Nejnovější vakcína Covid-19 a novinky ze světa

Nemocniční lékárník připravuje 16. prosince 2020 injekci vakcíny Pfizer Covid-19 v Arlingtonu ve Virginii. John McDonnell / Washington Post / Getty Images

Nový Zéland a Austrálie obdržely první dávku vakcín Pfizer Covid-19, uvedli jejich vůdci v pondělí.

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová uvedla, že zásilka na Novém Zélandu obsahovala 60 000 dávek, což by mělo stačit k monitorování „frontové pracovní síly v příštích týdnech“. Vakcíny budou i nadále přicházet v malých přírůstcích.

Kancelář australského premiéra Scotta Morrisona uvedla, že země obdržela více než 142 000 dávek, z nichž 80 000 bude vydáno 22. února. Asi 50 000 poputuje do států a teritorií pro karanténu a zdravotníky v první linii a 30 000 poputuje na péči o seniory, obyvatele se zvláštními potřebami a zdravotnické pracovníky.

Řekl: „Vakcína dorazila a my stupňujeme náš boj proti epidemii.“

Austrálie také obdržela 53,8 milionů dávek přípravku Oxford-AstraZeneca a 51 milionů dávek přípravku Novavax, ačkoli tyto dávky nebyly schváleny regulačními orgány.

Pohraničníci nejprve na Novém Zélandu: Ardern uvedl, že úřady očekávají, že začnou s očkováním přeshraničních pracovníků a pracovníků pracujících v karanténních nebo izolačních zařízeních od soboty.

Během týdne bude vakcína testována na zajištění kvality a po dokončení kontroly bezpečnosti budou uvolněny dávky, které zahájí první fázi očkovacího programu.

„Očekáváme, že všichni pracovníci na hranicích budou očkováni během dvou až tří týdnů, po nichž budou následovat jejich domácí kontakty,“ řekl Ardern.

Širší populace bude očkována ve druhé polovině roku z důvodu omezení dodávek.

Ardern uvedl, že Nový Zéland koupil dostatek vakcín, které by pokryly všechny obyvatele zdarma, bez ohledu na vízový status.

READ  Finským prezidentem byl zvolen bývalý konzervativní premiér Alexander Stubb

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *