Nastupující česká vláda chce, aby byl rozpočet přepracován do ledna až února

BREAK, 9. prosince (Reuters) – Nastupující česká středopravá vláda si klade za cíl připravit nový návrh rozpočtu na rok 2022 do konce ledna nebo začátku února a hodlá utratit dalších 80 miliard dolarů (3,56 miliardy dolarů), uvedl kandidát na ministra financí Zbyněk Stanjura řekl ve čtvrtek.

Nová koaliční vláda, kterou čeká oficiální inaugurace na konci tohoto měsíce, chce přeskupením rozpočtu snížit schodek, který aktuálně činí 377 miliard korun. Přečtěte si více

Pět stran, které v říjnových volbách získaly většinu, bude v koalici. Kritizovali odcházející vládu za prudké zvýšení důchodů a mezd a v posledních letech zaznamenali snížení daní, což zhoršilo rozpočtové tlaky způsobené epidemií koronaviru.

Zaregistrujte se nyní a získejte neomezený bezplatný přístup na reuters.com

Stanjura ve čtvrtek řekl, že škrty na 80 miliard korun jsou součástí plánů nové vlády.

„Chápu to jako součást budoucího programu vlády, jako součást jejího budoucího závazku a jako součást našeho budoucího rozpočtu, který předložíme parlamentu,“ řekl.

Stanjura řekl, že federace může mít návrh připravený k předložení parlamentu do konce ledna nebo příštího týdne.

Vláda mezitím začne rok 2022 s provizorním rozpočtem na kontrolu nových výdajů, ačkoli podle analytiků to nepředstavuje žádné riziko, pokud to bude trvat jen krátkou dobu.

Nastupující vláda slíbila, že vrátí schodek pod strop HDP, který je nižší než 3 %. Podle ministerstva financí bude fiskální deficit do roku 2021 činit více než 7 % HDP a v příštím roce se sníží na 4,4 %.

Stanjura ve čtvrtek zopakoval svůj slib nezvyšovat daně.

Minulý týden státní finanční rada uvedla, že potřebuje více příjmů prostřednictvím vyšších daní z programů finanční konsolidace.

(1 dolar = 22,4590 českých korun)

Zpráva Roberta Muellera; Editoval Alison Williams a Mark Heinrich od Jasona Howeta

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *