NASA brzy uloží přistávací modul Insight na Mars

NASA brzy uloží přistávací modul Insight na Mars

agentura NASA Mars lander InSight téměř už nemůže Posílat data a obrázky, které vědci mohou analyzovat, aby lépe porozuměli Rudé planetě. Již nějakou dobu postupně ztrácí výkon, protože se na solárních panelech stále hromadí prach. Nedokáže to ani tmavá obloha očekávaná v příštích měsících – i proto, že ve vzduchu je více prachu. Solární panely InSight byly schopny generovat asi 5 000 watthodin energie každý den na Marsu, což stačí na napájení elektrické pece po dobu 1 hodiny a 40 minut. V dnešní době mohou produkovat pouze přibližně 500 watthodin energie za každý marťanský den, což je dost na provoz elektrické pece po dobu maximálně 10 minut.

Vesmírná agentura věří, že sonda nebude schopna do konce léta udržet svůj seismometr, čímž skončí její vědecké aktivity. Neseismické přístroje InSight se po květnu občas zapnou, ale NASA očekává, že kolem prosince zcela přestanou reagovat. Jediný způsob, jak těmto událostem zabránit, je, že se sonda setká s mocným jevem čištění prachu, jako je prachový démon. Odstranění až 25 procent prachu ze solárních panelů sondy umožní sondě pokračovat ve své vědecké činnosti.

Přistávací modul InSight dorazil k Marsu v listopadu 2018 a několik posledních let se shromažďoval Informace o bažinách Aby nám pomohl změřit hloubku a složení zemské kůry, pláště a jádra. Má robotické rameno, které bylo použito k nasazení seismometru a tepelné sondy, která byla také použita Jednorázové použití Aby se vyčistil prach ze solárních panelů. Pozemní tým InSight uvede svou ruku do „režimu důchodu“ naposledy koncem tohoto měsíce.

Laurie Glazeová, ředitelka Divize planetárních věd NASA, řekla:

„InSight změnil naše chápání nitra kamenných planet a připravil cestu pro budoucí mise. To, co jsme se naučili o vnitřní struktuře Marsu, můžeme aplikovat na Zemi, Měsíc, Venuši a dokonce i kamenné planety v jiných slunečních soustavách.“

Všechny produkty doporučené Engadget jsou ručně vybírány naším redakčním týmem, nezávisle na mateřské společnosti. Některé z našich příběhů obsahují přidružené odkazy. Pokud si něco koupíte prostřednictvím některého z těchto odkazů, můžeme získat provizi pro partnery.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *