Náhled čínské centrální banky: Pravděpodobné snížení sazby o 50 bazických bodů, zatímco neutrální reálná úroková sazba se zvýší | články

Náhled čínské centrální banky: Pravděpodobné snížení sazby o 50 bazických bodů, zatímco neutrální reálná úroková sazba se zvýší |  články

Vysoká inflace ve službách pokračuje a některé členy představenstva znepokojuje. Pozitivní růst nominálních mezd a oživení domácí poptávky pravděpodobně podpoří spotřebitelskou inflaci v sektoru služeb nejpozději ve druhé polovině roku. Obavy z pokračujícího růstu cen služeb proto brání jakémukoli výraznému uvolnění měnověpolitických podmínek. Slovy člena představenstva Jana Procházky: „Jsem přesvědčen, že inflace zůstane v tolerančním pásmu, ale obáváme se její struktury V sektoru služeb proces deflace z tohoto trendu vůbec nevyplývá nedávné představy o možnosti snížení sazby pouze o 25 bazických bodů Zdá se však, že ekonomika je v tuto chvíli připravena na další měnové uvolnění kvůli mnohem nižší potenciální reálné výkonnosti za současných relativně přísných měnových podmínek.

Nedávné oslabení hodnoty korony představuje další inflační faktor, protože vyšší dovozní ceny přispějí k cenovým tlakům v nadcházejících měsících. Koruna vůči euru oproti prognóze ECB klesla o 2,3 %, což také odráží, že sazba EURIBOR se pohybuje nad prognózou Národní centrální banky. Ceny ropy Brent vzrostly zhruba o 12 % nad prognózu centrální banky na zimu, což zvyšuje cenové tlaky do budoucna. Opatrnější přístup měnových institucí při snižování úrokových sazeb ve světle potenciální inflace je patrný na obou stranách Atlantiku. Koneckonců, ECB sleduje Fed a ECB sleduje ECB.

Jak poznamenal člen představenstva NCB Thomas Hollub: „Neexistuje žádný nový argument pro zrychlení tempa. Nové[argumenty]jsou ve prospěch opatrnějšího přístupu, takže si myslím, že udržení tempa je pro mě dobrým kompromisem. Celkově nás nově vznikající inflační faktory a opatrnější přístup politiků vedou ke zvýšení očekávání úrokových sazeb na konci letošního a příštího roku na 4,0 % a 3,5 %.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *