Nedívejte se nyní: Jak vzhled robota může ovlivnit lidský mozek

1. září (Reuters) – Již dlouho je známo, že navázat oční kontakt s robotem může být zneklidňující zážitek. Vědci mají dokonce název pro tento nepříjemný pocit: „Super Valley“.

Díky italským vědcům nyní také víme, že je to víc než jen pocit.

Tým na janovském Istituto Italiano Di Tecnologia (IIT) ukázal, jak nás pohled robota může přimět k tomu, abychom si mysleli, že se sociálně ovlivňujeme a zpomalili naši schopnost rozhodovat se.

„Pohled je velmi důležitým sociálním podnětem, který denně používáme při interakci s ostatními,“ řekla profesorka Agnieszka Wikoska, hlavní autorka výzkumu, který byl ve středu publikován v časopise Science Robots.

„Otázkou je, zda pohled robota vyvolá v lidském mozku velmi podobné mechanismy jako pohled jiného člověka.“

Tým požádal 40 dobrovolníků, aby si zahráli „kuřecí“ videohru – kde se každý hráč musí rozhodnout, zda nechá auto jet přímo k jinému autu, nebo uhnout, aby se vyhlo kolizi – proti humanoidnímu robotovi, který sedí před nimi.

Hlava Ai-Da, humanoidního robota schopného čerpat lidi ze života pomocí očí a rukou, v kancelářích robotické společnosti Engineered Arts ve Falmouthu, Cornwall, Británie, 7. února 2019. REUTERS/Matthew Stock/Soubor Foto

Mezi koly se hráči museli podívat na robota, který se jindy ohlédl zpět a jindy.

V každém scénáři vědci shromáždili údaje o chování a nervové aktivitě pomocí elektroencefalografie (EEG), která detekuje elektrickou aktivitu v mozku.

„Naše výsledky ukazují, že lidský mozek ve skutečnosti zpracovává vnímání robota jako sociální narážku a toto narážka má dopad na způsob rozhodování, na strategie, které ve hře používáme, a také na naše reakce,“ řekla Wikoska. .

„Vzájemný pohled robota ovlivnil rozhodnutí tím, že je pozdržel, takže lidé při rozhodování ve hře postupovali mnohem pomaleji.“

READ  Indie kritizuje nová britská pravidla cestování jako „diskriminační“, varuje před odvetou

Zjištění mají důsledky pro to, kde a jak budou v budoucnosti nasazeny humanoidní roboti.

„Jakmile pochopíme, kdy roboti vyvolávají sociální harmonii, můžeme se rozhodnout, jaký druh kontextu je pro člověka žádoucí a prospěšný a v jakém kontextu by k tomu nemělo dojít,“ řekla Wikoska.

Podle zprávy Mezinárodní federace robotiky celosvětový prodej profesionálních servisních robotů mezi lety 2018 a 2019 již vyskočil o 32% na 11,2 miliardy dolarů.

(Reporting by Stuart McDill) Editing by Alex Richardson

Naše kritéria: Zásady důvěryhodnosti společnosti Thomson Reuters.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.