nejasných při konečném stažení. Novináři našli jednu pračku na krajnici silnice u Černobylu.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.