Náměstek ministra Potes ukončil pracovní cestu do České republiky a Litvy


Stáhněte si logo

Pan Alvin Potts, náměstek ministra pro mezinárodní vztahy a spolupráci, ukončil pracovní cestu do České republiky a Litvy za účelem bilaterálních politických konzultací.

Náměstek ministra zahájil svou návštěvu ve dnech 10. a 11. října 2022 v Praze, kde se setkal s náměstkem ministra zahraničních věcí své země, ČR panem Martinem Tlabou.

Jednání se zaměřilo na regionální a globální otázky společného zájmu, včetně situace na Ukrajině.

Obě země se dohodly na prohloubení hospodářských vazeb svoláním pátého Smíšeného výboru pro hospodářskou spolupráci Jihoafrické republiky a České republiky (JCEC) v roce 2023, čímž se v souladu s prioritami rozšíří investice do odvětví včetně infrastruktury, výroby, energetiky a odvětví náročných na pracovní sílu. Vládní program hospodářské obnovy a obnovy (ERRP).

Mezi výsledky bilaterální konzultace patřilo také rozšíření spolupráce v oblasti vědy, techniky a inovací za účelem podpory hospodářského růstu.

Dvoustranný obchod mezi oběma zeměmi je na růstové trajektorii, protože export Jihoafrické republiky do České republiky vykazuje v roce 2020 i 2021 zpomalení v důsledku pandemie COVID-19, která narušila globální hodnotové řetězce. Celkový obchod mezi Jihoafrickou republikou a Českou republikou se v roce 2021 odhaduje na 21 miliard R, což z České republiky činí 29. největší exportní destinaci na světě.

Náměstek ministra zakončil svou návštěvu v litevském Vilniusu. Tam se setkal se svou náměstkyní, náměstkyní ministra zahraničních věcí Dr. Mantas Adomenas a náměstkyní pro ekonomiku a inovace paní Egle Markeviciute. Na těchto jednáních byly diskutovány otázky související s bilaterálními vztahy v oblasti bilaterální, politické a ekonomické spolupráce, multilaterální spolupráce, obchodních vztahů, digitální transformace a vědy a techniky.

Obě země se dohodly na zvýšení obchodních investic v odvětvích, jako jsou biologické vědy, fintech a energetika, pro oboustranně výhodný růst a rozšíření oblastí spolupráce o ekonomickou diplomacii se zaměřením na rozvojovou spolupráci.

READ  Jasné vítězství Dánska a Česka v otvíráku WMTBOC

Dvoustranný obchod mezi Jihoafrickou republikou a Litvou vykazuje od roku 2015 určitý růst, a to navzdory pandemii Covid19 z 1 miliardy R v roce 2015 na 3 miliardy R v roce 2021.

Náměstek ministra se také setkal se členy litevské podnikatelské komunity, aby projednal investiční příležitosti v Jižní Africe.

Distribuováno APO Group jménem Jihoafrické republiky: Ministerstvo mezinárodních vztahů a spolupráce.

Tuto tiskovou zprávu vydává APO. Obsah není sledován redakčním týmem African Business a obsah nebyl zkontrolován ani prověřen našimi redakčními týmy, korektory nebo ověřovateli faktů. Za obsah tohoto oznámení je odpovědný výhradně poskytovatel.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.