Mohutná sluneční bouře vytváří na dalekém jihu oslnivé polární záře

Cape Canaveral, Florida (AP) – Intenzivní sluneční bouře způsobila, že polární záři svítí na obloze na jihu jasněji než obvykle.

Exploze přehřátého materiálu ze Slunce koncem minulého týdne vychrlila hořící plyny známé jako plazma směrem k Zemi rychlostí téměř 3 miliony kilometrů za hodinu, uvedl v pondělí Národní úřad pro oceán a atmosféru.

Země pocítila nápor bouře v neděli, podle NOAA, když meteorologové varovali provozovatele elektráren a kosmických lodí před možným narušením.

Polární záře byly hlášeny v některých částech Evropy a Asie. Ve Spojených státech nebeské chartery zachytily scény z Wisconsinu, státu Washington, Colorada, Kalifornie, Nového Mexika a dokonce i Arizony – většinou spíše načervenalou záři než obvyklý nazelenalý záblesk.

„Nechci žádné projekce těchto zelených závěsů pohybujících se tam a zpět“ tak daleko na jih, řekl Bill Murtagh, programový koordinátor v NOAA Space Weather Prediction Center v Boulderu v Coloradu.

I když se podmínky uvolnily, polární záře může být stále viditelná až v jižní Dakotě a Iowě pozdě v pondělí a brzy v úterý, pokud je obloha tmavá.

Dál na severu byla show podle Murtagha lepší, protože energetické částice interagují s atmosférou blíže k Zemi. Dál na jih přerušuje zakřivení Země ty nejoslnivější scény, protože částice interagují výše v atmosféře.

Murtagh řekl, že světelné znečištění v Boulderu mu bránilo vidět polární záři v neděli večer. Ale s rostoucím slunečním cyklem může být více příležitostí.

„Zůstaňte naladěni na další,“ řekl.

Podle NOAA to byla třetí intenzivní geomagnetická bouře od začátku současného 11letého slunečního cyklu v roce 2019. Agentura očekává, že cyklus vyvrcholí v roce 2024.

Jižní světla, řekl Murtagh, by měla poskytovat stejně dobré výkony pro ty tam dole.

___

Sekce Associated Press Health and Science získává podporu od mediální skupiny Science and Education Media institutu Howarda Hughese Medical Institute. AP je výhradně odpovědná za veškerý obsah.

READ  Kosterní pozůstatky Tyrannosaura odhalují, že T. rex mohly být 3 různé druhy

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *