Nedívejte se nyní: Jak vzhled robota může ovlivnit lidský mozek

1. září (Reuters) – Již dlouho je známo, že navázat oční kontakt s robotem může být zneklidňující zážitek. Vědci mají dokonce název pro tento nepříjemný pocit: „Super Valley“.

Díky italským vědcům nyní také víme, že je to víc než jen pocit.

Tým na janovském Istituto Italiano Di Tecnologia (IIT) ukázal, jak nás pohled robota může přimět k tomu, abychom si mysleli, že se sociálně ovlivňujeme a zpomalili naši schopnost rozhodovat se.

„Pohled je velmi důležitým sociálním podnětem, který denně používáme při interakci s ostatními,“ řekla profesorka Agnieszka Wikoska, hlavní autorka výzkumu, který byl ve středu publikován v časopise Science Robots.

„Otázkou je, zda pohled robota vyvolá v lidském mozku velmi podobné mechanismy jako pohled jiného člověka.“

Tým požádal 40 dobrovolníků, aby si zahráli „kuřecí“ videohru – kde se každý hráč musí rozhodnout, zda nechá auto jet přímo k jinému autu, nebo uhnout, aby se vyhlo kolizi – proti humanoidnímu robotovi, který sedí před nimi.

Hlava Ai-Da, humanoidního robota schopného čerpat lidi ze života pomocí očí a rukou, v kancelářích robotické společnosti Engineered Arts ve Falmouthu, Cornwall, Británie, 7. února 2019. REUTERS/Matthew Stock/Soubor Foto

Mezi koly se hráči museli podívat na robota, který se jindy ohlédl zpět a jindy.

V každém scénáři vědci shromáždili údaje o chování a nervové aktivitě pomocí elektroencefalografie (EEG), která detekuje elektrickou aktivitu v mozku.

„Naše výsledky ukazují, že lidský mozek ve skutečnosti zpracovává vnímání robota jako sociální narážku a toto narážka má dopad na způsob rozhodování, na strategie, které ve hře používáme, a také na naše reakce,“ řekla Wikoska. .

„Vzájemný pohled robota ovlivnil rozhodnutí tím, že je pozdržel, takže lidé při rozhodování ve hře postupovali mnohem pomaleji.“

READ  Německý soud rozhodl, že chůze z postele do kanceláře je dojíždění

Zjištění mají důsledky pro to, kde a jak budou v budoucnosti nasazeny humanoidní roboti.

„Jakmile pochopíme, kdy roboti vyvolávají sociální harmonii, můžeme se rozhodnout, jaký druh kontextu je pro člověka žádoucí a prospěšný a v jakém kontextu by k tomu nemělo dojít,“ řekla Wikoska.

Podle zprávy Mezinárodní federace robotiky celosvětový prodej profesionálních servisních robotů mezi lety 2018 a 2019 již vyskočil o 32% na 11,2 miliardy dolarů.

(Reporting by Stuart McDill) Editing by Alex Richardson

Naše kritéria: Zásady důvěryhodnosti společnosti Thomson Reuters.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *