NASA říká, že tyto dvě planety jsou vyrobeny z vody

NASA říká, že tyto dvě planety jsou vyrobeny z vodyCNN

Dvě vzdálené planety Je pravděpodobně z vodyVyplývá to z výzkumu provedeného pomocí Hubbleových a Spitzerových teleskopů NASA.

Takzvané „vodní světy“ obíhají kolem červeného trpaslíka, což je nejmenší a nejchladnější typ hvězdy. Vyplývá to z tiskové zprávy laboratoře Jet Propulsion Laboratory NASA.

NASA říká, že vodní planety jsou 218 světelných let daleko v souhvězdí Lyry. Agentura uvedla, že „nepřipomínají žádné planety v naší sluneční soustavě“.

Výsledkem je, že planety se s největší pravděpodobností skládají z vody Studie zveřejněná v časopise Nature Astronomy Čtvrtek. Výzkumný tým vedený Caroline Piaulet, doktorandkou z Institutu pro výzkum exoplanet na Montrealské univerzitě, použil k pozorování vzdáleného planetárního systému vesmírné dalekohledy NASA Hubble a Spitzer.

Planetární systém, který studovali, se nazývá Kepler-138, protože je v zorném poli kosmické lodi NASA Kepler. Výzkumníci věděli o existenci tří exoplanet – termín pro planety mimo naši sluneční soustavu – v systému Kepler-138, ale právě zjistili, že pouze dvě z nich jsou pravděpodobně vyrobeny z vody.

Objevují také důkazy o čtvrté planetě, která dosud nebyla popsána.

Výsledek ale není tak jednoznačný, jak by se mohlo zdát. Vědci přímo nezjistili vodu na vnějších planetách Kepler-138c nebo Kepler-138d. Místo toho porovnali velikosti a hmotnosti planet s modely pro srovnání.

Když porovnali planety s modely, zjistili, „že velká část jejich objemu – dokonce polovina – musí být vyrobena z materiálů lehčích než skála, ale těžších než vodík nebo helium“.

NASA říká, že voda je nejpravděpodobnějším kandidátem na látku, která je lehčí než kámen, ale těžší než vodík nebo helium.

Bjorn Bencke, spoluautor studie a profesor astrofyziky na univerzitě v Montrealu, uvedl ve zprávě. „Nyní jsme však ukázali, že tyto dvě planety, Kepler-138c a d, jsou svou povahou velmi odlišné a že většinu jejich celého objemu pravděpodobně tvoří voda.“

READ  Spojené království končí s posilami COVID-19 pro osoby mladší 50 let: zprávy

„Je to zatím nejlepší důkaz pro vodní světy, typ planet, o kterých astronomové dlouho předpokládali, že existují,“ pokračoval Beneke.

Vysoké teploty na těchto planetách podle NASA naznačují, že mohou být obklopeny plynnou atmosférou.

„Je pravděpodobné, že teplota v atmosféře Kepler-138d je nad bodem varu vody a na této planetě bychom očekávali hustou, hustou atmosféru tvořenou párou,“ uvedl Piaolet v prohlášení. „Pouze v této parné atmosféře může být kapalná voda pod vysokým tlakem nebo dokonce voda v jiné fázi vyskytující se při vysokých tlacích, nazývané superkritická tekutina.“

„Vodní světy“ leží mimo obyvatelnou zónu své hvězdy – oblast, kde teploty umožňují existenci kapalné vody na povrchu kamenné planety, která potenciálně podporuje život. Ale nová planeta popsaná výzkumníky, Kepler 138-e, je podle zveřejnění právě v té správné oblasti.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *