Napětí mezi USA a Čínou, náhlé stažení Kiribati vrhá stín na setkání vedoucích představitelů Pacifiku

SUVA, Fidži (Reuters) – Napětí mezi Čínou a Spojenými státy a stažení odlehlého tichomořského státu Kiribati zastínilo Fórum tichomořských ostrovů, když lídři v pondělí dorazili na Fidži na svůj první osobní summit. za tři roky.

Během čtyřdenního setkání budou lídři tichomořských ostrovů diskutovat o tom, jak získat více mezinárodní podpory a finančních prostředků pro boj s dopady stoupající hladiny moří a změny klimatu, a také o ambicích Číny na větší bezpečnostní vazby v celém regionu.

Diskutovat se má také snaha Pekingu podepsat širší regionální obchodní a bezpečnostní pakt s 10 zeměmi, které uznávají Čínu, ale někteří členové fóra jsou proti. Přečtěte si více

Zaregistrujte se a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

Ministr zahraničí Tuvalu Simon Kofi v rozhovoru řekl, že je zarmoucen zprávou o stažení Kiribati a že pacifičtí vůdci budou muset při setkání tento týden „zvážit obavy vznesené Kiribati“.

Prezident Kiribati Tanetti Mamau v dopise uvedl, že jeho země odstoupí z fóra, protože nesouhlasí s podmínkami dohody uzavřené před týdny o vyřešení sporu mezi mikronéskými zeměmi a dalšími členy a chce schůzku odložit.

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová uvedla, že stažení Kiribati bylo „zklamáním“, zatímco Austrálie přislíbila 2 miliony australských dolarů (1,36 milionu dolarů) na pomoc Kiribati s pitnou vodou uprostřed velkého sucha – jednoho z důsledků změny klimatu.

Tichomořští vůdci také diskutují o rybolovu – tuňák je hlavním zdrojem příjmů v regionu – ale problém také riskuje, že uvízne v geopolitickém napětí, řekl Coffey.

Čína provozuje velkou rybářskou flotilu v Tichém oceánu a usiluje o lepší přístup k jednomu z nejbohatších světových lovišť.

Kvarteto Spojených států, Japonska, Austrálie a Indie nabídlo, že zvýší dohled nad tichomořskými ostrovy, aby zastavilo nezákonný rybolov ve výlučných ekonomických zónách.

„Tato geopolitická soutěž bude pokračovat a je důležité, aby se Tichomoří zaměřilo na otázky kritické pro Tichomoří – klimatické změny a zachování našich zdrojů,“ řekl Covey.

READ  Richard Moore, šéf MI6, má podezření, že Írán chce jadernou dohodu

Řekl, že USA chtějí rozšířit Smlouvu o rybolovu v Tichomoří tak, aby zahrnovala „další bezpečnostní otázky“, ao tom se bude na fóru diskutovat.

Tuvalu patří mezi čtyři tichomořské země, které mají diplomatické vztahy s Tchaj-wanem, nikoli s Pekingem.

Kofi se stáhl z nedávné konference OSN o oceánu v Lisabonu poté, co Čína zakázala účast tchajwanských členů delegace Tuvalu. Řekl, že jde o „šikanózní taktiku“ ze strany Číny. Přečtěte si více

Coffey však řekl, že Tuvalu nechce, aby rozdíly mezi Čínou a Tchaj-wanem odváděly pozornost tichomořských ostrovů od toho, co tento týden spojuje všechny země v regionu.

„Udržování jednoty a solidarity tichomořské rodiny je pro nás zásadní, abychom se mohli vypořádat s mnoha z těchto problémů, kterým čelíme,“ řekl.

(1 dolar = 1,4686 australského dolaru)

Zaregistrujte se a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

(Zpráva Kirsty Needham). Střih Stephen Coates a Raju Gopalakrishnan

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.