Modernizace české gastronomie je zásadní pro přilákání „náročných“ turistů – EURACTIV.com

Čeští restauratéři pro EURACTIV.cz uvedli, že přechod k kvalitní gastronomii spolu s ekologizačními opatřeními v restauracích bude hlavním faktorem pro oživení českého pohostinství v postpandemické éře, kde jsou nyní turisté v mnoha ohledech žádanější.

„Už to není hlavně o památkách nebo zajímavostech, ale spíš o celkovém zážitku, který turista zvažuje, když se rozhoduje, kam vyrazit. Gastronomie je v Plzeňském kraji na západě Čech zásadní,“ řekl Luboš Kastner, majitel restaurace v Plzeňském kraji. západní České republiky. Rozhodněte se“.

V důsledku toho, vysvětlil Kastner, turisté mají tendenci preferovat ty oblasti a atrakce, kde mohou také najít vysoce kvalitní možnosti stravování.

„Že oni [tourists] Raději se vydejte do méně atraktivní turistické destinace, pokud vědí, že tam budou mít skvělé jídlo a dozvědí se o jakémkoli místním řemesle spojeném s jídlem a pitím,“ řekl EURACTIV.cz s tím, že současný trend restaurací je „profesionální“ gastronomie.

„Host se během pandemie COVID-19 stal náročnějším a více se zabývá žaludkem a může být o tom poučenější,“ řekl.

Analytici naznačují, že stejně důležité jsou ohledy turistů na životní prostředí a co s tím dělají zejména restaurace.

Vzhledem k tomu, že restaurace nemají dostatečný rozpočet na realizaci ekologicky šetrných opatření, doufají v investice pocházející z Národního programu obnovy (RRF) financovaného Evropskou unií, od kterého Praha počítá s dotacemi ve výši 7 miliard eur.

Jednou z nejslibnějších oblastí je likvidace potravinového odpadu. Podle Ondřeje Černého, ​​obchodního manažera bioplynové stanice v Rapotíně, firma v současnosti spolupracuje se 70 gastro zařízeními, přičemž o tyto služby se starají stovky restaurací v České republice.

„Doufám, že se toto číslo v budoucnu zvýší,“ uzavřel.

Závod o dosažení úrovně před pandemií

Restaurace v České republice byly během pandemie těžce zasaženy postupnými uzavírkami.

Přestože se Evropa z velké části vrátila k normálu a zrušila bezpečnostní opatření, toto odvětví se ještě nevrátilo na úroveň před pandemií. Podle zástupců tuzemského sektoru se počet lidí, kteří chodí do restaurací, snížil o 20–30 %.

READ  Evropská centrální banka mapuje jedinou cestu vysoké inflace | Peníze

Zahraničních turistů je navíc stále málo a české restaurace dnes spoléhají především na místní zákazníky.

„Prodeje jsou velmi slabé. Obchody v létě 2021 částečně dosáhly čísel před pandemií, ale od té doby jsou výrazně nižší,“ řekl Kastner.

Podobný názor sdílí i Michal Voldic, prezident Českomoravského svazu minipivovarů.

Řekl: „Každý, kdo se podívá na restauraci, vidí, že je buď prázdná, nebo poloprázdná.“

Voldič poznamenal, že zahraniční turisté se do českých restaurací vracejí jen zřídka, zatímco místní gastronomie, která se zaměřuje převážně na turisty, nedokázala změnit své paradigma a přejít například k českým zákazníkům.

To vedlo k tomu, že se mnoho podniků rozhodlo během zimy dočasně zavřít a očekávalo, že se znovu otevřou na jaře.

„Všichni doufají, že se cestovní ruch letos alespoň částečně vzpamatuje, alespoň na úroveň loňského léta,“ řekl Krastner.

Ve třetím čtvrtletí byl růst výrazně vyšší v odvětvích souvisejících s cestovním ruchem, jak ukazuje přehled Českého statistického úřadu, Voldic však zůstal opatrný.

V současnosti tu není žádný zahraniční cestovní ruch a minimálně v příštích několika letech se bude pomalu zotavovat. „Může mít jiný tvar,“ dodal.

Místní zákazníci mohou být velmi důležití

V současné době je česká gastronomie odkázána téměř výhradně na místní obyvatele a české turisty cestující v rámci země.

„Loňské léto bylo dokonce rekordní pro domácí cestovní ruch. Díky tomu se ve městech, která se zaměřují výhradně na turisty, zavřely restaurace,“ řekl Kastner.

Foldich také oceňuje, že by si lidé měli vážit „hospodáře“.

„Přežijí jen silní ‚šampioni‘. Většina restauratérů se spoléhá na své úspory, nejloajálnější běžné zaměstnance a své dovednosti, pokud přijmou zaměstnání, které zastávali jejich bývalí zaměstnanci.“

Z pohledu místních občanů je však role barů a restaurací klíčová.

READ  Trhy střední a východní Evropy - zlotý se zotavil z 12letých minim, Liu se po tvrdém přistání stabilizovala

„Hospody a pivovary mají neotřesitelnou historickou přítomnost,“ řekl Folditch, který věří, že hospody a pivovary drží okolí pohromadě a jsou nepostradatelnými prvky společenského života.

„Není přehnané říkat, že jsou naším národním duševním majetkem.“


Tento článek je součástí zvláštní zprávy podporované společností METRO AG.

[Edited by Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com/ Zoran Radosavljevic]

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *