Moskva varuje před eskalací poté, co Ukrajině řekla, že by mohla zasáhnout Rusko

Moskva varuje před eskalací poté, co Ukrajině řekla, že by mohla zasáhnout Rusko

zdroj obrázku, Sergey Kozlov/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Komentář k fotce, Ruské síly zaútočily na Charkovskou oblast a ovládly několik pohraničních vesnic

  • autor, Paul Kirby
  • Role, BBC novinky

Rusko obvinilo NATO a Spojené státy z „vyprovokování nové úrovně napětí“ poté, co se Spojené státy a Německo staly nejnovějšími spojenci, kteří umožnili ukrajinské armádě používat zbraně dodané Západem k úderům na cíle uvnitř Ruska.

Berlínský mluvčí uvedl, že Německo je přesvědčeno, že Ukrajina má právo se bránit Rusku, zejména před přeshraničními útoky na Charkov, jeho druhé největší město.

Američtí představitelé uvedli, že zbraně dodané USA by mohly být použity k boji proti ruské palbě poblíž Charkovské oblasti, ať už na ně ruské síly „úderovaly nebo se na ně připravovaly“.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že rozhodnutí pomůže chránit civilisty žijící ve vesnicích poblíž ruských hranic.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že země NATO, zejména Spojené státy a mnoho evropských zemí, „vstoupily do nového kola eskalace napětí a činí tak záměrně“, v prohlášeních, o nichž informovala tisková agentura TASS.

„Všemi možnými způsoby provokují Ukrajinu, aby pokračovala v této nesmyslné válce.“

Ruské síly dosáhly v posledních týdnech v Charkově oblasti po překvapivém útoku v oblasti poblíž hranic s Ruskem.

Velká Británie a Francie již daly najevo, že jsou ochotny zmírnit omezení uvalená na ukrajinské údery na vojenská místa na ruském území, než americký prezident Joe Biden ve čtvrtek večer řekl, že by mohly být použity zbraně poskytnuté Spojenými státy.

Mluvčí německé vlády Stephen Hebstreit v pátek uvedl, že Berlín je „společně přesvědčen“, že Ukrajina má právo se bránit ruskému útoku.

„K tomu může použít i zbraně, které jí byly k tomuto účelu dodány v souladu se svými mezinárodně právními závazky, včetně těch, které jsme jí dodali,“ dodal.

Německo zatím Ukrajině nedodalo výkonné střely Taurus, zatímco Spojené království poskytlo střely Storm Shadow a Francie dodala řízené střely Sculp.

Rusko v pátek tvrdilo, že zatlačilo ukrajinské síly až devět kilometrů (6 mil) od hranic v Charkovské oblasti, a dodalo, že nyní kontroluje kopce poblíž vesnice Liptsy. Charkov se nachází jen něco málo přes 30 kilometrů od ruských hranic.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken začátkem tohoto týdne zopakoval své poselství, že Spojené státy budou pokračovat v tom, co dělaly doposud, „což je přizpůsobit se a upravit podle potřeby“.

Mluvil s novináři na zasedání ministrů zahraničí NATO v Praze, kde generální tajemník NATO Jens Stoltenberg přivítal rozhodnutí zmírnit omezení používání zbraní na Ukrajině.

Spojenci NATO také vznesli otázky ohledně možnosti rozmístění bojových letounů F-16 americké výroby přes ruské hranice.

Ukrajinští piloti v posledních měsících cvičili na F-16 a první letouny by měly na Ukrajinu dorazit letos v létě.

Dánský ministr obrany Troels Lund Poulsen uvedl, že jeho F-16 by mohly být použity k zaměřování skladů zbraní v Rusku, které označil za legitimní cíle.

Dánsko má během léta na Ukrajinu dodat 19 F-16 a ministr zahraničí Lars Lokke Rasmussen vysvětlil: „Pro Ukrajinu nejde o volnou ruku k použití F-16 k svévolným útokům na Rusko.“

Nizozemsko se vyhýbalo jakémukoli jasnému oznámení o letounu F-16. Ministr zahraničí Hanke Bruijns-Sloot pouze zdůraznil, že nizozemská vláda „povolí Ukrajině používat zbraně na ruském území, pokud je ve stavu naprosté sebeobrany“, v souladu s Chartou OSN.

Belgičan Alexander De Croo při setkání s prezidentem Zelenským na začátku tohoto týdne vyloučil, že by Ukrajině umožnil používat její letouny F-16 nad Ruskem. Pan De Croo se v pátek v Bílém domě sešel s prezidentem Bidenem.

Ruští představitelé dali jasně najevo svůj hněv nad vyhlídkou na použití F-16 nad jejich územím. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl, že F-16 budou zničeny jako všechno ostatní, co poskytuje NATO, a na situaci to vůbec nic nezmění.

Nicméně, protože F-16 byly dlouho používány v „takzvaných společných jaderných misích NATO“, varoval, že jejich dodání do Kyjeva může být chápáno pouze jako „úmyslný signál NATO ohledně jaderných zbraní“.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *