NASA odkládá inovativní let vrtulníkem na Marsu

Správa vesmíru říká, že situace je nyní „flexibilní“.

„Kreativita je zdravá, ale vyžaduje aktualizaci letového programu. I když je vývoj programu přímý, jeho ověření a propojení bude nějakou dobu trvat. Nový termín letu stanovíme příští týden,“ uvedla NASA v tweetu na Twitteru.

Není divu, že NASA je opatrná a k letu letounu na rudé planetě přistupuje s vysokými sázkami a testováním návratnosti. Je to drahý podnik, jehož výroba trvala roky. Pokud bude úspěšný, může otevřít cesty pro průzkum na jiných planetách.

chytrostSpuštěn ze Země uvnitř břicha vytrvalé kosmické lodi 30. července dosáhl na Mars v únoru a jen něco málo přes týden se připravoval na světla. Perseverance, projekt v hodnotě 3 miliard dolarů, který má kontrolovat známky života na Marsu, je hlavním lákadlem. Robotický dron v hodnotě přibližně 80 milionů dolarů je sledováním.

Letoun prošel vícedenním sestupem z roveru, nasadil solární panely a napájel se v rámci přípravy na první nedělní start. Ale dva dny před velkou událostí selhaly motory.

„Během pátečního testu vysokorychlostního rotačního rotoru skončila příkazová sekvence řídící test předčasně kvůli vypršení časovače“ sledování „, uvádí NASA. Časovač je navržen tak, aby zastavil provoz, pokud zjistí problémy.

Porucha nastala, když se vrtulník pokusil přepnout z předletové do letového režimu. NASA uvedla, že k vyřešení problému je nezbytná aktualizace softwaru. Agentura nyní musí vyvinout, otestovat a nahrát nový software do řídících letů. Poté musí restartovat vynalézavost, aby mohla pokračovat ve své misi.

Problém se softwarem zpozdil to, co mělo být jen krátkou cestou. V plánu bylo, aby vynalézavost vzlétla, vznášela se asi 30 sekund a poté bezpečně přistála na místě. Je to snadný výkon pro drony na Zemi, ale těžký na rudé planetě, která je v současné době vzdálená více než 100 milionů mil.

READ  Nový druh brouka objevený u 230 milionů let starého hovězího dinosaura

Atmosféra Marsu je zhruba o 100% tenčí než atmosféra Země, což ztěžuje vzlet. Aby se to vyrovnalo, rotory Ingenuity budou sprintovat kolem 2500 otáček za minutu (RPM). To je mnohem rychlejší než vrtulník pro cestující na souši.

Protože je Mars tak daleko, ovládání joystickem není možné. Celý proces musí být proveden nezávisle. Vrtulník se také zabývá teplotami, které mohou klesnout na minus 130 stupňů Fahrenheita, což tlačí menší části letadel na hranici svých možností.

Přesto NASA doufá, že konečný start bude sloužit jako zahájení pěti leteckých show, z nichž každá bude náročnější než ta předchozí, po dobu asi 30 dnů. Prvním krokem bylo prokázat schopnost letadla létat. Pátým krokem je otestovat, kam až můžete zajít. Cílem vynalézavosti je rozšířit způsob, jakým vesmírná agentura zkoumá jiné planety.

„Při prozkoumávání povrchu můžeme najít terén, který je příliš nebezpečný, příliš daleko nebo příliš velký na to, aby vozidlo mohlo svou práci vykonávat efektivně nebo efektivně,“ uvedl Dave Lavery, výkonný ředitel vrtulníku Mars Inenuity. V ústředí NASA ve Washingtonu.

Jakmile je stanoveno datum startu, plánuje NASA předem poslat letový plán vrtulníku na Mars a počkat, až se vrtulník probudí, dokončí misi a pošle informace o jejím výkonu.

Pak vždy existuje možnost bočního větru a nepředvídaných nehod. Ačkoli se NASA nikdy nepokusila o takovou misi, asi polovina misí na Mars selhala.

Přistávací modul Evropské kosmické agentury Schiaparelli narazil na rudou planetu v roce 2016 kvůli datové závadě. Mars Polar Lander z NASA byl vypuštěn v lednu 1999 do zamrzlého terénu poblíž jižního pólu Marsu, aby tam vrtal vodní led, ale byl rozbit při příjezdu kvůli technickému problému.

READ  Austrálie rozšiřuje blokování COVID kvůli obavám z šíření virů ze Sydney

Ve prospěch kreativity je jedna věc: přitažlivost.

Síla, která táhne objekty dolů na Zemi, je na Marsu shovívavější, přibližně ve třetině síly ve srovnání se Zemí. To znamená, že pro spuštění z povrchu musí dron generovat pouze třetinu páky.

Vrtulník obsahuje jen to podstatné – dvě kamery a kývnutí na bývalého letového instruktora.

Uplynulo více než sto let od chvíle, kdy v Severní Karolíně odletěly padákové kluzáky Orville a Wilbur Wright, čímž nastala éra letecké dopravy. NASA na oslavu tohoto okamžiku připevnila pod solární panel vrtulníku látku od pilota z roku 1903.

„Stejně jako bratři Wrightové inspirovali kreativitu, budoucí průzkumníci začnou využívat jak data, tak inspiraci z této mise,“ uvedl ve svém prohlášení Thomas Zurbuchen, pomocný vědecký pracovník NASA.

Letoun již prokázal, že je možné létat v podmínkách podobných Marsu na Zemi. V roce 2019, dlouho předtím, než zařízení vytrvale dosáhlo Marsu, bylo testováno uvnitř válcové vakuové komory v Jet Propulsion Laboratory v Pasadeně v Kalifornii.

Vzduch byl nasáván a oxid uhličitý byl čerpán do 85 stop vysoké komory, aby napodoboval atmosféru na Marsu. Marťanské teplotní posuny se opakovaly, stejně jako pravděpodobnost bočního větru. Vrtulník prošel kolem a byl převezen do prostoru Lockheed Martin v Denveru, aby se setkal s roverem, který vrtulník nesl na břiše až k Marsu.

Oblast, kde NASA doufá, že zahájí své testovací lety, je necelých 50 metrů od místa, kde před dvěma měsíci přistála Perseverance kráter Jezero.

O několik týdnů později byl vynalézavý tulák svržen na rovný pozemek, než pokračoval ve své primární misi hledat stopy minulého života. Vědci použijí na palubě nástroje ke sběru vzorků půdy pro možné mise zpět na Zemi.

READ  Long Covid: Mohl by hrát roli monovirus nebo tukové buňky?

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *