NASA na neurčito odkládá návrat Starlineru k přezkoumání údajů o pohonu

NASA na neurčito odkládá návrat Starlineru k přezkoumání údajů o pohonu
Přiblížit / Kapsle Starliner Boeingu se vznáší na raketě Atlas V od United Launch Alliance.

V aktualizaci vydané v pátek pozdě večer NASA uvedla, že „upravuje“ datum návratu vesmírné lodi Starliner na Zemi z 26. června na blíže neurčený čas v červenci.

Toto oznámení přišlo po dvou dnech dlouhých schůzek, které měly přezkoumat připravenost kosmické lodi vyvinuté Boeingem k přepravě astronautů NASA Butche Wilmora a Sonnyho Williamse na Zemi. Podle zdrojů tato setkání zahrnovala účast na vysoké úrovni vedoucích představitelů agentury, včetně asistenta administrátora Jima Freye.

Tento „letový test posádky“, který byl zahájen 5. června na palubě rakety Atlas V, se měl původně oddělit a vrátit se na Zemi 14. června. Inženýři z NASA a Boeing však studovali data z problematického letu vozidla na Mezinárodní vesmírnou stanici, mnoho šancí na návrat se vzdali.

V pátek večer tak učinili znovu s odkazem na potřebu věnovat více času kontrole dat.

„Dáme si na čas“

„Dáváme si na čas a řídíme se standardním týmem pro řízení misí,“ řekl Steve Stich, manažer programu komerčních posádek NASA. V aktualizaci NASA. „Necháme data řídit naše rozhodování ohledně řízení malých úniků v systému helia a výkonu pohonu, který jsme pozorovali během setkání a dokování.“

Jen před pár dny, v úterý, stanovili představitelé NASA a Boeingu datum návratu na Zemi na 26. června. Ale to bylo před sérií schůzek ve čtvrtek a pátek, během kterých měli manažeři mise prozkoumat zjištění o dvou důležitých otázkách týkajících se planety. Kosmická loď Starliner: Pět samostatných úniků v systému helia, který natlakuje pohonný systém Starlineru, a pět z 28 pohonných systémů pro řízení reakce vesmírné lodi selhalo, když se Starliner přiblížil ke stanici.

READ  Rover Curiosity zachycuje jasné mraky na povrchu Marsu

Aktualizace NASA neposkytla žádné informace o jednání během těchto schůzek, ale je jasné, že vedoucí představitelé agentury nemohli být spokojeni se všemi nepředvídatelnými událostmi, které by Wilmore a Williams mohli potkat během jejich návratu na Zemi, včetně bezpečného oddělení od vesmíru. stanici, odmanévrujte, proveďte vypálení na oběžnou dráhu, oddělte kabinu posádky od servisního modulu a poté prolétněte atmosférou planety, než přistanete pod padáky v poušti Nového Mexika.

Kosmická loď má limit 45 dní

Nyní bude inženýrským týmům NASA a Boeingu trvat více času. NASA zvažovala 30. červen jako možné datum návratu, ale agentura má také zájem uskutečnit dva výstupy do vesmíru mimo stanici, uvedly zdroje. Tyto výstupy do vesmíru, v současnosti plánované na 24. června a 2. července, budou nyní pokračovat. Starliner se vrátí na Zemi někdy poté, pravděpodobně ne před svátkem 4. července.

„Dodatečný čas strategicky využíváme k přípravě půdy pro některé důležité činnosti na stanici a zároveň dokončujeme přípravu na návrat Butche a Sonnyho na palubu Starlineru a získáváme cenný přehled o upgradech systému, které chceme provést pro mise po certifikaci,“ řekl Stitch.

NASA a Boeingu by do jisté míry prospělo, kdyby vozidlo Starliner zakotvilo na vesmírné stanici na delší dobu. Mohou shromáždit více dat o výkonu vozidla na delších misích a nakonec bude Starliner létat na operační mise, které umožní astronautům zůstat na oběžné dráze po dobu šesti měsíců.

Toto vozidlo však mělo na vesmírné stanici vydržet pouze 45 dní a hodiny začaly tikat 6. června. Navíc pro NASA není optimální cítit potřebu pokračovat ve zdržování vozidla, aby se na palubě cítil dobře s jeho výkonem. Cesta zpět na Zemi. Během dvou tiskových konferencí od doby, kdy Starliner zakotvil na stanici, úředníci obecně bagatelizovali závažnost těchto problémů – opakovaně tvrdili, že Starliner se může vrátit domů „v případě nouze“. Ale plně nevysvětlili, proč jim ještě nevyhovuje vypuštění Starlineru zpět na Zemi za normálních okolností.

READ  Jimmy Buffett: Co je rakovina kůže z Merkelových buněk? Známky a příznaky vzácného stavu

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *