Nejméně 180 mrtvých v Indii kvůli dešťům, které způsobily povodně a sesuvy půdy

Úředníci státní správy uvedli, že nejméně 38 lidí bylo zabito v Thalii, 180 km jihovýchodně od finančního hlavního města Bombaj, když sesuv půdy vyrovnal většinu malé vesnice. Počet obětí zahrnuje také 27 úmrtí hlášených z okresu Satara za posledních 48 hodin, uvedl zástupce státní správy pro zvládání katastrof a pomoc a rehabilitaci.

A podle dalších vládních úředníků bylo při devíti dalších sesuvech půdy v jiných částech Maharashtry zabito 59 lidí a 15 dalších při nehodách souvisejících s přívalovými dešti. AÚředník národních sil pro reakci na katastrofy v pondělí uvedl, že z pobřežní oblasti Raigad bylo 84 mrtvých.

Počet obětí vzrostl poté, co bylo potvrzeno, že po čtvrtečním sesuvu půdy bylo nezvěstných 31 lidí.

Od čtvrtka čelí Maháráštra spolu se sousedními státy Goa, Karnataka a Telangana silným dešťům. V Maharashtra se přetékala přehrada Radhanagari a řeka Panchganga viděla stoupat hladinu vody a zaplavovala nedaleké nížiny. V těchto oblastech pokračují záchranné operace směrem na jih od státu a podél hranice s Karnatakou.

V Maharashtra bylo podle státního odboru pomoci a rehabilitace evakuováno více než 200 000 lidí.

V rámci záchranných prací byly nasazeny národní síly pro reakci na katastrofy, indická armáda, pobřežní stráž, námořnictvo, letectvo a státní orgány.

Indické meteorologické oddělení (IMD) v pátek vydalo červené varování pro šest okresů v Maháráštře, předpovídalo „extrémně silný“ déšť a doporučilo preventivní opatření. Úředník to řekl Agentura Reuters uvedla, že okresy Kolhapur a Sangli jsou stále v pohotovosti.

Části západního pobřeží Indie zasáhly za 24 hodin déšť až 594 mm (23 palců), což donutilo úřady evakuovat lidi ze zranitelných oblastí, protože vypouštěli vodu z přehrad, které hrozily vylitím.

„Nečekaný silný déšť způsobil sesuvy půdy na mnoha místech a zaplavily řeky,“ řekl novinářům hlavní ministr Uddhav Thackeray, který stojí v čele vlády státu Maháráštra.

READ  Ve věku 90 let zemřel Daniel Kahneman, nositel Nobelovy ceny a autor knihy Myšlení, rychlé a pomalé.

Řekl: „Přehrady a řeky přetékají. Jsme nuceni vypouštět vodu z přehrad a podle toho stěhujeme lidi, kteří se zdržují poblíž břehů řek, do bezpečnějších míst.“

Thackeray měl navštívit oblasti zasažené povodněmi, ale jeho vrtulník nebyl schopen přistát kvůli špatné viditelnosti, podle Twitteru zveřejněného jeho kanceláří v pondělí.

V pátek indický premiér Narendra Modi oznámil odškodnění rodinám obětí ve výši 2 686 dolarů a 671 dolarů za zraněné.

Další vládní úředník v Maharashtra uvedl, že tisíce nákladních vozidel uvízly na národní dálnici spojující Bombaj s jižním technologickým uzlem Bengaluru, přičemž silnice byla na některých místech ponořena.

Mezitím řekl, že stovky vesnic a měst byly odříznuty od elektřiny a pitné vody.

Vládní úředníci uvedli, že řeky přetékají také v sousedních jižních státech Karnataka a Telangana, kde úřady situaci monitorují.

Monzuny od června do září každoročně způsobují úmrtí a masový exodus v jižní Asii, ale také poskytují více než 70% srážek v Indii a jsou nezbytné pro zemědělce.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *