Nálety a raketové útoky posunuly Izrael a Gazu do druhého dne bojů

  • 15 mrtvých a desítky zraněných – palestinské ministerstvo zdravotnictví
  • Na izraelskou armádu bylo vypáleno nejméně 200 raket
  • Izrael v pátek v Gaze zabil vůdce islámského džihádu

GAZA/JERUSALÉM (Reuters) – Izraelská letadla bombardovala Gazu a Palestinci v sobotu odpálili rakety na Izrael, den poté, co izraelská operace proti Islámskému džihádu vedla k přeshraničním střetům, které ukončily více než rok relativního klidu.

Islámský džihád odpálil rakety na Tel Aviv, izraelské obchodní centrum, poté, co Izrael v pátek při překvapivém denním leteckém útoku na věž ve městě Gaza zabil jednoho z nejvyšších vůdců skupiny. Přečtěte si více

Izraelská armáda uvedla, že Izrael v sobotu bombardoval další agenty Islámského džihádu a sklady zbraní skryté v obytných čtvrtích. Bombardování nejméně pěti domů vyslalo do vzduchu obrovská oblaka kouře a trosek, Gazou otřásly výbuchy a ulicemi řvaly sanitky.

Zaregistrujte se a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

Palestinské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že izraelské údery zabily 15 Palestinců, včetně nejméně čtyř dalších aktivistů Islámského džihádu, a tři civilisty včetně dítěte. Dodala, že desítky dalších byly zraněny.

Palestinští militanti vypálili na Izrael nejméně 200 raket – většina z nich byla zachycena, spustily sirény a přiměly lidi k útěku do krytů. Izraelská záchranka uvedla, že nebyly hlášeny žádné vážné zranění.

Egypt uvedl, že intenzivně jedná o uklidnění situace. Další eskalace bude z velké části záviset na tom, zda se Hamás, ozbrojená islamistická skupina ovládající Gazu, rozhodne zapojit do bojů.

Dva egyptské bezpečnostní zdroje uvedly, že egyptská zpravodajská delegace v čele s generálmajorem Ahmedem Abdel-Khaleqem dorazila do Izraele v sobotu a zamíří do Gazy k zprostředkovatelským rozhovorům. Zdroje dodaly, že doufali, že zajistí jednodenní příměří, aby se rozhovory mohly uskutečnit.

READ  Ro Khanna kritizuje Bidena ohledně Sýrie a obviňuje Mohammeda bin Salmana z jeho prezidenta, že opustil Blízký východ

Islámský džihád naznačil, že žádné příměří nehrozí. „Nyní je čas na odpor, ne na příměří,“ řekl agentuře Reuters představitel skupiny. Počet mrtvých svých členů od pátku skupina neupřesnila.

zájem

Asi 2,3 milionu Palestinců se tísní v úzkém pobřežním pásmu Gazy, kde Izrael a Egypt uvalují přísná omezení na pohyb lidí a zboží do az Pásma a zavádějí námořní blokádu z bezpečnostních důvodů.

Izrael zastavil plánovanou přepravu paliva do Gazy krátce před svým pátečním bombardováním, ochromil jedinou elektrárnu v pásmu, snížil elektřinu na přibližně 8 hodin denně a vyvolal varování od zdravotnických úředníků, že během několika dní budou vážně postiženy nemocnice.

Hranice je převážně klidná od května 2021, kdy 11 dní intenzivních bojů mezi Izraelem a militanty zabilo nejméně 250 v Gaze a 13 v Izraeli.

Vyslanci OSN a Evropské unie na Blízkém východě vyjádřili znepokojení nad násilím a Palestinská samospráva podporovaná Západem odsoudila izraelské útoky. „Izrael má právo se chránit,“ uvedl na Twitteru americký velvyslanec v Izraeli Tom Niedes.

Ulice Gazy byly v sobotu odpoledne z velké části prázdné. Na místě, kde byl zabit nejvyšší velitel Islámského džihádu Taysir al-Jabari, byly po ulici rozházené sutiny, sklo a nábytek.

V Izraeli byly ulice pohraničního města z velké části prázdné, zatímco požáry osvětlené raketami se šířily blízkými poli.

Islámský džihád uvedl, že vypálil raketu na hlavní izraelskou mezinárodní bránu, letiště Ben Gurion, ale raketa dopadla asi 20 kilometrů (12 mil) daleko. Úřad pro civilní letectví uvedl, že letiště funguje normálně.

Napětí eskalovalo tento týden poté, co izraelské síly zatkly vůdce hnutí Islámský džihád na okupovaném Západním břehu Jordánu, což vyvolalo hrozby odvetou proti hnutí. Armáda uvedla, že v sobotu tam zatkla 19 dalších členů skupiny.

READ  Francie se připravuje na protesty, zatímco Macron a Le Penová se připravují na druhé kolo | Francouzské prezidentské volby 2022

A izraelský ministr obrany řekl, že desítky raketových zařízení patřících hnutí v Gaze byly zničeny. Premiér Yair Lapid uvedl, že operace zmařila hrozící útok Islámského džihádu, který je podporován Íránem a Západ ho považuje za teroristickou organizaci. Přečtěte si více

Izraelští političtí analytici uvedli, že vojenská operace poskytla Lapidovi příležitost posílit své bezpečnostní oprávnění před volbami 1. listopadu.

Zaregistrujte se a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

Napsal Ma’ayan Lobel, další zpravodajství Ahmed Mohamed Hassan z Káhiry, Amir Cohen ze Sderot a Elie Balzon z Aškelonu. Střih Robert Purcell, Jason Neely a Christina Fincher

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.