NASA odhaluje snímky masivní, nikdy předtím neviděné erupce Supergiant Betelgeuse

NASA odhaluje snímky masivní, nikdy předtím neviděné erupce Supergiant Betelgeuse

červený obří betel gemini, obrovská hvězda V souhvězdí Orionu došlo k masivní hvězdné erupci – podle astronomů dosud neviděnou.

Betelgeuse poprvé upoutala pozornost na konci roku 2019, kdy hvězda, která září jako červený drahokam v horní části pravého ramene Orionu, zažila nečekané ztmavení. Obr v roce 2020 nadále pochmurněl.

Někteří vědci spekulovali, že hvězda exploduje jako supernova, a od té doby se pokoušeli zjistit, co se s ní stalo.

Sledujte nejnovější zprávy na Channel 7 nebo streamujte zdarma na 7 plus >>

Nyní astronomové analyzovali data z Hubbleova vesmírného dalekohledu a dalších observatoří a domnívají se, že hvězda byla vyvržena obří povrchovou hmotou a ztratila tak velkou část svého viditelného povrchu.

„Nikdy předtím jsme neviděli tak masivní výron hmoty z povrchu hvězdy. Vynechali jsme něco, čemu plně nerozumíme,“ řekla Andrea Dupreová, astrofyzička z Harvard and Smithsonian University Astrophysics Center v Cambridge ve státě Massachusetts. prohlášení.

Je to zcela nový fenomén, který můžeme přímo pozorovat a řešit povrchové detaily pomocí HST. Sledujeme vývoj hvězd v reálném čase.“

Obří hvězda Betelgeuse jemu připisováno: NASA, Evropská vesmírná agentura, Elizabeth Wheatley (S.

Naše Slunce je pravidelně vystaveno výronům koronální hmoty, při kterých hvězda uvolňuje části své vnější atmosféry, známé jako koróna. Pokud toto vesmírné počasí zasáhne Zemi, mohlo by to mít dopad na satelitní komunikaci a elektrické sítě.

Ale povrchová hmota emitovaná Betelgeuse uvolnila více než 400 miliardkrát větší hmotnost než typická koronální ejekce ze Slunce.

Sledujte: Proč se rotace Země zrychluje?

Sledujte: Proč se rotace Země zrychluje?

hvězdný věk

Pozorování Betelgeuse a jejího neobvyklého chování umožnilo astronomům vidět, co se děje na konci života hvězdy.

Když Betelgeuse spálí palivo ve svém srdci, nafoukne se do gigantických rozměrů a stane se červeným obrem. Hmotná hvězda má průměr 1 miliardu mil (1,6 miliardy km).

READ  CDC varuje, že byste mohli být vystaveni „dlouhodobému COVIDU“, pokud máte chuť

Nakonec hvězda exploduje v supernově, což je událost, kterou lze na Zemi pozorovat krátkou dobu během dne. Mezitím má hvězda silné záchvaty vzteku.

Množství hmoty, které hvězdy ztratí v pozdních fázích svého života, když shoří jadernou fúzí, může ovlivnit jejich přežití, ale ani ztráta významného množství jejich povrchové hmoty není podle astronomů známkou toho, že je Betelgeuse připravena explodovat.

Astronomové jako Dupree studovali, jak se hvězda chovala před, během a po erupci ve snaze pochopit, co se stalo.

Vědci se domnívají, že konvektivní oblak, který se táhne více než milion mil (1,6 milionu kilometrů), pochází z nitra hvězdy.

Oblak způsobil otřesy a pulsace, které vedly k vulkanické erupci, odlupující část vnějšího pláště hvězdy nazývanou fotosféra.

Fotosféra Betelgeuse, která váží několikrát více než Měsíc, byla vypuštěna do vesmíru. Jak se hvězdokupa ochlazovala, vytvořila velký prachový mrak, který zastínil světlo hvězdy při pohledu dalekohledy na Zemi.

Betelgeuse je jednou z nejjasnějších hvězd na noční obloze Země, takže její stmívání – které trvalo několik měsíců – bylo patrné jak na observatořích, tak na zadních dalekohledech.

Vzpamatování z výbuchu

Astronomové měřili rytmus Betelgeuze 200 let. Puls této hvězdy je v podstatě slabý, jasný cyklus, který se restartuje každých 400 dní. Toto pulsování se prozatím zastavilo – důkaz toho, jak důležitá je sopečná erupce.

Dupree si myslí, že vnitřní konvektivní buňky hvězdy pohánějící puls stále rezonují z exploze a přirovnal je k nevyváženému výbuchu ostřikovače.

Data z dalekohledu ukázala, že vnější vrstva hvězdy se vrátila do normálu, jak se Betelgeuse pomalu zotavuje, ale její povrch zůstává pulzující, jak se fotosféra obnovuje.

„Betelgeuse právě teď pokračuje v některých neobvyklých věcech,“ řekl Dupree. „Uvnitř je to jakýsi zpětný ráz.“

READ  Starověké krystaly mají vodítka k tomu, proč se zemská kůra rozpadla jako creme brulee před 3,8 miliardami let

Astronomové ještě nikdy neviděli, že by hvězda ztratila tolik ze svého viditelného povrchu, což naznačuje, že výrony povrchové hmoty a výrony koronální hmoty mohou být dvě velmi odlišné věci.

Výzkumníci budou mít více příležitostí k pozorování hmoty vyvržené z hvězdy pomocí vesmírného dalekohledu Jamese Webba, který může odhalit další důkazy prostřednictvím neviditelného infračerveného světla.

Sledujte: Co se stane, když se asteroid srazí se Zemí?

Sledujte: Co se stane, když se asteroid srazí se Zemí?

Mohutný výbuch v nákupním centru v Jerevanu.

Mohutný výbuch v nákupním centru v Jerevanu.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *