Na Islandu vybuchla sopka, která chrlí lávu směrem k městu poblíž hlavního letiště v zemi

Na Islandu vybuchla sopka, která chrlí lávu směrem k městu poblíž hlavního letiště v zemi

A Sopka vybuchla Na jihozápadě Islandu Podruhé za necelý měsícTo poslalo poloroztavenou horninu směrem k nedaleké osadě.

Islandský meteorologický úřad uvedl, že erupce před nedělní osmou hodinou ranní přišla po sérii zemětřesení u města Grindavik. Islandská televize RUV uvedla, že komunita byla přes noc evakuována.

„Láva teče několik set metrů severně od města, tedy mezi 400 a 500 metry,“ řekla islandské RUV TV Kristin Jónsdóttir z islandského meteorologického úřadu. „Láva teče směrem k Grindaviku.“

Obyvatelé Grindavik Předtím byli v listopadu evakuováni ze svých domovů a po sérii zemětřesení a případné sopečné erupci museli zůstat mimo město šest týdnů. Návrat jim byl povolen 22. prosince.

Sopka chrlí lávu a kouř při erupci na poloostrově Reykjanes, Island, 14. ledna 2024.

Civilní ochrana na Islandu prostřednictvím agentury Reuters


Město s 3800 obyvateli, které se nachází poblíž hlavního islandského letiště, bylo evakuováno 10. listopadu, když zemětřesení vytvořilo trhliny a otvory v zemi mezi městem a malou horou Selinjarfell na severu. Dočasně uzavřeno bylo také nedaleké geotermální letovisko Blue Lagoon – jedna z největších turistických atrakcí Islandu.

V následujících týdnech byly kolem sopky umístěny obranné zdi v naději, že odvedou magma pryč z komunity. Bariérové ​​zdi postavené severně od Grindaviku byly proraženy a láva se pohybuje směrem ke komunitě, uvedl Met Office.

Island, který leží nad horkou sopečnou oblastí v severním Atlantském oceánu, zažívá erupci v průměru každých čtyři až pět let. Nejničivější v poslední době byla erupce Eyjafjallajökull v roce 2010, která vyvrhla do atmosféry obrovská oblaka popela a vedla k rozsáhlému uzavření vzdušného prostoru nad Evropou.

READ  Evropská unie diskutuje o prohlášení zóny svobody homosexuálů

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *