NASA Juno slaví 10 let s novým infračerveným displejem Jovian Mammoth Moon Ganymede

Tento infračervený snímek ledového měsíce Jupitera Ganymede získal přístroj Jovian Infrared Auroral Mapper (JIRAM) na palubě kosmické lodi NASA Juno během svého průletu 20. července 2021. Zdroj: NASA/JPL-Caltech/SwRI/ASI/INAF/JIRAM

Kosmická loď při svém posledním průletu používala svůj vlastní infračervený přístroj JupiterGiant Moon vytvořil tuto nejnovější mapu, která se objevila deset let po startu Juno.

vědecký tým NASASonda Juno vytvořila novou infračervenou mapu jovianského obřího měsíce Ganymede, která shromažďuje data ze tří letů, včetně posledního přiblížení 20. července. Tato pozorování pomocí nástroje Jovian Infrared Auroral Mapper (JIRAM) kosmické lodi Infračervené světlo neviditelné lidským okem poskytuje nové informace o Ganymedově ledové kůře a složení oceánu tekuté vody pod ním.

Jerram byl navržen tak, aby zachytil infračervené světlo vycházející z hlubin Jupitera a zkontroloval povětrnostní vrstvu až 30 až 45 mil (50 až 70 kilometrů) pod vrcholy mraků Jupitera. Přístroj však lze použít také ke studiu měsíců Io, Europa, Ganymede a Callisto (souhrnně označovaných jako galilejské měsíce na počest jejich objevitele, Galilea).

„Planeta Ganymede je větší než Merkur, ale všechno, co zkoumáme na této misi k Jupiteru, je v obrovském měřítku,“ řekl hlavní vyšetřovatel Juno Scott Bolton z Southwest Research Institute v San Antoniu. „Infračervená a další data shromážděná Juno během průletu obsahují klíčové vodítka k pochopení vývoje 79 měsíců Jupitera od doby jejich vzniku až po dnešek.“

Balíček Ganymede Juno Jerome

Tato anotovaná mapa Ganymede zobrazuje oblasti jovianského měsíčního povrchu zobrazené nástrojem JIRAM kosmické lodi Juno během dvou nedávných blízkých přiblížení k Měsíci. Uznání: NASA/JPL-Caltech/SwRI/ASI/INAF/JIRAM/USGS

Juno přišlo 50,109 kilometrů od Ganymede, největšího měsíce sluneční soustavy, 20. července 2021. Během předchozích letů 7. června 2021 a 26. prosince 2019 byl orbiter poháněný sluneční energií do vzdálenosti 650 mil (1046). míle). kilometrů) a 62 000 mil (100 000 kilometrů). Tyto tři pozorovací geometrie poskytly JIRAM příležitost poprvé vidět severní polární oblast Měsíce a porovnat různorodost složení mezi nízkou a vysokou šířkou.

READ  71 procent žen má příznaky měsíc před infarktem

Ganymede je také jediným měsícem ve sluneční soustavě, který má vlastní magnetické pole. Magnetické pole na Zemi poskytuje cestu pro plazma (nabité částice) ze slunce, aby se dostaly do naší atmosféry a vytvořily polární záři. Protože Ganymede nemá atmosféru, která by bránila jeho postupu, povrch na jeho pólech je neustále bombardován plazmou pocházející z obří magnetosféry Jupitera. Bombardování má na Ganymedův led značný vliv.

„Zjistili jsme, že ve vysokých zeměpisných šířkách Ganymeda dominuje vodní led s jemnou zrnitostí, která je výsledkem intenzivního bombardování nabitých částic,“ řekl Alessandro Mora, spoluřešitel Juno z Národního institutu astrofyziky v Římě. „Naopak, nižší zeměpisné šířky jsou chráněny magnetickým polem Měsíce a obsahují více jeho původního chemického složení, zejména složky nevodního ledu, jako jsou soli a organické látky. Je velmi důležité charakterizovat jedinečné vlastnosti těchto ledových oblastí v aby lépe porozuměl procesům zvětrávání v prostoru, kterým povrch prochází.

Unikátní polární pohledy na Juneau a detailní záběry Ganymeda jsou založeny na pozorováních bývalých průzkumníků NASA, včetně Voyageru, Galilea, New Horizons a Cassini. Mezi budoucí mise s Ganymedem v jejich cestovních plánech patří mise ESA JUICE (Evropská vesmírná agentura), která bude zkoumat ledové galilejské měsíce se zaměřením na Ganymede a Europa Clipper NASA, která se zaměří na oceánský svět sousedící s Ganymedem.

10 let průzkumník

Juno odstoupila ze stanice Cape Canaveral Air Force na Floridě 5. srpna 2011 v 9:25 PDT (12:25 EDT). Po pětileté cestě o délce 1 740 milionů mil (2 800 milionů kilometrů) dosáhl 4. července 2016 na Jupiter.

Projektový manažer Ed Hurst řekl od Laboratoř tryskového pohonu. „Jsme nadšeni z našeho pokračujícího průzkumu Jupitera a čeká nás ještě něco. Zahájili jsme naši rozšířenou misi a těšíme se na 42 dalších oběžných drah, abychom prozkoumali jovianský systém.“

READ  Faith, Freedom, and Fear: The Skeptics of Covid Vaccine in Rural America

Rozšířená mise Juno, jejímž úkolem je sonda pokračovat ve vyšetřování do září 2025, zahrnuje pasáže poblíž arktických cyklonů Jupitera, průlety měsíců Europa a Io (spolu s Ganymedem) a první průzkum slabých prstenců obklopujících Jupiter . planeta. Bude také rozšiřovat objevy, které již Juno učinila o vnitřní struktuře Jupitera, vnitřním magnetickém poli, atmosféře (včetně polárních cyklonů, hluboké atmosféry a polární záře) a magnetosféře.

Více o misi

Jet Propulsion Laboratory, divize California Institute of Technology v Pasadeně v Kalifornii, řídí misi Juno pro hlavního vyšetřovatele Scotta J. Boltona z Southwest Research Institute v San Antoniu. Juno je součástí programu NASA New Frontiers Program, který je řízen v Marshallově vesmírném letovém středisku NASA v Huntsville v Alabamě pro ředitelství vědecké mise agentury ve Washingtonu. Lockheed Martin Space v Denveru postavil a provozoval kosmickou loď.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.