Mnoho lidí z Ohia má nyní nárok na české nebo slovenské občanství: Purvis Malakutty-Fitzgerald

Mnoho lidí z Ohia má nyní nárok na české nebo slovenské občanství: Purvis Malakutty-Fitzgerald

LOS ANGELES – Nejočekávanější nový zákon o státním občanství na Slovensku 1. dubna Vstoupila v platnost.

Slovensko se nyní připojuje k České republice v liberalizaci zákona o občanství, díky čemuž mohou miliony potomků získat občanství EU. Vzhledem k českým a slovenským imigračním systémům na počátku 20. století se očekává, že Ohio a Pensylvánie budou mít vyšší hustotu potomků, kteří mají nárok na občanství EU ve své domovině předků.

V roce 1990 to bylo v Ohiu 273 000 obyvatel slovenského původu A desetitisíce českých potomků, s Odhaduje se, že jen v oblasti Clevelandu jich je více než 37 000. Slovenská a česká existence je dědictvím masové migrace ze střední Evropy do Spojených států na počátku 20. století.

Ve čtvrtstoletí před vypuknutím 1. světové války se statisíce Čechů a Slováků vystěhovaly z Rakousko-Uherska do Spojených států lodí přes slavný Ellis Island. Mnoho z těchto Čechů a Slováků opustilo přístav Fium (Dnešní Rijeka V dnešním Chorvatsku), tehdy rušný přístav na maďarském pólu Rakouska-Uherska. Většina přistěhovalců se usadila ve městech kolem Ohia a sousední Pensylvánie.

Jedním z těchto Slováků byl i autorův dědeček Andreas Kolenik. Andreas emigroval do Spojených států v roce 1907 ze slovenské vesnice Hronska Dubrova, části etnických Chorvatů, a usadil se v Aténách ve státě Ohio, kde vychoval šestičlennou rodinu.

Díky nedávným změnám ve slovenském a českém právu mají nyní potomci těchto tisíců ohijských rodin možnost stát se občany zemí svých předků.

V září 2019 učinila Česká republika občany a vnuky Československa. Nárok na občanství prohlášením. Od května 2021 O české občanství požádalo poměrně málo žadatelů Na základě nových rozšířených kritérií způsobilosti se očekává, že se to změní, jak bude stále více Čechů zjišťovat, že jsou způsobilí.

Nový slovenský zákon o státním občanství od začátku tohoto měsíce umožňuje dětem, vnukům a pravnukům bývalých československých občanů narozených na území dnešního Slovenska žádat o slovenské občanství. Z účtu V únorové rubrice Stalo se tak po téměř dvou letech advokačních kampaní slovenských imigrantů, včetně tohoto spisovatele.

READ  České aerolinie obnoví lety do Jerevanu

Imigrační právník z Los Angeles Purvis Malakutty-Fitzgerald, hrdého íránského a smíšeného slovenského, maďarského, irského a chorvatského původu, bojoval za zákon o slovenském občanství, který na Slovensku vstoupil v platnost 1. dubna.

Jako členové Evropské unie mají občané Slovenska a České republiky právo žít, pracovat, studovat a investovat v kterékoli z 26 členských zemí EU. Naštěstí žádost o slovenské nebo české občanství nemá vliv na americké občanství, protože Spojené státy obecně umožňují dvojí občanství na více než 30 let.

Kromě toho mají Slovensko i Česká republika daňový systém založený na rezidentech. To znamená, že Američané, kteří se stanou slovenskými nebo českými občany, mají menší pravděpodobnost, že získají zahraniční daňovou povinnost, pokud nestráví více než půl roku. Slovensko Nebo Česká republika, Stal se tak daňovým rezidentem v jedné z těchto zemí. Případné daňové povinnosti se však jako vždy určitě poraďte s daňovým odborníkem.

Američtí federální zaměstnanci by si měli uvědomit, že občanství je jedním z mnoha faktorů, které federální vláda zvažuje při rozhodování o povoleních pro národní bezpečnost. Navíc kandidatura ve Spojených státech není zakázána dvojím občanstvím, ale kandidát může být vystaven útokům politických rivalů, poučení V současné době vyučuje Dr. Mohammad OzalKandiduje do amerického Senátu v Pensylvánii.

Nakonec, stejně jako u všech právních záležitostí, byste měli vyhledat pomoc odborníka.

Parviz je Malakouti-Fitzgerald Imigrační právník se sídlem v Los Angeles Hrdý íránský a smíšený slovenský, maďarský, irský a chorvatský původ.

Chcete k tomuto tématu něco říci?

* Pošlete dopis redakci, který bude zvážen pro tištěnou publikaci.

* V případě obecných dotazů k naší redakční radě nebo komentářů či oprav v tomto sloupci komentářů zašlete e-mail Elizabeth Sullivan, ředitelce pro komentáře na [email protected].

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *