Nebojte se funkce NameDrop iPhonu, říkají odborníci

Nebojte se funkce NameDrop iPhonu, říkají odborníci

Policejní oddělení od New Jersey po Kalifornii v posledních dnech bil na poplach kvůli NameDrop, nové funkci nejnovějšího operačního systému Apple pro iPhone, která uživatelům umožňuje bezdrátově vyměňovat kontaktní informace.

Apple odmítl komentovat, ale odborníci tvrdí, že varování, že „podvodníci a zloději“ by mohli tuto funkci zneužít ke shromažďování osobních údajů uživatelů, se zdají přehnaná, ne-li zcela nepodložená.

Pro začátek se zařízení musí prakticky dotýkat, aby NameDrop fungoval, a oba uživatelé musí souhlasit se sdílením informací.

NameDrop má dostatek zranitelností, aby zabránil odcizení něčích informací, řekl Mark Bartholomew, profesor práva, který se zaměřuje na kybernetické právo na univerzitě v Buffalu.

„V rozsahu, v jakém zde panuje panika z toho, že jsou kontaktní údaje přijímány bez souhlasu, mě to tolik neznepokojuje,“ řekl.

Zde je to, co potřebujete vědět.

Aby uživatelé Apple mohli tuto funkci používat, musí aktualizovat svá zařízení na nejnovější verzi operačního systému – iOS 17.1 pro iPhone nebo WatchOS 10.1 pro Apple Watch, přičemž oba mají tuto funkci jako výchozí povolenou.

Uživatelé drží jedno zařízení nad druhým, několik centimetrů od sebe, dokud se na obou obrazovkách nezobrazí NameDrop. Poté se mohou rozhodnout, že si vymění kontaktní údaje, nebo jeden může jednoduše přijímat kontaktní informace od druhého, aniž by to oplácel. Proces přenosu lze zrušit odtažením zařízení nebo uzamčením jeho obrazovky před dokončením procesu přenosu.

NameDrop funguje podobně jako AirDrop, který umožňuje uživatelům notebooků Apple, iPhonů a iPadů vyměňovat si fotografie, pokud jsou v dosahu Bluetooth a Wi-Fi. Ale zatímco někteří lidé využívali funkci v jejích počátcích k obtěžování nic netušících cizinců explicitními fotografiemi, zdá se být velmi obtížné, ne-li nemožné, používat NameDrop k odesílání nevyžádaných informací nebo získávání osobních údajů bez souhlasu.

READ  Nový standard USB-C typu 2.1 poskytuje až 240 W napájení

I když někdo povolí NameDrop na iPhonu, telefon by se musel dotknout jiného zařízení, aby funkce fungovala, a oba uživatelé by stále museli souhlasit se sdílením. I poté jsou jedinou sdílenou informací podrobnosti, které uživatelé přidali na své kontaktní karty.

Varování, často sdílená na Facebooku, mají podobný formát. Varování říká, že NameDrop umožňuje sdílení informací mezi telefony, které jsou v těsném kontaktu. Policie tvrdí, že ohroženi jsou zejména mladí lidé, a žádá rodiče, aby tuto funkci deaktivovali na telefonech svých dětí a také na svých vlastních telefonech.

Ne všechna varování postrádala nuance. Tuto funkci předvedla například policie v South Bend v Indianě V zaměstnání Cílem bylo oddělit to, co popisovalo jako „fámy“ od „faktů“.

V reakci na fámu, že povolení NameDrop umožňuje lidem „získat vaše kontaktní informace jednoduše tím, že projdou kolem“, oddělení objasnilo, že zařízení musí být od sebe vzdálena několik centimetrů a že uživatelé musí k výměně informací klepnout na „Sdílet“.

Vzhledem k tomu, že NameDrop byl automaticky povolen jako výchozí s novým iOS 17.1, někteří uživatelé iPhone, kteří aktualizovali svá zařízení, si možná ani neuvědomují, že jej mají.

Pokud jej chcete vypnout, postup je jednoduchý: Přejděte do Nastavení iPhonu, klepněte na „Obecné“ a poté vyberte „Airdrop“. Poté vypněte možnost Bring Devices Together.

I když jsou obavy o soukromí ohledně NameDrop z velké části neopodstatněné, profesor Bartholomew z univerzity v Buffalu řekl, že možná stojí za to být skeptický ohledně vznikající technologie.

„Často vidíme nové technologie a sdílíme naše informace, aniž bychom přemýšleli o kompromisu,“ řekl. Dodal, že když je představena nová funkce, „měli bychom být opatrní, než ji přijmeme.“

You May Also Like

About the Author: Danielle Brown

"Přátelský průkopník popkultury. Hodně padá. Sociální média geek. Obecný fanatik do kávy. Televizní nadšenec. Potížista."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *