Moyes znovu buduje svou reputaci a mění kulturu front ve West Hamu Sportovní

Byl to silný pocit přesvědčení – někteří by řekli, že jeho arogance je nemístná, vzhledem k tomu, jak jeho manažerská kariéra selhala – David Moyes se vrátil do anglického fotbalu koncem roku 2019 se zprávou majitelům West Hamu, kteří jsou často v ohrožení.

„V mé smlouvě je klauzule o prodloužení smlouvy,“ řekl Skot optimisticky na začátku svého druhého funkčního období v londýnském klubu. „Znemožním aktivaci této klauzule.“

Moise ta slova podpořila.

Za rok, který prošel dlouhou cestou k obnovení jeho reputace v Premier League, změnil Moyes West Ham z kandidáta na sestup na uchazeče, který se kvalifikoval do Ligy mistrů.

Po téměř dvou třetinách sezóny je West Ham pátý – na úrovni bodů se čtvrtou Chelsea a nad Liverpoolem, Tottenhamem a Arsenalem.

Úspěch jeho funkčního období však jde hlouběji než výsledky na hřišti a vznešené postavení klubu v pořadí. Stejně důležité je, že Moise – vždy skutečný – pomáhá transformovat kulturu klubu, která je již dlouho spojována s chaosem a nadměrným luxusem.

Dny, kdy West Ham házel peníze na hráče zvučného jména, předjíždějící jeho nejlepší nebo nejvhodnější pro týmovou dynamiku, jsou očividně pryč. V roce 2018 klub zlomil svůj přestupový rekord v po sobě jdoucích měsících v A. Spréva na utrácení 100 milionů dolarů.

Dny West Hamu, kdy se během zápasů pravidelně vypínaly, jsou pryč, což neprojevuje chuť k boji.

West Ham je dobře organizovaný tým postavený na tvrdé obraně, stálé síle a pracovitých hráčích v konkrétních rolích.

Pokračoval 10 měsíců v práci, která byla pro Moise vždy příliš velká, protože měl přirozeně pocit, že si zaslouží více času na ovlivnění obnovy po Fergusonovi. Zklamáním období ve společnosti Real Sociedad (2014-15) ve Španělsku a návratem Sunderlandu (2016-2017) v Anglii posílilo přesvědčení, že jeho neúspěch v United vážně ovlivnil jeho důvěru.

Ani jeho další práce – hasičská mise, která zachránila West Ham před sestupem ve druhé polovině sezóny 2017-18 – nezměnila převládající názor, že Moyese předstihla nová generace manažerů. Jak se ukázalo, jednoduše vyhříval sedadlo pro ikoničtější alternativu: Manuel Pellegrini.

Moyes, nyní 57 let, dokazuje, že to může ještě snížit poté, co ve svém druhém funkčním období dal West Hamu vlastní razítko, což ukazuje, že jeho metody stále fungují.

Devět čistých listů svědčí o tvrdé obranné jednotce, kterou postavil – ať už to byla plochá zadní čtyřka, nebo tři defenzívy, jak tomu bylo před dlouholetým zraněním zpětného křídla Arthura Masuaka v prosinci. Klíčem k obranné síle je ochrana, kterou poskytuje tvrdě pracující středový rozbočovač Tomase Soucek-Declan Rice.

Zatímco Rice nyní vypadá na anglickém záložníku na cestě na mistrovství Evropy, Soucek je inspirací od chvíle, kdy se v lednu loňského roku připojil ze Slavie Praha k zapůjčení. Tenký český internacionál po uzavření loňské sezóny skóroval třikrát v pěti prodloužených zápasech a v této sezóně přidal devět gólů, což potvrdilo jeho vzdušnou sílu a nadlidskou schopnost dorazit pozdě do pokutového území.

Chytré autogramiády zahrnují obránce Vladimira Kovala – Sočikova spoluhráče v českém týmu – také ze Slavie, útočníka Jarroda Bowena a obránce Craiga Dawsona z druholigových klubů a nedávno Jesseho Lingarda, kterého nechtěli v United.

Dobrým příkladem Moyesova vlivu na West Ham přišel v lednu přestupové období, když chtěl koupit útočníka, vzhledem k historii zranění Antonio a prodeji Sebastiana Hallera.

Diego Costa, 32 let, hráč se spoustou zavazadel, byl údajně nabídnut klubu poté, co ztratil své šance v Atletico Madrid. V jiném systému by West Ham na tuto příležitost pravděpodobně skočil, ale Moyes to odmítl.

Řekl: „Měli jsme peníze, které jsme mohli utratit, ale ve West Hamu se snažíme dělat různé věci. Nechystáme se jít stejnou cestou, jakou jsme šli dříve.“

Tato cesta může vést k Lize mistrů.

Copyright 2021 Associated Press. Všechna práva vyhrazena. Tento materiál nesmí být publikován, vysílán, přepisován nebo redistribuován bez povolení.

You May Also Like

About the Author: Barclay Todd

"Totální hudební narkoman. Student. Zombie fanatik. Pivní evangelista. Vášnivý televizní fanoušek. Certifikovaný spisovatel."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *