Neandrtálci možná byli první, kdo pečlivě vylíčil tento článek: ScienceAlert

Neandrtálci možná byli první, kdo pečlivě vylíčil tento článek: ScienceAlert

První syntetická fermentace na planetě Zemi možná nebyla produktem našeho druhu, ale byla vynalezena blízkým příbuzným již dávno. Asi před 200 000 lety.

Vědci z University of Tübingen a Státního muzea pravěku v Německu a University of Strasbourg ve Francii nedávno provedli komplexní chemickou analýzu neandrtálských artefaktů vyrobených pomocí březového dehtu a dospěli k závěru, že způsob, jakým byly extrahovány, nebyl náhodný.

březový dehet Jedná se o černou viskózní látku, která se používá od starověku pro své různé adhezivní, voděodolné a dokonce i antimikrobiální vlastnosti. Někteří z prvních lidí v Evropě jej použili ke spojení částí svých nástrojů dohromady.

Látka by mohla být extrahována z březové kůry pomocí tepla, ale vědci se neshodnou na tom, zda neandrtálci produkovali dehet záměrně, nebo zda to byl jen výsledek užívání si teplého ohně.

nějaká myšlenka černého dehtu jako šťastná náhoda, kterou neandrtálci po spálení březové kůry jednoduše seškrábali z okolních skal. Jiní si myslí, že vodotěsné lepidlo bylo pečlivě vytvořeno v podzemní peci dlouho předtím, než se náš druh naučil tento trik.

Může to znít jako pedantská rvačka, ale obecně se předpokládá, že záměrná destilace užitečných látek ze surovin je další činností, která odlišuje lidskou inteligenci od ostatních druhů.

na základě analýzy Dva březové kmeny nalezené na archeologickém nalezišti v Německutento Další studie tvrdí že „břízový dehet může dokumentovat pokročilou technologii, plánování a kulturní schopnosti u neandrtálců.“

Analýza chemického složení artefaktů ukazuje, že byly během jejich tvorby zbaveny kyslíku. Tento vzhled s nízkým obsahem kyslíku by teoreticky mohl být dosažen mnoha způsoby, takže výzkumníci testovali různé přístupy.

Dvě metody spalovaly březovou kůru nad zemí, zatímco tři metody byly použity v nějaké podzemní peci.

READ  Klíč k prevenci Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby?

Hořící březová kůra nad zemí umožnila kondenzaci dehtu na vršcích kamenů pod širým nebem nebo kopulí klacíků. Podzemní metody v podstatě znamenaly zahrabání srolované březové kůry pod oheň.

Byly testovány dva kusy březového dehtu (a) a pět metod (bf) extrakce březového dehtu. (Schmidt a kol., Archeologické a antropologické vědy2023)

Nakonec pouze březový dehet vyrobený pod zemí měl stejný chemický podpis jako starověké artefakty nalezené v Německu.

zjištění Navrhněte Neandrtálský dehet není náhodným výsledkem „náhodných operací při otevřených požárech“, ale složitou podzemní technologií, která musí být pečlivě naplánována, protože po zasypání ji nelze monitorovat.

Takto složitá příprava vyžadovala specifický recept, který bylo nutné přísně dodržovat. Vědci tvrdí, že tato praxe mohla být vynalezena pomocí pokusů a omylů, přičemž postupná zlepšení se postupem času zvyšují.

Pokud neandrtálci skutečně vyráběli dehet před 200 000 lety, převyšuje to jakýkoli důkaz o tom. Homo sapiens Výroba dehtu o 100 000 let.

„Takže“ výzkumníci NapsalPoprvé zde ukazujeme, že neandrtálci vynalezli a zdokonalili transformační technologii, pravděpodobně nezávisle na vlivu Homo sapiens. „

Předchozí objevy ukázaly, že neandrtálci měli složitou stravu, která zahrnovala několik kroků k přípravě jídla. Jejich použití ohně však nemusí být omezeno na topení nebo vaření.

Inteligence našich bývalých bratranců by se již neměla podceňovat.

Studie byla zveřejněna v Archeologické a antropologické vědy.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *