Moody’s kvůli úvěrovým problémům snižuje výhled pro evropské banky včetně německých

od Toma Simse

FRANKFURT (Reuters) – Globální ratingová agentura Moody’s ve středu snížila svůj výhled pro banky v Německu, Itálii a čtyřech dalších zemích na „negativní“ ze „stabilní“, protože evropská energetická krize a rostoucí inflace oslabily jejich ekonomiky.

Snížení ratingu se týká také bankovních sektorů České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska a Moody’s uvedla, že skupina zahrnuje ty, které jsou nejvíce ohroženy inflací cen energií a potenciálním přídělovým systémem.

„Očekáváme, že se provozní podmínky budou dále zhoršovat,“ řekla Louise Willen z Moody’s.

Některé z největších evropských bank varovaly před rostoucími riziky, protože ekonomika zakolísá poté, co minulý týden zveřejnila lepší než očekávané zisky.

Akcie evropských bank klesly téměř o 25 % ze svých maxim před únorovou invazí Ruska na Ukrajinu.

Moody’s uvedla, že očekává špatnou kvalitu bankovních úvěrů, ziskovost a přístup k financování.

„Růst sazeb ovlivní bonitu mnoha podniků a domácností, což povede ke vzniku nových problémových úvěrů,“ řekl Wolin.

Moody’s uvedla, že výhled britských a rakouských bank zůstal stabilní.

Moody’s uvedla, že vládní opatření v Německu na podporu ekonomiky plně nevyváží problémy, kterým čelí podniky a spotřebitelé.

„Německá ekonomika vstoupí do recese,“ řekla.

V případě Itálie Moody’s uvedla rizika stagflace a předpověděla, že ekonomika v roce 2023 neporoste po 2,7% expanzi v roce 2022.

„Růst cen oslabí bonitu malých podniků a domácností a vytvoří nové problémové úvěry,“ uvedla italská ratingová agentura.

V Polsku Moody’s uvedla, že banky budou v příštím roce čelit téměř stagnaci ekonomického růstu spolu s výrazným růstem úrokových sazeb a inflace, což „omezí možnosti růstu“.

(Zpráva Tom Sims; Střih Rachel Moore a Kim Coogill)

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.