Nejlepší v jižní Evropě v boji proti změně klimatu

A Zpráva Zveřejněná Evropskou radou pro zahraniční vztahy ukazuje, že Rumunsko a Řecko patří mezi nejaktivnější členské státy Evropské unie v regionu, pokud jde o otázky změny klimatu, Christian Grassem píšeA Bukurešťský korespondent.

Zvýšené úsilí je věnováno většímu využívání obnovitelné energie ŘeckoStejně jako plány na uzavření uhelných elektráren a pokračování přechodu na zelenou energii.

Hospodářský pokles způsobený pandemií COVID 19 mohl hrát roli při určování programu úsilí Řecka o vývoj alternativních energetických prostředků. Řecko se snaží přilákat tolik potřebné zahraniční investory a přechod k zelené energii může být jediným způsobem, jak toho dosáhnout. Podle zprávy ECFR si Řecko rovněž klade za cíl stát se lídrem v oblasti klimatických opatření a v současné době se podílí na vývojovém projektu s německou automobilkou Volkswagen.

Rumunsko je dalším průkopníkem v hledání zelených technologií, protože považuje mnohokrát diskutovanou evropskou zelenou dohodu za příležitost k rozvoji své ekonomiky a spoléhání se více na zelenou energii, protože investoři si více uvědomují problém klimatických výzev.

I v Rumunsku se o postupném vyřazování uhlí vedly dlouhé diskuse. Minulý měsíc propukly celonárodní kontroverze, když se více než 100 horníků zabarikádovalo v údolí Geo v Rumunsku na protest proti nevyplaceným mzdám.

Případ rumunských těžařů zdůrazňuje skutečný národní a evropský případ. Mnoho zemí čelí problémům s přechodem na zelenou energii, přičemž politici na obou stranách koridoru couvají a jsou proti.

Poté zasáhl místopředseda Komise Frans Timmermans a řekl, že v Evropě není uhlí pro budoucnost a Rumunsko musí uhlí zanechat. Timmermans stojí v čele realizace a provádění Zelené dohody a směrnic, které zajistí klimatickou neutralitu do roku 2050 v Evropské unii.

Na jedné straně se Bulharsko podle zprávy zavázalo udržovat svůj uhelný sektor dalších 20–30 let. Země jižní Evropy se snaží dohnat zbytek Evropské unie při přechodu na ekologičtější alternativní zdroje energie. Zpráva však naznačuje významný posun v jejím postoji k zeleným technologiím v posledních letech.

READ  Mezinárodní možnosti WFH pro automobilové profesionály

Prominentní příklad členského státu Evropské unie, který přijímá konzervativní přístup ke klimatické strategii, lze nalézt ve Slovinsku.

Zpráva konstatuje, že Slovinsko výrazně snížilo své ambice v oblasti klimatu, jakmile se nová vláda ujme úřadu v lednu 2020. Nová vláda nepovažuje evropskou zelenou dohodu za ekonomickou příležitost pro zemi.

Na rozdíl od Slovinska bylo Chorvatsko otevřenější evropské zelené dohodě. Vláda, občané a sdělovací prostředky obecně v Chorvatsku pozitivně uvítaly úsilí EU v oblasti klimatu, ale dopad pandemie COVID-19 tento problém marginalizoval. Podle zprávy došlo při přijímání a provádění klíčových politik v oblasti klimatu k častým zpožděním.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *