Na cestě na Blízký východ Biden ujišťuje Izraelce o íránských jaderných rozhovorech

video

Během čtyřdenní cesty do Izraele a Saúdské Arábie se prezident Biden zaměří na zajištění ropy pro americké plynové pumpy, zpomalení íránského jaderného programu a posílení vazeb se Saúdskou Arábií.jemu připisovánojemu připisován…Doug Mills/The New York Times

JERUZALÉM – Prezident Biden přiletěl ve středu do Izraele na zahájení Navštivte Blízký východ na čtyři dny Zaměří se na snahu zpomalit íránský jaderný program, dostat ropu do amerických plynových pump a zlepšit vztahy se Saúdskou Arábií.

Téměř 50 let po své první návštěvě Izraele jako nový senátor je Biden poprvé zpět jako prezident a neztrácel čas ve snaze znovu potvrdit svou neochvějnou podporu židovskému státu navzdory neshodám ohledně jeho snahy Jednání o nové jaderné dohodě s Íránem.

„Každá příležitost vrátit se do této skvělé země, kde kořeny starověkého židovského národa sahají až do biblických časů, je požehnáním, protože spojení mezi izraelským lidem a americkým lidem je tak hluboké,“ řekl pan Biden během krátkého příjezdu. . Ceremoniál na letišti Ben Gurion. „Generace po generaci toto spojení roste.“

Pan Biden, který si často všiml, že zná každého izraelského premiéra od doby, kdy Golda Meir, se kterou se setkal při své první návštěvě v roce 1973, podnikl desátou návštěvu Izraele a zdálo se, že má v úmyslu rozptýlit myšlenku, že je někdo. jiný. Méně vstřícný vůči zemi než jeho předchůdce, prezident Donald J. Trump, který ze své podpory Izraele učinil základní kámen své zahraniční politiky.

„Náš vztah je podle mého názoru hlubší než kdy jindy,“ řekl pan Biden.

Když vystoupil z Air Force One, přivítali ho izraelští vůdci a zopakovali stejné pocity a zdůrazňovali, že pana Bidena považují za přítele a málo si všímají svých rozdílů. President Isaac Herzog ho nazval „Náš bratr Joseph“ a řekl: „Jste skutečně v rodině.“ Prozatímní premiér země Yair Lapid ho nazval „velkým sionistou a jedním z nejlepších přátel, jaké kdy Izrael poznal“.

READ  Biden: Uprchlická krize v Polsku a Bělorusku je „extrémně znepokojivá“

Pan Lapid řekl: „Je to velmi osobní návštěva, protože váš vztah s Izraelem byl vždy velmi osobní. Jednou jste se označil za sionistu. Řekl jste, že nemusíte být Žid, abyste byl sionistou. A byl jste že jo.“

Pan Lapid zdůraznil, aniž by do toho šel, že oba lídři budou diskutovat o Íránu a jejich společném úsilí o posílení spolupráce mezi zeměmi Blízkého východu. Poté, co byl Izrael izolován v regionu, se stále více zapojuje do regionální diplomacie Pozoruhodné diplomatické dohody s Tři arabské země V roce 2020 – úředníci doufají, že během návštěvy pana Bidena bude dosaženo většího pokroku.

Podobně se pan Biden dotkl další oblasti potenciálního napětí a zopakoval svou podporu dvoustátnímu řešení izraelsko-palestinského konfliktu po kritice, že jeho administrativa neupřednostnila tento problém.

„Budeme diskutovat o mé pokračující podpoře, i když nevím, v novém období, pro dvoustátní řešení, které podle mého názoru zůstává nejlepším způsobem, jak zajistit stejnou budoucnost svobody, prosperity a demokracie pro Izraelce i Palestince,“ dodal. řekl Biden.

Před jeho příjezdem učinila izraelská vláda několik malých kroků směrem k Palestincům, včetně udělení některých nových pracovních povolení obyvatelům Gazy. Ale zatímco pan Biden navštíví prezidenta palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse v Betlémě, aby obnovil kontakty přerušené během Trumpova prezidentství, lze jen málo očekávat, že návštěva povede k pokroku v řešení konfliktu.

Benjamin Netanjahu, nejdéle sloužící izraelský premiér, si na uvítacím ceremoniálu vystřihl okrajovou postavu. Nyní je mimo funkci lídra opozice a ve čtvrtek ho čeká jen krátká schůzka s prezidentem.

Ale Bidenův vřelý, i když často napjatý vztah se táhne čtyři desetiletí zpět a americký vůdce s nadšením hledal pana Netanjahua během skupinové fotografie izraelských a amerických představitelů. Pan Biden dal panu Netanjahuovi dlouhé, přítulné klipy a oba muži působili dojmem, že jsou rádi, že se vidí.

READ  Zelení v Německu chtějí změnit politiku země a tady je návod

Prezidentova cesta přichází v citlivém okamžiku izraelské politiky. křehká vládní koalice nedávno zkolabovalLapid opustil pozici prozatímního premiéra až do listopadových voleb, v nichž Netanjahu doufá v návrat.

Na konci recepce pan Lapid vtipkoval o svém a Bidenově kurzu od předchozího setkání mezi nimi dvěma ve Washingtonu.

Řekl panu Bidenovi: „Nevím, jestli si to pamatuješ, ale před osmi lety jsme se potkali v Bílém domě, když jsem byl viceprezidentem. Řekl jsi mi: „Kdyby byly moje vlasy jako ty, byl bych prezidentem.“ “ a já odpověděl: „Kdybych měl jen vaši výšku, byl bych premiérem.“

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.