NASA nedokázala najít vzorek marťanských hornin vyhloubených vytrvalým roverem

Vytrvalost použila rameno vzorkovače k ​​pokusu o vrtání do marťanské skály 6. srpna 2021. NASA/JPL-Caltech/Arizona State University

NASA strávila devět let a téměř 2 miliardy dolarů vykopáváním a ukládáním vzorků marťanských hornin. the vytrvalostní rover V pátek byl poprvé na pokraji konečného dosažení.

Rover zachytil uvnitř kámen Dno starověkého jezera Mars Což mohlo vést mimozemský život, a já jsem se pokusil kopat. Pak se ale stala zvláštní věc: vzorek jako by zmizel beze stopy.

Ve skále je otvor velikosti prstu, kam by měl vzorek vyjít, ale ve vzorkovací trubici roveru není nic. Skalní jádro se nenachází nikde poblíž kráteru. Není tam.

Thomas Zurbuchen, spolupracovník správce NASA, řekl: tisková zpráva. „Jsem si jistý, že máme správný tým, který na tom pracuje, a budeme vytrvat směrem k řešení, které zajistí budoucí úspěch.“

Prázdná díra ve skalách černobílá fotografie
Kráter Perseverance byl vyvrtán do marťanské skály, když se pokoušel odebrat první vzorek, vyfotografovaný 7. srpna 2021. NASA/JPL-Caltech

Aby NASA zjistila, co se stalo, nařídila společnosti Perseverance udělat detailní fotografie vámi vyvrtané díry. Řídící mise se poté pokusí vytvořit plány pro další vzorkování.

„Počáteční úvaha je, že prázdná trubice je pravděpodobně důsledkem toho, že skalní cíl neinteraguje způsobem, který jsme při vrtání očekávali, a méně pravděpodobný je hardwarový problém se systémem vzorkování a ukládání do vyrovnávací paměti,“ řekla Jennifer Trosper, ředitelka projektu Perseverance. . v současné situaci. „V příštích několika dnech bude tým trávit více času analýzou dat, která máme, a také získáváním dalších diagnostických dat, která by pomohla porozumět základní příčině prázdné zkumavky.“

Hlavním cílem vytrvalosti na Marsu je prozkoumat oblast zvanou Kráter Jezero a sbírat vzorky hornin; Trubice, která vyšla prázdná, je jednou ze 43 trubek, které k tomuto účelu vozítko vozí. Dlouhodobým plánem NASA je vyslat další misi na Mars zhruba za deset let, aby shromáždila vzorky shromážděné společností Perseverance a vrátila je na Zemi. Pak budoucí vědci mohou zkoumat, zda v jezeře, které kdysi zaplnilo povodí, žil mikrobiální život.

READ  Když omicron není příliš světlý

Jinými slovy, velké množství plánování a peněz závisí na schopnosti vytrvalosti tyto vzorky úspěšně vykopat.

Mars drží NASA ve střehu

Vytrvalost stínového roveru shlíží dolů na díru ve skále Marsu
Vytrvalost se dívá na díru, kterou vykopala pro svou první sadu vzorků, 6. srpna 2021. NASA/JPL-Caltech

Při svém pokusu odebrat první vzorek použila Perseverance nejprve abrazivní nástroj k odstranění prachu a povrchových povlaků ze skal. Rover poté natáhl 7 stop dlouhé rameno, na jehož konci je nástroj pro sběr vzorků. Tento nástroj používá příklepovou vrtačku k vrtání dutého vrtáku do skály.

Celý proces je nezávislý. Řadiči misí jednoduše vyšlou k vytrvalosti příkaz „go“.

Data odeslaná roverem zpět na Zemi od jeho dosavadního pokusu naznačují, že provedl nezbytné kroky přesně podle plánu. Přesto je trubka z nějakého důvodu prázdná.

Pohled se dívá přímo dolů zlatou trubicí
Prázdná zkumavka uvnitř první zkumavky na odběr vzorků od společnosti Perseverance, 6. srpna 2021. NASA/JPL-Caltech

Vytrvalé skály, které se pokoušíte ochutnat, jsou typické pro oblast, kterou jste projížděli. Podlaha kráteru Jezzero je pokryta tím, čemu NASA říká „dlažební kostky“. Tyto porézní horniny mohou být sedimentární (což znamená, že jsou vytvářeny činností řek a jezer) nebo vulkanické. Odebrání vzorku pomůže vědcům určit typ hornin lemujících dno kráteru, čímž se zlepší jejich porozumění historii oblasti.

Jiné mise na Marsu se setkaly s neočekávanými obtížemi také ze skal a půdy. NASA se nedávno musela vzdát svého přistávacího „mol“ v Insightu, Screeningový nástroj, který měl proniknout do marťanské kůry a měřit její teplotu. Krtek zjistil, že se odrazil zpět na místo na základě tvrdé půdy zvané „duracrust“.

„Byl jsem na každé misi roveru na Marsu od začátku a tato planeta nás vždy učí, co o ní nevíme,“ řekl Trosper. „Jedna věc, kterou jsem zjistil, je, že není neobvyklé, že se komplikace objevují při komplexních aktivitách poprvé.“

READ  Lékařům se podařilo zkoumat mužovu mozkovou aktivitu během jeho smrti

Přečtěte si původní článek na zájem o obchod

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *