Myanmarská policie v jednom z nejkrvavějších dnů od převratu zastřelila dva protestující

Vzhledem k tomu, že protivojenský puč, který svrhl demokraticky zvolenou vládu civilní vůdkyně Aung San Suu Kyi, vstoupil do svého čtvrtého týdne, zahájily bezpečnostní síly prudký zásah proti demonstrantům ve městech po celé zemi.

Podle agentury Reuters s odvoláním na lékaře v nemocnici byla v Yangonu, největším městě, zabita demonstrantka smrtelnou kulkou, když policie zahájila palbu na protestující. Lékař, který požádal, aby nebyl identifikován, uvedl, že demonstrant byl převezen do nemocnice s kulkou na hrudi. Místní média také informovala Mizimu, že jedna osoba zemřela v městečku Thingangyun v Yangonu.

Podle policie pro Dawei Watch byla na jihu země zabita jedna osoba a více než tucet zraněných, když policie zahájila palbu na protestující ve městě Dawei. Místní politik Kyaw Min Htiki potvrdil, že policie zastřelila demonstranty v Dawei.

Policie a mluvčí vládnoucí vojenské rady nereagovali na telefonní výzvy k vyjádření.

Videa zveřejněná na sociálních médiích ukazovala stupňující se střety mezi protestujícími a bezpečnostními silami.

Na záběrech z oblasti Haidan v Yangonu bylo slyšet výstřely. A místní média uvedla, že při těchto střetech bylo zraněno nejméně pět lidí. Záběry bylo možné slyšet také v přímém přenosu na sociálních médiích z místních médií z města Tamwe v Yangonu, kde byly vidět davy demonstrantů prchajících před policií. Nejméně pět studentů bylo v neděli zatčeno na protestech jinde v centru Yangonu.

V neděli je druhý den intenzivního vojenského tažení proti demonstrantům proti puči, při kterém jsou údajně zatčeny stovky lidí, včetně novinářů. Ve městech po celém Myanmaru v sobotu vypálily bezpečnostní síly slzný plyn, gumové projektily a vodní děla a vypálily pušky do vzduchu, aby rozptýlily demonstranty.

Agentura Reuters uvedla, že od převratu bylo zabito nejméně pět demonstrantů a policista. Skupina aktivistů, Asociace pro pomoc politickým vězňům (AAPP), uvedla, že od soboty dokumentovala 854 osob, které byly od puče z 1. února zatčeny, obviněny nebo odsouzeny. Skupina však poznamenala, že v sobotu byly v Yangonu a jinde zatčeny „stovky lidí“.

READ  Hamas říká, že Izrael odmítl přijmout dvě rukojmí; Izrael tomu říká propaganda Zprávy o izraelsko-palestinském konfliktu

Velvyslanec OSN napadá armádu

Ke střetům dochází den poté, co vládnoucí vojenská rada vyloučila velvyslance v zemi při práci Temperamentní odvolání Na Valném shromáždění OSN pro mezinárodní pomoc Inverzní srdce.

v. Sobota, Státní televize MRTV oznámila vyhození velvyslance OSN Kyaw Moo Tuna s tím, že „zneužil autoritu a povinnosti stálého velvyslance“ a že „zradil zemi“.

Po svém odvolání v rozhovoru pro Reuters Kyaw Mo Tun řekl, že se „rozhodl odolat, jak dlouho budu moci.“

Kyaw Moo ve svém pátečním projevu před shromážděním v New Yorku vyzval vojenské vládce, kteří nyní ovládají zemi, a vyzval Radu bezpečnosti OSN a svět, aby využily „jakékoli nezbytné prostředky“ k záchraně obyvatel Myanmaru a zadržení armády účet. .

„Potřebujeme více a silnějších opatření ze strany mezinárodního společenství k okamžitému ukončení vojenského puče, zastavení útlaku nevinných, obnovení státní moci lidem a obnovení demokracie,“ uvedl.

Myanmarský velvyslanec při OSN Kyaw Mo Tun hovoří na Valném shromáždění 26. února.

Kyaw Mo Tun uvedl, že přednáší projev jménem vlády Su Ťij, která ve volbách 8. listopadu zvítězila v drtivé většině. Su Ťij je nyní zatčena spolu s dalšími vládními vůdci, včetně prezidenta Win Myinta.

V projevu vzdoru velvyslanec přednesl také tři pozdravy „Hunger Games“ používané protestujícími v ulicích Myanmaru, které byly převzaty z nedávných protestů v sousedním Thajsku.

Na konci projevu obdržel diplomat od svých kolegů OSN vzácný potlesk. Nová americká velvyslankyně při OSN Linda Thomas Greenfieldová ocenila „odvážné“ poznámky vyslance.

„Spojené státy nadále důrazně odsuzují vojenský puč v Myanmaru,“ uvedla v pátek v projevu před shromážděním. Odsuzujeme brutální zabití bezbranných bezpečnostních sil. “

Thomas Greenfield dodal, že USA „budou nadále poskytovat humanitární pomoc zachraňující život, včetně Rohingyů a dalších zranitelných populací ve státech Chin, Kachin, Rakhine a Shan“.

Přispěli k tomu Richard Roth, Hamdi Al-Khashali, Christina Ciglia a Zamira Rahim z CNN.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *