NATO schvaluje hlavní plán, který má zabránit rostoucí ruské hrozbě

  • Připravuje se na simultánní útoky včetně jaderných a kybernetických útoků
  • Úředníci a diplomaté tvrdí, že žádný útok nehrozí
  • Rusko jakékoli válečné záměry popírá

BRUSEL (Reuters) – Ministři obrany NATO se chystají ve čtvrtek schválit nový hlavní plán obrany proti potenciálnímu ruskému útoku na více frontách, čímž znovu potvrdí primární cíl aliance odradit Moskvu navzdory rostoucímu zaměření na Čínu.

Cílem tajné strategie je připravit se na jakýkoli simultánní útok v regionech Baltského a Černého moře, který by mohl zahrnovat jaderné zbraně, pronikání počítačových sítí a útoky z vesmíru.

„Uznává hrozbu 21. století a způsob, jak se s ní vypořádat,“ řekl novinářům britský ministr obrany Ben Wallace.

Úředníci zdůraznili, že nevěřili, že se ruský útok blíží. Moskva popírá jakékoli nepřátelské záměry a tvrdí, že je to NATO, které riskuje destabilizaci Evropy s takovými přípravami.

Diplomaté ale tvrdí, že euroatlantický koncept odstrašování a obrany – a jeho strategický prováděcí plán – jsou zásadní, protože Rusko vyvíjí pokročilé zbraňové systémy a rozmisťuje vojáky a vybavení v blízkosti hranic se Spojenci.

„To je způsob, jak odradit,“ řekla o plánu německá ministryně obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová.

„To se přizpůsobuje současnému chování Ruska – a jsme svědky zejména narušení vzdušného prostoru nad pobaltskými státy, ale také jsme svědky zvýšeného vpádu do Černého moře,“ řekla německému rádiu Deutschlandfunk.

Americký představitel uvedl, že schválení umožní do konce roku 2022 podrobnější regionální plány, což NATO umožní určit, jaké další zbraně potřebuje a jak nasadit své síly.

bod vzplanutí

Západní představitelé tvrdí, že Rusko v květnu shromáždilo téměř 100 000 vojáků na hranicích s Ukrajinou, což je nejvyšší počet od doby, kdy Moskva anektovala Krym v roce 2014. V září Rusko použilo nové bojové roboty při velkých vojenských cvičeních se svým bývalým sovětským spojencem Běloruskem To znepokojilo baltické spojence.

READ  Izrael, Francie, Řecko a Kypr se setkají na vojenských námořních cvičeních

Vzhledem k tomu, že Rusko modernizuje nebo nahrazuje sovětské vojenské vesmírné systémy za účelem útoku na satelity na oběžné dráze a vyvíjí technologie založené na umělé inteligenci, aby narušilo spojenecké velitelské systémy, vyvíjí Moskva také „superzbraně“.

Byl odhalen v roce 2018 a obsahuje nadzvukové řízené střely schopné jaderné energie, které se mohou vyhnout systémům včasného varování.

Americký generál ve výslužbě Ben Hodges, který velel americkým silám v Evropě v letech 2014 až 2017, řekl, že doufá, že plán podpoří větší soudržnost kolektivní obrany NATO, což by znamenalo více zdrojů pro černomořský region.

„Pro mě je to nejnapjatější místo z pobaltských států,“ řekl Hodges agentuře Reuters s tím, že méně významných spojenců, jako je Británie a Francie, má silné zastoupení v Černém moři a Turecko se více soustředí na konflikt v Sýrii.

Jimmy Shea, bývalý vysoký představitel NATO nyní v think-tanku Friends of Europe v Bruselu, řekl, že plán by mohl také pomoci posílit zaměření na Rusko v době, kdy se hlavní spojenci snaží posílit svou přítomnost v Indo-Pacifiku, aby mohli čelit rostoucím vojenská síla Číny.

„Dosud se předpokládalo, že Rusko je nepříjemné, ale ne bezprostřední hrozba,“ řekl Shea. „Ale Rusové dělají nějaké znepokojivé věci. Cvičí roboty a hypersonické řízené střely mohou být ve skutečnosti velmi destruktivní.“

(Reporting by Robin Emmott). Úpravy Alison Williams a Gareth Jones

Naše kritéria: Zásady důvěryhodnosti společnosti Thomson Reuters.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *