Myanmarské protipřevratové síly udržují optimismus tváří v tvář náletům | konfliktní zprávy

Myanmarské protipřevratové síly udržují optimismus tváří v tvář náletům |  konfliktní zprávy

Odpor vůči vojenské nadvládě v Myanmaru byl definován optimismem.

Když se armáda 1. února 2021 poprvé chopila moci, masové pokojné protesty, které se objevily, připomínaly jásající pouliční párty. Demonstranti zpívali na ulicích, oblékali se do směšných kostýmů a nesli komické nápisy.

Neexistovaly žádné iluze o tom, co by se mohlo stát dál v zemi, kde ozbrojené síly mají za sebou historii brutality vůči těm, kdo se jim postaví. Jeden z demonstrantů řekl, že budou čelit 100 nebo dokonce 1 000 mrtvých, aby porazili armádu.

O dva roky později se někteří civilisté chopili zbraní a přidali se k ozbrojeným etnickým skupinám, které léta bojují za větší autonomii. Země se nyní zdá být zapletena do plné občanské války a armáda stále více používá letectvo a těžké zbraně proti svým špatně vyzbrojeným protivníkům.

Nějaký odhady Počet obětí v roce 2022 se odhaduje na více než 20 000, včetně civilistů a bojovníků – na druhém místě za Ukrajinou –, ale ti, kdo jsou odhodláni odstranit generály od moci, zůstávají naděje.

řekl Albert, velitel praporu v protipřevratových obranných silách Karenni Nationalities Defence Force, které operují hlavně ve státě Kayah a jižním státě Shan poblíž thajských hranic.

„Pokud dokážeme udržet současnou dynamiku, dojde k průlomu v roce 2023.“

nová analýza (PDFTom Andrews, zvláštní zpravodaj OSN pro lidská práva v Myanmaru, zveřejněný v předvečer výročí převratu, zjistil, že od převratu došlo k přibližně 10 000 útokům a ozbrojeným střetům mezi armádou a odpůrci a k ​​násilným incidentům v nejméně 78 procent obcí mezi červencem a prosincem 2022.

I když to naznačuje, že režim není blízko k tomu, aby se v zemi zpřísnil, nezdá se, že by se také zhroutil.

Objevila se nová rovnováha. „Na obou stranách musí dojít k významnému vývoji, aby se změnila současná slepá ulička,“ řekl Min Zaw O, výkonný ředitel Myanmarského institutu pro mír a bezpečnost, který má s konfliktem v Myanmaru letité zkušenosti.

READ  Jižní Korea uvedla, že Severní Korea vypálila neidentifikovaný projektil do vod u Korejského poloostrova

„Scéna zůstala v roce 2022 stejná,“ řekl a dodal, že armádě se nepodařilo vrátit většinu divadel do „statusu quo před převratem“, zatímco odboj nebyl schopen „zabezpečit strategické oblasti“.

Ruiny vesnické školy, která byla zničena při vojenském leteckém útoku na okres Matru ve státě Karen začátkem tohoto měsíce [File: Free Burma Rangers via AP Photo]

Protipřevratové síly se snažily ovládnout několik velkých městských center – například Madin mobay v jižním státě Shan a Kawkareik a Kyondoe ve státě Kayin. Ale i když se jim často podaří vytlačit ozbrojené síly, stále větší využívání vzdáleného dělostřelectva a letectva ze strany armády ztěžuje udržení území, které získají.

„Letecké útoky na to mají velký vliv… Chceme kontrolovat města a městské oblasti, ale bez protivzdušné obrany je to velmi obtížné,“ řekl Tao Ni, mluvčí Karen National Union (KNU), jednoho z nejstarších a nejmocnějších v Myanmaru. etnické ozbrojené skupiny, které se spojily s profíkem, i když se nám podaří obsadit oblast, je těžké udržet bez protivzdušné obrany. Odpor k demokracii široce známý jako PDF (PDF).

Min Zaw Ou také poznamenal, že úspěšnost útoků na „armádní opevněné pozice“ je asi 40-45 procent, ale že skupiny odporu často nejsou schopny udržet a bránit dobyté základny nebo základny. Místo toho se ji často rozhodnou zničit, jak dokazuje nedávné vypálení základny ve městě Baulach ve státě Kayah.

„Povaha opozičního útoku je stále partyzánský útok,“ řekl Min Zaw.

Někteří analytici konfliktů tvrdili, že skupiny odporu by měly pokračovat v zavírání režimu pomocí partyzánských útoků, spíše než se pokoušet zmocnit se území. Anthony Davis, bezpečnostní analytik publikace Jane’s Defense, varoval v listopadu proti „brzkému pokusu přejít od partyzánské taktiky k polokonvenčním operacím“.

Převod měřítka

Min Zaw Oh řekl, že existují čtyři „překážky“, které musí odpor překonat, včetně lepšího přístupu ke zbraním (odhaduje se, že pouze 10 procent bojovníků odporu má automatické zbraně), zajištění podpory silnějších ozbrojených etnických skupin a zlepšení řetězce velení. . .

READ  Tower of London Bridge zůstala otevřená kvůli technické chybě

Zásadní je podle něj také podpora sousedních zemí, jako je Čína a Thajsko.

„Bez překonání těchto překážek nebude opozice schopna přinést posun ve svůj prospěch,“ uvedl.

Zatímco některé velké ozbrojené etnické organizace vrhly svou váhu za prodemokratické hnutí – jako Karen National Union, Chin National Front (CNF), Karenni Army a Kachin Independence Organization (KIO), jiné byly obezřetnější. .

Místo toho nejmocnější nestátní ozbrojená skupina, United Wa State Army, využila slabé pozice armády a požadovala formálnější uznání území, která kontrolovala. Ale v potenciální změně hry, Další dvě vlivné skupiny Stále více vykazovali známky kolaborace s protirežimními silami.

Albert říká, že v roce 2022 zaznamenal zlepšení pro KNDF oproti předchozímu roku, včetně zavedenějšího řetězce velení, lepšího přístupu k moderním zbraním a profesionálnějšího vojenského výcviku.

Ale říká, že došlo i k neúspěchům, jako je ztráta prvního momentu překvapení, když režim zaskočila rozsáhlá ozbrojená povstání proti jeho vládě.

„V minulosti nás vojenská junta podceňovala… Teď jsou dobře připraveni. Nastražují kolem svých základen mnoho nášlapných min. Teď trvá týdny, než na ně návrat zaútočí.“

„A my na to musíme rychle zaútočit a ustoupit, protože po 30 nebo 45 minutách… přiletí vojenská letadla.“

V posledních měsících armáda zesílila svou leteckou kampaň a odklonila se od své obvyklé politiky používání leteckých úderů většinou k podpoře pozemních sil nebo k terorizaci civilních komunit, o nichž se domnívá, že napomáhají bojovníkům odporu.

Nyní pravidelněji bombarduje vysoké cíle, často bez pozemního boje, jako je listopadová akce KIO, velitelství CNF na začátku ledna a základna PDF koncem ledna.

Protirežimní ozbrojené skupiny a lidskoprávní aktivisté opakovaně vyzývají mezinárodní společenství, aby vyhlásilo bezletovou zónu nebo embargo na dodávky leteckého paliva do Myanmaru. Vyšetřování Amnesty International v loňském roce ukázalo, že dokonce i palivo zasílané do Myanmaru údajně pro komerční použití bylo dostupné armádě.

READ  Erdogan přijíždí do Saúdské Arábie na začátku svého turné v Perském zálivu | Zprávy Recepa Tayyipa Erdogana

I přes tento silný útok byl optimismus odporu stále patrný.

„Doufali jsme, že na nás armáda jednoho dne použije nálety,“ řekl Myo Thura Ko Ko, mluvčí hybridního velitelství Cobra Colemen, které operuje pod KNU a PDF. Stále větší závislost režimu na leteckých úderech považuje za důkaz toho, že ztrácí půdu pod nohama.

Dodal: „Armáda používá letecké útoky, když její síly prohrávají na bojišti nebo když je jejich morálka nízká.“

Myanmarští vojáci v uniformách a se zbraněmi pochodují na ceremonii u příležitosti 75. Dne nezávislosti Myanmaru
Armáda se v posledním roce stále více obrací k náletům, což je podle odpůrců projev jejich slabosti [File: Aung Shine Oo/AP Photo]

Htet Ni, mluvčí CNF, souhlasí.

Musíme pokračovat v naší revoluci, i když dojde k nejhoršímu. Není co jiného říct. A čím silnější bude revoluce, tím více leteckých úderů armáda zahájí.“

Htet Ni říká, že rostoucí spoléhání na letecké útoky posunulo stávající ozbrojené etnické skupiny blíže k jejich novým spojencům v PDF.

„Vytvořil jsi mezi námi více jednoty… Nebude žádný ústup. Toto je naše šance svrhnout armádu, takže budeme bojovat s lidmi.“

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *